Dlaczego warto przeszkolić pracowników z udzielania pierwszej pomocy?
6 czerwca 2019; 20:47
Materiał promocyjny
Chcąc zapewnić pracownikom satysfakcjonujące miejsce pracy, większość przedsiębiorców skupia się na wyposażeniu. Inwestują w sprzęt komputerowy, akcesoria i meble, często zapominając o istotnych kwestiach, do których należy m.in. znajomość zasad pierwszej pomocy i uzupełniona apteczka.
Wypadki zdarzają się w każdej firmie – nawet jeśli jest to praca biurowa. Wystarczy, że ktoś przewróci się na schodach lub potknie w progu, by doszło do złamania. Zagrożeniem są także: atak padaczki, zawały serca, wylewy, zatrucia i wielu innych niebezpiecznych sytuacji. Czy Twoi pracownicy będą wiedzieć, co powinny zrobić? Warto odpowiedzieć na kilka pytań. Należą do nich:
Czy po kursie będę wiedzieć jak pomóc?
Tak. Podczas warsztatów omawiane są różnego rodzaju zagrożenia. Należą do nich m.in. zawał serca, atak padaczki, zagrożenie pożarowe, wyciek gazu i wiele innych sytuacji. Zadaniem kursu pierwszej pomocy jest przedstawienie pracownikom kluczowych informacji przydatnych w każdym wypadku.
Kursanci zdobędą doświadczenie, dzięki któremu będą umieć zachować się w razie:
- złamań,
- ran,
- skręceń,
- stłuczeń,
- zatrzymania krążenia,
- napadu duszności,
- zapału serca,
- ataku padaczkowego,
- omdleń.
I wielu innych. Dodatkowo poznają zasady BLS, przyczyny zatrzymania krążenia ze szczególnym uwzględnieniem nagłych zagrożeń krążeniowych i oddechowych, łańcuch przeżycia, resuscytację krążeniowo-oddechową dorosłych oraz dzieci.
Czy dowiem się, co to jest BLS?
Skrótu oznacza (z ang.) Basic Life Support. Polega na bezprzyrządowym utrzymywaniu drożności dróg oddechowych oraz podtrzymywaniu oddychania i krążenia.
Jak postępować krok po kroku?
1. Oceń swoje bezpieczeństwo.
2. Sprawdź reakcję osoby poszkodowanej.
3. Spróbuj zawołać pomoc.
4. Udrożnij drogi oddechowe i sprawdź oddech – lekko odchyl głowę do tyłu i unieś żuchwę.
5. Sprawdź prawidłowość oddechu.
6. Zadzwoń po zespół ratowniczy pod numer 112.
7. Wykonaj 30 uciśnięć klatki piersiowej.
8. Wykonaj 2 oddechy.
9. Kontynuuj resuscytację aż do przyjazdu pogotowia.
Schemat należy wykonywać do przyjazdu zespołu ratowniczego. Zadanie wydaje się proste, lecz już po kilku minutach jest to ogromny wysiłek. Warto więc regularnie wykonywać ćwiczenia resuscytacyjne, by zdobyć doświadczenie.
Co to jest łańcuch przeżycia?
Jest to umowny termin stosowany w medycynie ratunkowej. Błyskawiczna reakcja i zastosowanie łańcucha przeżycia może zmniejszyć ryzyko zgonu 3-krotnie!
Składa się on na:
1. Rozpoznanie osoby/osób będących w stanie zagrożenia życia.
2. Wezwanie służb ratowniczych.
3. Rozpoczęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej.
4. Wczesną defibrylacja (jeśli zachodzi taka potrzeba).
5. Opiekę poresuscytacyjna.
Czy nauczę się obsługiwać narzędzia ratownicze?
Defibrylator używany jest niemal we wszystkich filmach akcji. Kursanci niemal podczas każdych zajęć pytają, czy dzięki szkoleniu z pierwszej pomocy będą umieć obsłużyć takie urządzenia. Odpowiedź brzmi: tak. Jednodniowy kurs pierwszej pomocy dla pracowników firm obejmuje zakres BLS i AED. Oznacza to, że uczestnicy szkolenia mogą świadomie wykorzystać automatyczny defibrylator zewnętrzny.
Jak wygląda kurs pierwszej pomocy dla pracowników?
Ilość wykładów podczas szkolenia np. w Centrumratownictwa.com (sprawdź tutaj: https://www.centrumratownictwa.com/kursy/jednodniowy-kurs-pierwszej-pomocy-dla-firm-bls-aed) jest zminimalizowana. Oczywiście każdy moduł podzielony został na część informacyjną i praktyczną, lecz ważne wiadomości przekazywane są również w czasie symulacji. Zadaniem kursantów jest wyciąganie wniosków podczas zajęć praktycznych i zanotowanie najważniejszych elementów.
Uczestnicy mają styczność z dużą ilością przypadków, które mogą spotkać ich w codziennym życiu. Dzięki temu są w stanie odpowiednio reagować i opanować emocje, gdy są świadkami realnego zagrożenia.
Najnowsze komentarze