Dieta przy Hashimoto ma nadrzędny cel: chronić trzustkę

27 lipca 2020; 17:27

Materiał promocyjny

Zdrowe, zbilansowane odżywianie może Cię uchronić przed wieloma chorobami i dolegliwościami. Pamiętaj też, by indywidualnie dopasować jadłospis do swoich potrzeb, zwłaszcza wtedy gdy cierpisz na jakieś schorzenie. Jeżeli lekarz zdiagnozował u Ciebie zapalenie tarczycy, wybierz dietę przy Hashimoto. Sprawdź, na co warto zwrócić przy niej szczególną uwagę.
Jak zdrowo się odżywiać przy przewlekłym zapaleniu tarczycy?
Wspomnianą chorobę autoimmunologiczną można kontrolować za pomocą odpowiednich leków i zbilansowanej diety. Chociaż właściwy sposób odżywiania nie może jej wyleczyć, chroni przed otyłością i łagodzi stan zapalny. Zastanawiasz się, jakie produkty wskazane przy Hashimoto? Sprawdź!
Układając dietę przy Hashimoto, zadbaj o odpowiednią ilość omega-3. O potencjał antyoksydacyjny organizmu dba również witamina C. Odpowiada za syntezę tyrozyny, której niedobór powoduje niedoczynność tarczycy. Dietetyk Michał Wrzosek podpowiada, by dieta w chorobie Hashimoto zawierała 20-35% tłuszczów i 45-60% węglowodanów. Pamiętaj, by bazować na nisko przetworzonych produktach. Zwróć też uwagę na odpowiednią ilość białka. Rozpisując dietę dla osób z Hashimoto, zwiększ podaż białka do 1,2 g na kilogram masy ciała.
Nie ma uniwersalnej prawidłowej diety ani jednego podejścia dla wszystkich. Warto więc skonsultować się z profesjonalnym dietetykiem. Ułoży dla Ciebie indywidualny jadłospis i odpowie na wszystkie pytania.
Co obejmuje dieta przy Hashimoto?
Jeśli cierpisz na przewlekłe zapalenie tarczycy, zadbaj o odpowiednią ilość selenu. Znajduje się tuńczyku, kurczaku, wołowinie i orzechach brazylijskich. Cukier, słodziki i słodkie owoce również mogą nasilić wspomniane objawy. Warto wówczas wykreślić je ze swojego codziennego menu.
Osoby z przewlekłym stanem zapalnym tarczycy mogą włączyć do jadłospisu owoce o niskim indeksie glikemicznym, takie jak morele, śliwki, brzoskwinie, gruszki, jabłka, wiśnie i jagody. Mogą również śmiało sięgnąć po kapustę kiszoną, kimchi, kiszone ogórki, czy kombuchę. Menu warto również wzbogacić w szparagi, szpinak, sałatę, brokuły, buraki, kalafior, marchewkę, seler, cukinię, ogórki, rzepę, czy rzeżuchę. Pamiętaj, by dołączać warzywa do każdego posiłku.
Już pięć suszonych śliwek zaspokaja 9% dziennego zapotrzebowania na jod. Dzięki temu jest świetnym dodatkiem dla osób z zapaleniem tarczycy. Pamiętaj, że niedobór jodu może prowadzić do wola, czyli widocznego zgrubienia szyi, będącego wynikiem nieprawidłowej pracy tego gruczołu. Wspomniane śliwki doskonałą alternatywę dla niezdrowych przekąsek, takich jak solone orzeszki ziemne, czy chipsy.
Zastanawiasz się, co pić? W każdej sytuacji najlepiej sprawdzi się woda. Oprócz tego możesz pić herbaty ziołowe, niestymulujące, bezkofeinowe. Dzięki temu nie zaostrzysz objawów choroby.
Jakich produktów warto unikać?
Wiele pokarmów zaostrza objawy choroby, wywołując zmęczenie, wysypkę, bóle stawów, problemy trawienne, bóle głowy, lęk, depresję, przyrost masy ciała. Dlatego sprawdź, jak się czujesz po produktach z glutenem, jajkach, nabiale, orzechach, warzywach psiankowatych i różnych zbożach.
Jeżeli masz problem z tarczycą, zrezygnuj z miodu, agawy i syropu klonowego. Dodatkowo unikaj owoców o wysokim indeksie glikamicznym, takich jak arbuz, mango, ananas, winogrona. Postaraj się również ograniczyć w diecie przy Hashimoto: alkohol, soję, nabiał, produkty pełnoziarniste, grzyby, pomidory, ziemniaki, paprykę i bakłażany.
Zastanawiasz się, jaka dieta przy Hashimoto będzie najlepsza? Możesz wypróbować bezglutenową, paleo, wegańską lub wegetariańską. Przechodząc na nowy sposób odżywiania, obserwuj, jak się czujesz. W ten sposób łatwo sprawdzisz, które produkty należy wykreślić z jadłospisu.
Przeczytaj również





Najnowsze komentarze
PiS ma bardzo ostre kły.
Kto...
myślisz, że każdy w domu ma wytwórnię amfetaminy?
Pogonił głupca.