Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

Dariusz Gwiazda w sprawie uczczenia w Grójcu pamięci Żołnierzy Wyklętych

15 marca 2016; 10:51

Grojec24.net

29 komentarzy

Radny Dariusz Gwiazda (fot. Mateusz Adamski)

Podczas poniedziałkowej sesji Rady Miejskiej, radny Dariusz Gwiazda wygłosił apel w sprawie uczczenia w Grójcu pamięci Żołnierzy Wyklętych.

News will be here

Chwała bohaterom i apel o pamięć!

27 marca przypada 24. rocznica nadania sztandaru dla Obwodu Grójec AK Głuszec.

Skrywana przez lata historia Żołnierzy Wyklętych, którą poznałem dzięki niezależnym publikacjom oraz rozmowom ze świadkami tamtych wydarzeń, a także przy harcerskich ogniskach, zobowiązuje mnie do zrobienia wszystkiego, by kultywować pamięć o tych nieludzkich czasach. Były to opowieści wstrząsające, o których jeszcze kilkanaście lat temu oni sami bali się publicznie mówić.

Powojenne czasy to lata okrutne, o których do dzisiaj nie uczy się w szkołach. Dlatego tym bardziej należy je przypominać i w odpowiedni sposób zapisywać w dziejach  każdej społeczności, której mieszkańcy byli prześladowani za obronę triady: Bóg, Honor, Ojczyzna. Wielu wspaniałych grójczan ucierpiało wskutek represji państwa komunistycznego. Zabijani bestialsko, wykluczeni z życia społecznego i zawodowego, zepchnięci na margines, pozbawieni szans na równy start do dorosłego życia, gnębieni i poniżani przez komunistów.

To nie byli tylko żołnierze AK, jak niektórzy próbują to oceniać,  ale to była cała powojenna elita Państwa Polskiego, od lewicy do prawicy, endecy i socjaliści, oczywiście poza komunistami. Jednak byli to przede wszystkim Polscy Żołnierze.

Symboli grójeckiego okrucieństwa UB jest bardzo dużo. Dla mnie wstrząsająca jest historia  pogrzebu śp. pana Stefana Czempińskiego, żołnierza zastrzelonego przez UB na ul. Lewiczyńskiej w Grójcu. W trakcie jego pogrzebu  trumna została ostrzelana przez funkcjonariusza UB. Strzały spowodowały, że wszyscy się rozbiegli a przy trumnie pozostał ksiądz i narzeczona. Świadkami  tego okrutnego  wydarzenia byli mieszkańcy ul. Mszczonowskiej, ale też  dzieci wracające ze szkoły. Mógłbym przytaczać tu kolejne podobne represje ze strony UB.

Nieszczęściem stało się, że teraz kiedy pięknie czciliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, zabrakło nazwiska Pana Stefana Czempińskiego wśród wymienionych w kościele, a także na tablicach wśród innych osób represjonowanych, na tak pięknie przygotowanych przez Wojsko Polskie uroczystości w dniu 1.03. To dobitnie pokazało mi,  jak ulotna jest ludzka pamięć, i że nie wolno  nam zapominać. To pokazuje też jak mało wiemy o tamtych czasach, i jaki na nas spoczywa obowiązek upamiętniania tamtych wydarzeń.

Moim zdaniem zbieg niezrozumiałych okoliczności spowodował nienazwanie ronda przy kościele Św. Mikołaja imieniem Żołnierzy Niezłomnych, co w następstwie spowodowało wiele zaskakujących konsekwencji, a szczególnie to, że rodzinne pamiątki po zmarłych uczestnikach represji  UB oddają  ich bliscy do Tarczyna, bo nie znajdują w Grójcu zrozumienia dla losów swoich przodków.

Dlatego zwracam się z wielką prośbą i apelem do Szanownej Rady Miejskiej w Grójcu, w imieniu bohaterów tamtego okresu, naszej wspólnej historii i ich rodzin, by potomkowie  żołnierzy Polskich  mogli być dumni ze swojej małej Ojczyzny oraz  w imieniu spadkobierców Szarych Szeregów, proszę o:

1. Ponowne rozpatrzenie nazwy  Ronda przy kościele,

2. Powierzenia  naszym historykom i pisarzom, napisania Historii Grójca w jednej książce  - tej znanej i tej dotąd niepublikowanej.

3. Uhonorowania Grójeckich Żołnierzy Niezłomnych, m.in. Tadeusza Pękackiego,  Jerzego Fedorowicza  i  wielu innych  którzy przez lata pielęgnowali pamięć o tamtych wydarzeniach, byli wzorem dla swoich rodzin  i znajomych. Należytym miejscem w mieście, nazwą ulicy, czy skwerem  mieście. Czy nawet posadzeniem okazałego drzewa na Rynku z koroną przypominająca np. „Jabłko”.

Podsumuję słowami Danuty Siedzikównej "Inki", która tuż przed śmiercią zadaną przez oprawców UB, prosiła by  przekazać jej  babci: „że zachowała się jak trzeba”. Wysoką  Radę  proszę o to samo.

Dariusz Gwiazda

Czy uważacie, że powinniśmy w ten sposób uhonorować Żołnierzy Niezłomnych? Czy macie propozycje miejsc, w których moglibyśmy ich upamiętnić?

dg, mat

TAGI:

Komentarze (29):

DanielN; 15 marca 2016, 14:25

Darku, ciekawa inicjatywa i pięknie powiedziana. Popieram.

mieszkanka ; 15 marca 2016, 18:12

Panie Dariuszu popieram inicjatywę. Bardzo dobry pomysł z tym drzewem, a może któraś szkoła z terenu gminy Grójec nie ma imienia ? Wtedy i izbę pamięci można by było zrobić, wspaniała lekcja historii. Rondo jak najbardziej powinno mieć zaproponowaną przez Pana nazwę. Tyle pieniędzy będzie kosztowało jabłko w rynku, a o prawdziwych patriotach zapominamy.

Mieszkaniec; 15 marca 2016, 19:48

Jeżeli chodzi o upamiętnienie, to może Młodzieżowa Rada Miejska mogłaby pomyśleć nad muralem poruszającym temat Żołnierzy Wyklętych. Myślę, że wszyscy bylibyśmy dumni z takiego upamiętnienia :)

Dociekliwy; 15 marca 2016, 19:51

Panie Gwiazda sny Pan ma cudowne ale ale daleko im do byłej rzeczywistości. Proszę nie bredzić.

Gwiazda; 15 marca 2016, 23:33

Dociekliwy, Pani/Pan wybaczy ale bardziej ufam naocznym świadkom tamtych lat aniżeli hejterom.

LEGIONISTKA; 16 marca 2016, 00:08

Może i był by to dobry pomysł z murami w tej tematyce ale co się wydarzyło na targowicy z pracą która wykonali kibice czyli nasze FC Grójec? Zostało zniszczone poraz kolejny. Pierw przez dzieci a teraz nie wiadomo przez kogo. Więc wydawanie pieniędzy na rzeczy które zaraz zostaną zniszczone nie ma co. Gmina bardzie powinna zainwestować w nasze drogi lub inne potrzebne rzeczy.

Marzena; 16 marca 2016, 16:45

Bardzo wzruszające słowa, tym bardziej, że dotyczą mojego bliskiego krewnego. Inicjatywa jak najbardziej szlachetna, popieram ją całym sercem. Bardzo Ci za to Darku dziękuję.

tutaj; 18 marca 2016, 06:40

Nawet Dowódcy z Ogrodzienic się przypomniało o wyklętych a wcześniej się z Berlingowcami miłował.

Do tutaj ; 19 marca 2016, 10:10

Dowódca z Ogrodzienic jest super facetem. Jest super jako dowódca i jako człowiek. Straszne insynuacje tu wypisujesz pewnie nie znając człowieka.

Tutaj; 19 marca 2016, 11:40

Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

paragon; 19 marca 2016, 13:01

Zapomina się o Jałcie, albo udaje, że nie pamięta. Proszę poczytać Panie harcerzu o "Burym" " Młocie". Czy słyszał Pan, że ktoś oddał ziemie nadaną przez "komunistów z Reformy Rolnej" bo ja nie, jednym zabrała, a drugim dała?..... w tym przypadku to jest cacy?
Wracając do naszego podwórka, może zamiast nazw rond, odtworzyć stan budynku Caritasu jaki mam w pamięci z widocznymi śladami pocisków i z narożną wieżyczką, to był ślad historii, to powinno się zostawić dla potomnych, może mural na tym budynku, tu się ktoś zatrzyma popatrzy,a rondo przejedzie i nie będzie pamiętał kto jest patronem.
Nie ciekawe jest to, że ludzi mających inne zdanie w tym temacie nazywa Pan hejterami. Wtedy tez byli "hejterzy" zależy kogo się słucha. Pozdrawiam.

DG; 21 marca 2016, 16:33

Hejterem jest każdy kto przeciwstawia się prawdzie. Słyszałem i rozmawiałem z ludźmi z Grójca, np. z wdową Barbarą Wiśniewską zamieszkałą w Grójcu przy ul.Lewiczyńskiej 12, której mąż zginał zastrzelony w drodze do pracy w Warszawie. Zabity w niewyjaśnionych okolicznościach a jej nie pozwolono studiować, dlatego że mąż był w strukturach wrogich państwu komunistycznemu. Wiele podobnych tragedii wydarzyło się o których może nigdy się nie dowiemy. Pragnę tylko by o tamtych wydarzeniach nie zapomniano. Można się tłumaczyć Jałtą i jeśli Ci, którzy pogodzili się z nowym rozbiorem Polski a byli porządnymi ludźmi to pomimo, że nie walczyli z komunistami to przecież nie można ich winić za brak walki Dawida z Goliatem.

DG; 21 marca 2016, 17:06

Panie "paragonie" widzę, że trzecie pokolenie UB ciągle żywe. Musi Pan pochodzić z kresów wschodnich lub bliskie są Panu nieszczęsne losy przypadkowych ofiar "Burego", "Młota" czy "Roja". W kwestii przywrócenia dawnego wyglądu Caritasu przy ul.Mogielnickiej, to dreszcze przechodzą, by ktoś nie wpadł na pomysł odrestaurowania kazamatów Grójeckiego UB, znajdujących się obok Urzędu Gminy

paragon; 23 marca 2016, 13:08

"przypadkowe" ofiary" czyli palenie wsi, gwałty, mord na furmanach, to w/g Pana przypadek, nieźle u Pana z myśleniem, tak trzymać Panie radny.

DG; 23 marca 2016, 15:30

Zapraszam na film "Rój" i inne tego typu, których telewizja publiczna nigdy nie wyemitowała, tam można więcej dowiedzieć się niż z naszej pisanej połajanki.

do paragona; 23 marca 2016, 19:48

Jeśli Ci Twoja miłość do UB pozwoli i pójdziesz wreszcie na film "Rój" to uważnie przypatrz się jak hołota bolszewicka traktowała gwałciła polskie kobiety i paliła domy, strzelała do bezbronnych... etc

paragon; 24 marca 2016, 09:32

nie muszę, bo jestem z pokolenia po wojennego. wystarczyło posłuchać ludzi, którzy jeszcze nie byli starzy i mieli świeżo w pamięci tamte lata,a wnioski trzeba wyciągać samemu. Wtedy też zaciągali do kina na film "Lenin wiecznie żywy" jedni wierzyli,drudzy nie.

do paragona; 24 marca 2016, 10:18

tylko mogę współczu ć dorastania w tych zakłamanych czasach. Teraz możemy publicznie bronić swoich racji. Pan swoich, a ja swoich.

Paragon; 4 kwietnia 2016, 10:26

Dziękuje za współczucie,ale nie ma co współczuć, bo żyło się normalnie. a teraz racja jest zawsze po jednej stronie, tak jak i wtedy zresztą hi,hi,hi. Dla "zuchów" polecam film "Ciemna rzeka", może coś zrozumiecie, jest dostępny w necie.

Grójczan ; 4 kwietnia 2016, 14:32

Nie wiem kim jest forumowicz "paragon" i guzik mnie to obchodzi, ale znam Darka Gwiazdę od dawna i Jego chore pomysły!!! Nazewnictwo rond, placy czy ulic nazwą "Żołnierzy Wyklętych" to nie jest dobry pomysł, który już kiedyś upadł przy innej okazji. Pytanie do Darka: czy chciał byś mieszkać przy ulicy o takiej lub podobnej nazwie??? Zastanów się troszkę i nie narzucaj mieszkańcom Grójca swoich, delikatnie mówiąc, niezdrowych pomysłów. Pozdrawiam forumowiczów.

Dariusz Gwiazda; 4 kwietnia 2016, 15:36

Pomysł upadł i kilkoro radnych, którzy się opowiedzieli przeciwko nazwie Ronda im. Żołnierzy Wyklętych też upadło i wiem że należy się sprawie ponowna debata. Nie wiem skąd masz wiedzę na temat moich "chorych pomysłów". Jednak to Twoja ocena ale po tym co piszesz to określenie bardziej pasuje do Twoich pomysłów. Nie zdziwiłbym się gdybyś był jedną z osób głosujących przeciwko tej nazwie. Ale do rzeczy. Po pierwsze mówimy o nazwie Ronda, przy którym nikt nie mieszka a bynajmniej nie słyszałem. Osoby tam zamieszkałe mają w adresach ul.Armii Krajowej czy inną. Także nie znam osób zamieszkałych np. pod adresem "Rondzie .....".?
Po drugie uhonorowanie zasłużonych Grójczan byłoby moim zdaniem wskazane, ale po konsultacjach z mieszkańcami danej ulicy.

Grójczan do D G; 5 kwietnia 2016, 13:58

Z tego co mi wiadomo to już wszystkie grójeckie ronda zostały ochrzczone więc, o którym mowa bo jakoś nie łapię??? Poza tym nadzieję, że Twoje dziwaczne pomysły skutecznie przyblokują radni na sesjach RM. Radzę już wreszcie wyjść z krótkich harcerskich spodenek i zacząć myśleć jak facet, a nie jak wieczny harcerzyk.

Dariusz Gwiazda; 5 kwietnia 2016, 17:18

hahaha każdy ma swoją pasję w życiu, jedni handlują samochodami, inni wędkują, grają w piłkę a dla mnie jest piękne harcerstwo. Więc nie ma co się tak napinać z tego powodu. W sprawie nazw będziesz miał też zapewne okazje blokować nazwę Żołnierzy Wyklętych dla Ronda Warszawskiego. W Grójcu była kiedyś ulica Warszawska, Radomska dziś są odpowiednio Armii Krajowej i Niepodległości. Zapraszam na sesję by wyrazić swoje zdanie chyba ze jesteś radnym to masz obowiązek być i wygłosić swoje zdanie. Pozdrawiam!

Paragon; 6 kwietnia 2016, 15:45

Tak panie radny była ul. Warszawska, ul. Radomska, a na ul Mszczonowskiej "kulibaba" trzymała kozy w chałupie i co to ma do rzeczy. Mam pytanie a Plac Wolności to tamtej wolności, czy tej wolności?

Dariusz Gwiazda; 6 kwietnia 2016, 16:35

Dla mnie jest placem każdej Wolności i to jest szczęście jego nazwy. Pomimo, że wykonawstwo samego pomnika pozostawia wiele do życzenia. Jednak jest historią Polaków, gorzką ale prawdziwą.

Dariusz Gwiazda; 8 kwietnia 2016, 11:11

Grójczan ; 4 kwietnia 2016, 14:32
Nie wiem kim jest forumowicz "paragon" i guzik mnie to obchodzi, ale znam Darka Gwiazdę od dawna i Jego chore pomysły!!! Nazewnictwo rond, placy czy ulic nazwą "Żołnierzy Wyklętych" to nie jest dobry pomysł, który już kiedyś upadł przy innej okazji. Pytanie do Darka: czy chciał byś mieszkać przy ulicy o takiej lub podobnej nazwie??? Zastanów się troszkę i nie narzucaj mieszkańcom Grójca swoich, delikatnie mówiąc, niezdrowych pomysłów. Pozdrawiam forumowiczów.

gwoli przybliżenia moich "niezdrowych ... "

http://www.wykletezyciorysy.pl/aktualnosci/bedzie-kolejne-rondo-imienia-zolnierzy-wykletych-23

Wielkopolska w tym przypadku też jest dobrym przykładem.

Paragon; 14 kwietnia 2016, 13:13

Jak Pan się upora z tablicami i pomnikami to może Pan odpowie co w temacie remontu kamienicy przy ul Piotra Skargi, gdzie był pożar, co z naszą ciuchcią i dworcem po niej, zabytkowym stadionem miejskim przy Laskowej. Czy prawdą jest, ze na terenie Gminy nie wszyscy mieszkańcy mają podpisane umowy z Naturą, a koszty wywozu śmieci spadają na pozostałych?

Dariusz Gwiazda; 14 kwietnia 2016, 17:37

Kamienica na pewno doczeka się remontu, Kolej wąskotorowa to inwestycja a raczej renowacja, która bez środków unijnych raczej nie doczeka się realizacji. Co do stadionu miejskiego to uwazam, że poremoncie i odwodnieniu boiska przy SP2 i Gimnazjum, następna powinna być budowa dużej sali gimnastycznej (może hali) przy SP1. W dalszej kolejności dopiero stadion miejski. Jednak pragnę zauważyć, że bardziej zabytkowa jest szkoła nr 3 czy przedszkole w Parku (gdzie łącznie przez cały rok korzysta więcej uczniów z tych miejsc niż ze stadionu). Prawdą jest, że nie wszyscy mieszkańcy maja podpisane umowy. Poprzednia rada uchwaliła taki a nie inny regulamin. Zwracałem na to uwagę już wcześniej. Położenie Grójca jest skazane na przyrost mieszkańców w sezonie (w ostatnich latach ponad czterokrotnie więcej osób przybywa i mieszka w sezonie jesiennym) i naliczanie opłat za śmieci powinno zależeć od powierzchni lokalu. Przy czym opłata musi być rozłożona inaczej za lokale do 50m2 a inaczej powyżej tejśrędniej, a lokale o powierzchni powyżej 100m2 nie płaciłyby już więcej za m2. Osoby starsze pow. 75lat mogłyby sie ubiegać o zniżki. Powoduje to wzrost mieszkańców prawie czterokrotnie) i powinien być objęty innymi stawkami - obawiam się że pracownicy sezonowi też nie płacą. Po odpowiednim przeliczeniu stawka za śmieci byłaby podobna. jak za mieszkanie w bloku, w którym oblicza się stawki za dwie osoby. Jednak w przypadku bycia w Związku Natura wydaje się zmiana przepisów nierealną do wykonania.

Paragon; 20 kwietnia 2016, 11:43

pewnie, że kiedyś doczeka się remontu, a jak nie to się rozwali, gdzie tu problem, o kamienicy w centrum miasta "Stolicy Powiatu". Stadion, a po co, jak mało ludzi tu przychodzi. Ma Pan racje, tylko po co pompować co roku kasę na klub grający z wioskami, no po co, niech pan odpowie. Oni sami powinni dopłacać, że grają. Hala panu się śni w naszym miasteczku koło "jedynki", tu ma Pan sny jak większość mieszkańców, ale tylko hala, sale już są. Takie sny już dawno miała Pani siedząca przy tym samym stole co Pan, ale to tylko sny przed wyborami, po, jak zwykle powrót do senności. Co do spraw śmieciowych, dzięki za odwagę, że Radny jest "bezradny" w tej sprawie to taka grójecka normalka.

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Panele winylowe - hit czy kit? Moda na winyle trwa... i wcale nie mamy tu na myśli...
Z zadrapaniami, bez butów, szedł drogą krajową na S7 Kiedy funkcjonariusz próbował dowiedzieć się co robi w tym...
Liga okręgowa: Pilica Nowe Miasto – Mazowsze Grójec 0:2 W kończących sezon 2023/24 derbach powiatu grójeckiego...
Artur Banasiewicz nowym kierownikiem PT KRUS w Grójcu Sołtys Częstoniewa Artur Banasiewicz został w czwartek 20...
ZWiK: fetor nie ma swojego źródła w oczyszczalni ścieków w Kobylinie Nie jest uprawnione stwierdzenie, że odczuwany przez...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.