Darmowe szczepienia zapobiegające Rakowi Szyjki Macicy dla mieszkanek Grójca
18 września 2016; 12:56
Informacja prasowa
1 komentarz
Burmistrz Grójca wraz z Radą Miasta i Gminy podjęli decyzję o wdrożeniu po raz kolejny programu szczepień profilaktycznych przeciwko zakażeniom wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Szczepienia te skutecznie zmniejszają ryzyko wystąpienia raka szyjki macicy (RSM). Z szansy bezpłatnych szczepień może skorzystać 127 dziewczynek urodzonych w 2003 roku i zamieszkałych na terenie Miasta i Gminy Grójec.
Jest to już siódma odsłona programu walki z rakiem szyjki macicy w Grójcu. Co roku szczepionki przeciwko wirusowi HPV są podawane dziewczynkom z kolejnych roczników. Szczepienia chroniące przed zakażeniem wirusem HPV są najskuteczniejsze u osób, które jeszcze nie miały z nim kontaktu. Zalecane są dziewczętom w wieku 11-13 lat. Wykonuje się je powszechnie w Europie, Stanach Zjednoczonych i w Australii, w Polsce finansowane są przez odpowiedzialne samorządy, które myślą o zdrowiu perspektywicznie.
Czym jest wirus HPV?
Wirus brodawczaka ludzkiego występuje u prawie 90% ludzi. Bardzo łatwo można się nim zakazić. Najczęstsze objawy, występujące u zakażonych to pojawienie się zmian na skórze: brodawek czy kłykcin kończystych. Wirus HPV jest najczęstszą przyczyną powstawania raka szyjki macicy. Wyodrębnia się wiele typów wirusa HPV, te najczęściej występujące odpowiedzialne są za rozwój nowotworów szyjki macicy, pochwy, sromu, szyi i głowy.
Szczepienie przeciwko wirusowi HPV jest w polskim kalendarzu szczepień zalecanych. Koszt takiego szczepienia to ok. 1200 zł. Dla wielu rodziców to bariera nie do pokonania. Wielu rodziców zdaje sobie sprawę z zagrożenia, jakim jest zakażenie wirusem HPV. Jednak nie mogą pozwolić sobie na taki wydatek. Dlatego tak ważne jest wsparcie ze strony samorządów. Z szansy bezpłatnych szczepień skorzystało już wiele młodych dziewcząt z gmin i miast w całej Polsce, które od lat są szczepione dzięki finansowaniu z budżetów samorządowych. W większości krajów Unii Europejskiej kampanie bezpłatnych szczepień są finansowane centralnie
i cieszą się ogromnym zainteresowaniem.
We wszystkich gminach, w których prowadzone są szczepienia odbywają się również spotkania edukacyjne dla rodziców i uczniów. Takie spotkania to doskonała okazja do tego, aby zachęcić matki do wizyty u ginekologa i wykonania badań cytologicznych. Pełna profilaktyka raka szyjki macicy powinna opierać się na 3 filarach: edukacji, szczepieniach i cytologii.
20 września (wtorek) spotkanie edukacyjne odbędzie się również dla rodziców z miasta i gminy Grójec. Będą one dotyczyć chorób wywoływanych przez wirus HPV. Spotkanie odbędzie o godz. 18.15 w Publicznym Gimnazjum im. Prymasa Tysiąclecia w Grójcu przy ul. Polnej 17. Wykład poprowadzi dr Stanisława Szcześniak - Mazur specjalista pediatrii z Konsultacyjnej Poradni Szczepień w Radomiu.
Kto może skorzystać z darmowych szczepień?
Ze szczepień mogą skorzystać dziewczynki urodzone w 2003 roku, zameldowane na terenie Miasta i Gminy Grójec. Szczepienia są dobrowolne oraz bezpłatne (w całości finansowane przez samorząd).
Jak skorzystać ze szczepień?
Program bezpłatnych szczepień rozpoczyna się pod koniec września. Pełen cykl wymaga podania 2 dawek szczepionki, przy czym ostatnia dawka przypada 6 miesięcy po pierwszym szczepieniu. Realizatorem programu bezpłatnych szczepień jest NZOZ Medycyna Analizy przy ul. Kopernika 8a w Grójcu. Szczepienia odbywają się w przychodni oraz z Gimnazjum Publicznym im. Prymasa Tysiąclecia w Grójcu.
Rak szyjki macicy – podstawowe dane
Rak szyjki macicy (RSM) to drugi pod względem częstotliwości występowania nowotwór złośliwy wśród kobiet w wieku 20-44 lat. Według danych z 2010 roku
w Polsce liczba zachorowań na nowotwory złośliwe szyjki macicy wyniosła ponad 3000 kobiet, z czego ponad 1700 chorych zmarło. Oznacza to, że statystycznie,
w Polsce codziennie umiera niespełna 5 kobiet z powodu raka szyjki macicy.
Szczepionka przeciw zakażeniom wirusem HPV to najmłodsze osiągnięcie wakcynologii – nauki o szczepieniach. Istnieje wiele typów wirusa HPV, a za najgroźniejsze uważa się typy 16 i 18, które odpowiadają za około 70 proc. przypadków raka szyjki macicy (RSM). Szczepienia połączone z regularnie wykonywaną cytologią mogą skutecznie ochronić kobiety przed RSM.
10 lat szczepień przeciwko HPV – wypróbowane szczepionki
W tym roku mija 10 lat od podania pierwszej szczepionki przeciwko wisusowi HPV. Obecnie szczepionki przeciwko HPV są dostępne w ponad 130 krajach. Jednym
z pierwszych krajów które wprowadziły krajowy program szczepień była Australia.
Po 10 latach od uruchomienia programu, liczba zakażeń HPV, który jest odpowiedzialny za powstawanie raka szyjki macicy, zmalała w tym kraju o 90%. Potwierdza to wysoką skuteczność dostępnych szczepionek. Dotychczas podano ponad 170 mln szczepionek przeciwko HPV na całym świecie.
Napisz komentarz:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.
Komentarze (1):
zainteresowana; 21 września 2016, 05:27
ktoś chyba coś przeoczył. Pełne szczepienie dwoma rodzajami szczepionki ( Silgard lub Cervarix) dostępnej w Polsce to trzy dawki a nie dwie