Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

Dariusz Gwiazda: Mam swoje cele i je realizuję

1 listopada 2020; 09:02

Grojec24.net

52 komentarze

Dariusz Gwiazda - burmistrz Grójca Dariusz Gwiazda - burmistrz Grójca

Pierwsze dwa lata swojej kadencji w rozmowie z gazetą "Życie Grójca" podsumował burmistrz Dariusz Gwiazda.

News will be here

W listopadzie miną dwa lata, odkąd został Pan burmistrzem Grójca.

Przejmując stery burmistrza, zdawałem sobie sprawę, że będę działać w niespokojnych czasach. W 30-letniej historii samorządu jest to najtrudniejszy moment dla gmin, ze względu na zmiany w podatkach i nowe zadania dla samorządów, bez pokrycia w źródłach finansowania. To powoduje, że trzeba ciąć wydatki na inwestycje i szukać oszczędności w bieżących zadaniach gminy.

Największymi problemami, z jakimi musiałem się zmierzyć, są: sprawa odpadów oraz finansowanie oświaty. Jeszcze kilka lat temu, kiedy opłaty za odpady były bardzo niskie, nikt nie przejmował się edukacją selektywnej zbiórki odpadów i ponoszonymi kosztami. Brak rozszerzonej odpowiedzialności producentów za utylizację opakowań sprawia, że taka odpowiedzialność jest przerzucana na konsumentów, czyli mieszkańców. Taka sytuacja powoduje, że to samorząd, czyli mieszkańcy pokrywają koszty odpadów.

Mówię o tym, ponieważ wydatki na gospodarkę odpadami będą rosły i będą miały przełożenie na budżet gminy.

Jeśli zaś chodzi o oświatę, to wydatki co roku zwiększają się o kilka milionów zł. W 2016 r. budżet oświaty wynosił 32 mln, cztery lata później 44 mln. Takich wydatków nie pokrywa subwencja, a więc gmina finansuje oświatę w ponad 50 procentach z dochodów własnych, co powoduje, że na inwestycje jest z każdym rokiem mniej.

Jednym z największych sukcesów dwuletniej pracy są pozyskane dotacje, znacznie wyższe niż w ubiegłych latach. Dla przykładu w 2019 r. pozyskaliśmy ponad 3 mln środków zewnętrznych, natomiast rok i dwa lata wcześniej były to kwoty rzędu ponad 200 tys. zł.

Warto też podkreślić, iż te dwa lata to znaczący wzrost pozyskiwanych dotacji na inwestycje drogowe, zarówno ze środków samorządu Mazowsza, jak i Wojewody Mazowieckiego. Z PROW [Program Rozwoju Obszarów Wiejskich – przyp. red.] na ulicę Jesionową w Kośminie dostaliśmy ponad 1 mln zł dotacji, a z Funduszu Dróg Samorządowych na ulicę Sienkiewicza w Grójcu i drogę Zalesie – Wola Worowska ponad 2 mln zł. Pozyskaliśmy też dużą dotację na kanalizację sanitarną w Kobylinie (koszt całej inwestycji blisko 3 mln zł).

Skoro poruszyliśmy kwestię gospodarki odpadowej, to proszę powiedzieć więcej o utworzonej przez gminę spółce komunalnej.

W tegorocznym budżecie przeznaczyliśmy 2,5 mln zł na założenie Grójeckiej Spółki Komunalnej, dzięki czemu zakupiono 4 śmieciarki i 1 duży samochód do wywozu odpadów na składowiska, tzw. „hakowiec”, który ma przewozić śmieci z terenu gminy do RIPOK [Regionalna Instalacja Przetwarzania Odpadów Komunalnych – przyp. red].

Pieniądze przeznaczyliśmy też na zakup innego niezbędnego sprzętu, który pozwoli od 1 stycznia 2021 r. przejąć odbiór odpadów. GSK zastąpi prywatną firmę, która do tej pory wygrywała wszystkie przetargi, gdyż posiadała u naszych mieszkańców własne pojemniki, co skutkowało tym, że inne firmy musiały doliczyć w kosztorysie 1 mln zł na zakup pojemników na odpady. Zakupiliśmy też mniejszy samochód do opróżniania koszy ulicznych. Mają być one opróżniane przez siedem dni w tygodniu, aby skończyć z problemem przepełnionych pojemników. Docelowo chcemy, aby spółka w przyszłości przejęła też inne zadania gminy, takie jak: remonty dróg, utrzymanie czystości ulic i chodników czy pielęgnację zieleni miejskiej.

Czyli to już pewne, że od 1 stycznia spółka zajmie się odbiorem odpadów z terenu gminy?

Tak. Już teraz ogłaszamy przetarg na wybór instalacji, która będzie odbierała od nas segregowane frakcje odpadów. Następnie przekażemy zamówienie do realizacji naszej spółce. Według wstępnych wyliczeń będzie to nas kosztowało o 1 mln zł mniej, niż płacimy obecnie. W naszym systemie odpadowym jest jeszcze wiele do poprawy. Na ten rok określiliśmy stawkę od mieszkańca w zabudowie jednorodzinnej na 32 zł, natomiast od 1 m3 wody w budynkach wielorodzinnych na 8 zł. Przyjęliśmy bowiem, że zużywamy średnio 4 m3 wody na jednego mieszkańca. Natomiast z wyliczeń za I półrocze br. wynika, że w zabudowie wielorodzinnej zużywa się nie więcej niż 3,5 m3. Jeśli więc mieszkaniec domu jednorodzinnego płaci 32 zł, to mieszkaniec bloku 28 zł. W związku z tym będziemy musieli urealnić stawki od m3 wody, aby zniwelować tę różnicę, i żeby było sprawiedliwiej.

Podczas naszego ostatniego wywiadu wśród planów na resztę kadencji wymienił Pan m.in. rozbudowę PSP nr 1, przebudowę stadionu miejskiego oraz budowę żłobka. Na jakim etapie są te inwestycje, i kiedy możemy się spodziewać ich realizacji?

Jeśli chodzi o rozbudowę PSP nr 1, to do 29 października projektant ma złożyć uzupełnioną zgodnie z uwagami Starostwa Powiatowego dokumentację, następnie Starostwo ma ustawowy czas na wydanie zgody na budowę.Kiedy tylko uzyskamy pozwolenie, ogłosimy przetarg na realizację projektu. Bardzo zależy mi na tej inwestycji, ponieważ uczniowie klas 7 i 8 PSP nr 1 muszą uczyć się w tym samym budynku, co ich młodsi koledzy. Jest to bardzo trudne, gdyż miejsca jest za mało. Natomiast w dawnym budynku gimnazjum również brakuje klas. W przyszłym roku będzie jeszcze gorzej. Dzieci w „Jedynce” mają zajęcia wychowania fizycznego na korytarzu, a stołówka i świetlica są za małe. Rozbudowa PSP nr 1 jest koniecznością.

Przebudowa stadionu miejskiego i budowa żłobka są na etapie wykonywania dokumentacji przez projektanta wyłonionego w wyniku przetargu. W celu uzyskania pozwolenia na budowę dokumentacja na oba projekty ma być złożona do Starostwa do końca 2020 r. Na wszystkie trzy projekty będziemy aplikować o środki unijne z nowej perspektywy finansowej UE na lata 2021 – 2027.

Wielu mieszkańców, szczególnie tych pracujących na co dzień poza naszym miastem, np. w Warszawie, narzeka na korki, jakie tworzą się przy dwóch rondach w ciągu drogi krajowej nr 50. Czy gmina zamierza pochylić się nad tym problemem?

Zarządcą drogi nr 50 jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad i nie mamy żadnych możliwości wpłynięcia na jej decyzje oraz plany. Obecnie wszystkie inwestycje na tej drodze są wstrzymane ze względu na prace planistyczne związane z CPK i Obwodnicą Autostradową Warszawy. Dopiero wybudowanie nowej trasy rozwiąże problemy drogi nr 50. Prowadzimy też rozmowy z Marszałkiem Województwa Mazowieckiego i Prezesem Polskich Linii Kolejowych o połączeniu kolejowym Grójec – Tarczyn – Nadarzyn – Raszyn – Warszawa, gdzie Grójec ma być liderem projektu.

Epidemia koronawirusa odcisnęła się na finansach grójeckiego samorządu?

Szacujemy, że w tym roku dochody budżetu gminy będą mniejsze o około 8 mln zł. Co prawda, ta dziura budżetowa została w pewnej części wypełniona 3 mln zł z tarczy antykryzysowej rządu dla samorządów, brakuje nam jednak nadal 5 mln zł, toteż musieliśmy zaniechać niektórych zadań inwestycyjnych i zmniejszyć dotacje dla instytucji gminnych, np. dla Grójeckiego Ośrodka Kultury czy Biblioteki. Warto tutaj podkreślić, iż – dzięki dokładnemu przyjrzeniu się wydatkom oświatowym – po raz pierwszy od wielu lat nie będziemy musieli w listopadzie dokładać do oświaty.

A czy wiadomo już jak będzie wyglądał przyszłoroczny budżet?

Jeśli chodzi o inwestycje to zakładam, że będziemy mieć podobne fundusze jak w tym roku. Niemniej, wiele zależeć będzie od nadwyżki operacyjnej netto, która jest wynikiem finansowym gminy na koniec roku budżetowego. Na razie nie wiemy, jaka ona będzie.

Jak ocenia Pan współpracę z Radą Miejską? Czasami na sesjach dyskusje są dość ostre.

Chcę powiedzieć, że mam swoje określone cele i je realizuję. Odnoszę jednak wrażenie, że ciągle nie zakończyła się ostatnia kampania wyborcza. Dwaj radni, którzy wcześniej zajmowali stanowiska burmistrza i wiceburmistrza, nie dają za wygraną. Nieszczęściem jest, że jeden z nich, przewodniczący Rady, zamienia obrady w polityczną walkę, nie służącą rozwojowi gminy. Jednak Rada w głosowaniach nad kluczowymi sprawami zachowuje się racjonalnie. Mam nadzieję, że ta współpraca z biegiem czasu będzie coraz lepsza.

Całą rozmowę można przeczytać tutaj.

TAGI:

Komentarze (52):

Tomek Ch.; 1 listopada 2020, 15:45

Brawo Darek . Tak trzymaj.

Do Tomusia lizusia; 1 listopada 2020, 18:24

Nie zgadzam się, po 2 latach rządów mogę powiedzieć ŻAŁUJĘ.

Magda; 1 listopada 2020, 19:26

Na ulicach pełno śmieci, w rynku uschnięte kwiaty w donicach. Oprócz historycznych głupot, miasto martwe. Znajomym, którzý byli pierwszy raz w Grójcu nie miałam nic do pokazania. Dziura, po prostu dziura.

XXX; 1 listopada 2020, 19:43

Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

Star; 2 listopada 2020, 08:44

Bilans zatrudnienia w urzędzie:
+ 15 osób zatrudnionych dodatkowo w Urzędzie;
+ podwyżki dla naczelników
0 dla nauczycieli;
-najdroższe śmieci w powiecie i będą jeszcze droższe :D;
- 10 miesięcy burdelu na pszok;
- ZGK mimo 4 dyrektorów na skraju bankructwa;
- brud, smród i menelownia na rynku;
+ n-ta liczba nowych pomników i obelisków;
+ obsadzanie stanowisk w ZUK rodzinami państwa radnych;
- każda sesja na zasadzie: "przez osiem lat moi poprzednicy";
Dobrze, że zastępca przynajmniej ratuje obraz władz Gminy.

Star do wpisu jako Star; 2 listopada 2020, 09:12

Tylko skończona kanalia może się tak podszyć.
I jak każda kanalia zapłacisz za to wcześniej czy później.

Nie zadowolony; 2 listopada 2020, 09:52

Panie Burmistrzu co do Oświaty to dlaczego nagrody dostali Ci najwięcej zarabiający a strefa niższa - obsługa , kuchnia itp nic . Oni mają inne żołądki ?

ja też; 2 listopada 2020, 12:11

A z czym się pan nie zgadza co wyszczególnił "star 1" proszę uzasadnić bo to przecież wszystko jest prawdą .... , co do nagród dla dyrektorów szkół którymi Burmistrz się tak chwalił na forum to odpowiedzi nie będzie bo to niewygodne pytanie a na takie zwykle brak odpowiedzi niestety

Zzz; 2 listopada 2020, 12:21

Dostali nagrody za ciężką pracę za siedzenie prawie przez cały rok w domu. !!!

Michu; 2 listopada 2020, 16:27

Nie budujcie żłobka w parku. W Grójcu prawie nie ma zieleni miejskiej a chcą karczować kolejne drzewa

Do ja też; 2 listopada 2020, 16:45

Psy szczekają, karawana jedzie dalej. Nieprawdaż?

Do do ja też ; 2 listopada 2020, 17:56

Na czele szczekających jest arcypies, ciul grójecki z grubego obałka ciosany. Nieprawdaż?

Mieszkaniec 2; 2 listopada 2020, 20:32

Dwa lata za nami Pan Burmistrz tylko narzeka,na radę ,na opozycje,na brak pieniędzy,na mieszkańców że brudzą,na pandemie,na na na na ........
GOK w zapaści kiedyś można było wejść wypić kawę,przeczytać aktualną prasę,obejrzeć najnowsze premiery filmów,uczestniczyć w prelekcjach artystów,pasjonatów,podróżników,,oszczędzanie na kulturze to duży błąd,czas skończyć z opinią warszawiaków ;Cham z Grójca ;

Grójczanka; 2 listopada 2020, 22:24

Obecne władze to żenada.Nic się dzieje,nic się nie zmienia,nie powstaje nic nowego.Burmistrz nie ma żadnych umiejętności i na burmistrza się ewidentnie nie nadaje.Tylko stanowiska zajęte przez najbliższych.Oby do końca kadencji...Grójec potrzebuje zmian i burmistrza,które nie tylko obiecuje w kampanii ale przede wszystkim działa i wdraża pomysły w życie.

Zadowolony; 3 listopada 2020, 07:44

Najważniejsze,że kierunek słuszny. Trzymać się ciepło.

Grójec bis; 3 listopada 2020, 11:00

Kiedy czytam niektóre wpisy, dochodzę do wniosku, że opozycja Burmistrza to kupa chamów i debili. Bo tylko tacy mogą krytykować i nic nie proponować.
Panie Karol, pan jesteś pośród nich naczelnym. Ośmieszasz się pan na każdej sesji i przynosisz wstyd całemu miastu. Wielu radnych ma tego dosyć, czekaj pan na finał.

ja też; 3 listopada 2020, 11:20

Całkowicie się zgadzam z tym co umieściła Grójczanka i Mieszkaniec i proszę popatrzeć: jak są konkretne pytania do Burmistrza to ignoruje ludzi i nie odpowiada , a narzeka na wszystkich co myślą i robią inaczej niż jego pomysły, najczęściej mało ważne dla mieszkańców Grójca ale także gminy.
Pieniądze wydane na urządzenie gabinetu i nie tylko - ile mamy prawo to wiedzieć bo to NASZE PODATKI, a nie prywatne konto burmistrza. Zatrudnianie rodziny, znajomych i tworzenie nowych stanowisk- też brak odniesienia, a przecież w Grójcu wszyscy się znają. Realizuje swoje plany a tu ma być realizowane to co dobre dla mieszkańców gminy a nie dla burmistrza , a na razie to tak to wygląda , niestety , a czas leci szkoda tej zmarnowanej kadencji.........chyba że się skróci

Do ja też ; 3 listopada 2020, 13:15

Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

Do ja też; 3 listopada 2020, 13:59

Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

Do ja też; 3 listopada 2020, 14:13

Grójczanka. Mieszkaniec, Ja też i Karol.
Zdolny ten Karol, jest jeden w tylu postaciach.

Obserwator; 3 listopada 2020, 17:04

Kiedy w Grójcu powstanie jakiś teren rekreacyjny np. nowy park, zalew, zadrzewienia itp. W tym mieście nie ma gdzie wyjść, a jak chcesz odpocząć to musisz szukać takich miejsc za miastem. Quo vadis Grójec...

Re; Star; 4 listopada 2020, 08:03

Zastępca ratuje obraz gminy. Rozumiem - ironia. On coś ma do powiedzenia?

grojec; 6 listopada 2020, 21:35

Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

Sprawdzimy wiarygodność; 10 listopada 2020, 13:23

Chcę powiedzieć, że mam swoje określone cele i je realizuję. Odnoszę jednak wrażenie, że ciągle nie zakończyła się ostatnia kampania wyborcza.
Wszystkie oczy na konkurs na dyrektora GOS. Jasnowidz mówi wygra I.W. kolega M.P i J.R.... D.G. mówił w kampanii, że nikt ze starego kierownictwa za jego kadencji nie otrzyma posady i skończy się kolesiostwo. Pożyjemy, zobaczymy.I o ile jeden straci wizerunkowo ( nie zmienia się zdania) to dla I. W życzenia powodzenia.

Don Kichot ; 11 listopada 2020, 00:28

Co pieknego wymyślili JS i KB? Przewodniczacy Rady dostał fuchę i cieply stołek w Starostwie, a co robi zeby przywrócić miastu amfiteatr? Za 3 lata bedzie obiecywal ze wybuduje! Co do imprez to Stara ekipa to dopiero swietnie imprezowała. Czym sie mogą Panowie pochwalić poza krytyka obecnego wlodarza, niczym, zero inicjatywy dla miasta, zero pomysłu. Już nawet nie mają wsparcia radnych w zadawaniu pytań, które rozdawali przed sesją radnym i sam przewodniczacy musi czytac pytania, które mu wysyła szef. Wszyscy narzekaja, ze brud a kto brudzi, może to sabotaż?

ja też; 11 listopada 2020, 12:45

Nie mam wątpliwości że dyrektorem GOS zostanie pan I W o czym się wkrótce przekonamy więc konkurs niepotrzebny ale twarz trzeba zachować , chociaż można powołać na stanowisko p.o. jak to zrobiono w innych placówkach patrz PSP Nr 2. Ciekawe wszyscy wiemy jaka będzie decyzja a tu takie żarty ha ha ..........

Do ja też; 11 listopada 2020, 13:28

Drogi Karolaku, jesteś wstydem dla Grójca, zawsze byłeś.
Pamiętasz o Cyganach na Słowacji?

grójczak; 14 listopada 2020, 20:37

Szanowny Panie Burmistrzu. Czy ma Pan jakiś pomysł aby zapobiec dalszemu chaosowi architektonicznemu na terenie miasta. Dlaczego deweloperzy stawiają bloki na terenach mieszkaniówki niskiej, wbrew planowi zagospodarowania, w środku niskiej zabudowy, bez możliwości dojazdu pod blok, bez infrastruktury , bez miejsc parkingowych itp. Ustawa lex developer nie zmusza do wydawania zezwoleń na zabudowę dowolnej działki. Powinny być jasne zasady. Urodziłem się w Grójcu i z niepokojem patrzę do czego to zmierza. Pozdrawiam.

WGR; 16 listopada 2020, 19:27

Brawo grójczak. co robi burmistrz? odsłania pomniki i pali znicze. Niestety takich czasów doczekalismy

Ktoś ; 17 listopada 2020, 18:08

Maszt jeszcze będzie stawiał. Bo bez tego żyć się nie da. Większych potrzeb magistrat nie zidentyfikował, bo już wszystko zostało zrobione. I to w 2 lata. Zuchy...

Do grójczak; 20 listopada 2020, 16:55

Zezwolenia na budowę wydaje starostwo. Swego czasu burmistrz chciał ograniczyć zapędy deweloperów ale przeciwna mu klika radnych ze stolarskim i karolciem zablokowała uchwałę. Krytyka do radnych i władzy pis.

puk puk; 26 listopada 2020, 08:00

kto tam? podwyżka za śmieci.....

puk,puk; 26 listopada 2020, 16:43

kto tam? podwyżka czynszu w mieszkaniach komunalnych.

Margaret Thatcher; 26 listopada 2020, 19:25

Nie ma czegoś takiego jak publiczne pieniądze. Jeśli rząd mówi, że komuś coś da, to znaczy, że zabierze tobie, bo rząd nie ma żadnych własnych pieniędzy.

Źródło: „Metro”, 9 kwietnia 2013, ISSN 16428684, s. 2.

Podatek; 26 listopada 2020, 20:22

Puk puk podwyżka podatków od stycznia

prawda; 7 grudnia 2020, 21:20

Konkurs na dyrektora GOS rozstrzygnięty. Żeby realizować swoje cele, to trzeba mieć swoje zdanie. Patrz wpis z 11.11 A pamięta Pan Burmistrz co mówił przed wyborami Bez mojego głosu w następnych wyborach.....

ja też; 8 grudnia 2020, 10:59

Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

WGR 2; 8 grudnia 2020, 11:10

To nie Burmistrz winny a raczej jego wyborcy z komitetu Nam Zależy czyt zależy na posadach.

Do WGR2; 8 grudnia 2020, 12:39

Mieliśmy dużo ciekawych obsad posad w Starostwie.
Pamiętamy je wszystkie, bo wszystkie były po kolesiowsku. Zgadza się Panie Karol?

WGR; 25 stycznia 2021, 08:25

Listopad grudzień styczeń. Czy od czasu wywiadu coś się zmieniło w obszarze inwestycji? Dziękujemy jako rodzice dzieci szkolnych za obietnice bez pokrycia, chaos i niemoc decyzyjna.

Do WGR; 25 stycznia 2021, 11:44

Znalazł się specjalista od walki z chaosem. Zajrzyj do słownika i przeczytaj co chaos oznacza. Raczej chaos masz głowie.

do WGR; 25 stycznia 2021, 13:05

Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

Rodzic; 27 stycznia 2021, 09:02

Zgodnie z zapowiedziami do końca roku 2020 w Starostwie mialy być złożone projekty na szkołę, stadion i żłobek.
------
Prosimy konkrety. Czy takie zdarzenie mialo miejsce, czy formalnosci zostały dopełnione?

Do rodzic; 27 stycznia 2021, 13:43

Pytasz Karol and Company nieustannie o ten temat na sesjach więc wiesz wszystko.

Ktoś inny; 27 stycznia 2021, 17:02

Karol and Company głupio pytają i prowokują na sesjach. Myślą, że w ten sposób zabłysną. Jak można zabłysnąć pytaniami z smsów od podpowiadacza?

Rodzic; 27 stycznia 2021, 19:33

Ewidentnie burmistrz nie ogarnia. Przewodniczący też. Siebie warci.

Ktoś inny bis; 27 stycznia 2021, 19:41

Ktoś wmówił pewnemu brodatemu panu, że posiada odrobinę mądrości, pomimo zupełnie innych objawów. Efekty aktywności publicznej takiej osoby mogą być tylko żenujące.

Do rodzic; 28 stycznia 2021, 08:20

A zieleń miejska ogarnięta?

To jest; 28 stycznia 2021, 09:11

Pewien pan od zieleni sadzi się na wyższe stanowisko. Ma duże aspiracje ale niestety brakuje kompetencji.

Wielbiciel; 29 stycznia 2021, 23:16

Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

Opinia; 31 stycznia 2021, 22:29

Miał być nowy porządek. A jest stary bałagan, i małe szanse na poprawę. Brak umiejetnodci współpracy z ludźmi. Nie mówmy o nieprzychylne radzie.

Do jest; 1 lutego 2021, 11:14

A kto to jest od zieleni co ma .....i co winien
robić zimą.

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Czas na Słomczyn! W weekend Driftingowe Mistrzostwa Polski Tor Słomczyn kojarzy się fanom sportu motorowego przede...
Douglas otwiera swoją pierwszą perfumerię w Grójcu Douglas otwiera swoją pierwszą perfumerię w Grójcu, w...
Rozbój w Grójcu! Kopał, zabrał telefon oraz pieniądze Na trzy miesiące do aresztu trafił 36-latek zatrzymany...
Intensywne prace drogowe w gminie Grójec, czyli odpowiedź na potrzeby mieszkańców Gmina Grójec, w odpowiedzi na rosnące potrzeby swoich...
Sklepowy rabuś wpadł na gorącym uczynku. Zatrzymał go policjant po służbie O tym, że policjantem jest się nawet po godzinach służby, m...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.