Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

Dlaczego nie warto zakładać firmy z pierwszym dniem miesiąca?

22 listopada 2023; 09:56

Artykuł sponsorowany

Decyzja o założeniu jednoosobowej działalności gospodarczej nie powinna być podejmowana pochopnie. Warto się przygotować do tego kroku, między innymi poznając przepisy podatkowe i pokrewne. Mało kto wie bowiem, że założenie firmy pierwszego dnia miesiąca jest niekorzystne finansowo.

News will be here

Dlaczego nie warto zakładać firmy pierwszego dnia miesiąca?


Ustawodawca wyraźnie określił, jak długo nowa firma może korzystać z preferencyjnych stawek ubezpieczenia społecznego, potocznie zwanych małym ZUS-em. Jest to sześć pełnych miesięcy kalendarzowych. Kluczem do zrozumienia niuansu jest tu słowo: „pełnych”.

Pełny miesiąc w rozumieniu przepisów zaczyna się pierwszego dnia miesiąca i kończy ostatniego. Nie będzie więc pełnym miesiącem czas od ósmego lipca do ósmego sierpnia.

Rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej drugiego dnia miesiąca jest więc najbardziej opłacalne. Ten jeden dzień nie robi różnicy w kwestii zawierania transakcji, pozwala natomiast oszczędzić kilkaset złotych na składce na ubezpieczenie społeczne.

Czy gra jest warta świeczki? Każdy musi sobie sam odpowiedzieć na pytanie, czy chce oszczędzić około 600 zł.

Założenie firmy często wiąże się z zostaniem pracodawcą.  Jeśli pierwszy raz będziesz zatrudniać pracowników, koniecznie przeczytaj: https://www.gowork.pl/poradnik/zostan-pracodawca/.

Jak założyć działalność gospodarczą?


Jeśli chodzi o procedury związane z zarejestrowaniem działalności gospodarczej, to sprawa jest bardzo prosta. Można to zrobić bez wychodzenia z domu i biegania po urzędach. Trzeba jednak dysponować komputerem z dostępem do internetu, kontem w banku, dowodem osobistym i profilem zaufanym lub podpisem elektronicznym.

Aby zarejestrować jednoosobową działalność gospodarczą, trzeba wypełnić formularz CEIDG-1. Jeśli nowy przedsiębiorca planuje ze skorzystania Ulgi na start i opłacania niższych składek ZUS, powinien też wypełnić formularz ZUS ZZA. W wypadku gdy firma od początku będzie płatnikiem VAT-u, należy wypełnić też formularz VAT-R. Wszystkie można wysłać drogą elektroniczną.

Jednoosobowa działalność gospodarcza nie jest jedyną możliwą drogą prowadzenia firmy. W grę wchodzą jeszcze spółki osobowe i kapitałowe. Ich założenie wymaga jednak spełnienia nieco więcej formalności.

 

Najnowsze artykuły

Jak wybrać odpowiednią, elegancką torebkę? W niektórych sytuacjach niezbędny jest określony i stosowny...
Wyprzedzał na przejściu dla pieszych na oczach policjantów Wyjątkowym brakiem rozsądku wykazał się 64-letni kierujący...
Poważny wypadek na DK50! Pojazdy stanęły w ogniu We wtorek około godziny 12:20 w miejscowości Dębówka (gmina...
Pomóż Ani wrócić do normalnego życia! Trwa zbiórka dla mieszkanki Grójca Na portalu zrzutka.pl trwa zbiórka dla 36-letniej...
Powiatowe obchody Święta Policji w Grójcu W piątek 19 lipca w Komendzie Powiatowej Policji w Grójcu...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.