Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net

Dlaczego warto regularnie wykonywać badania USG?

9 listopada 2023; 08:34

Materiał promocyjny

Zdrowie to bez wątpienia najcenniejsze co mamy. Dlatego też powinniśmy o nie dbać. Zdrowa dieta, aktywność fizyczna i badania profilaktyczne pozwolą utrzymać nasz organizm w dobrym stanie przez długie lata. W poniższym tekście przybliżymy temat badań USG, które należą do jednych z najczęściej zalecanych przez lekarzy. Dlaczego warto jej wykonywać, jakie choroby pozwalają wykryć oraz jak przygotować się do USG? O tym poniżej.

Dlaczego warto regularnie wykonywać badanie USG jamy brzusznej?

 

Badanie USG brzucha to nieinwazyjna i bezbolesna metoda diagnostyczna, która pozwala ocenić stan narządów wewnętrznych jamy brzusznej, takich jak wątroba, trzustka, żołądek, jelita, nerki, pęcherz moczowy i inne. Badanie obrazowe pomaga zarówno wykrywać zmiany chorobowe np. zapalenie otrzewnej, jak również monitorować przebieg leczenia i skuteczność podjętej terapii. Co ważne jest bezpieczne dla zdrowia, ponieważ nie naraża organizmu na promieniowanie rentgenowskie. Jest to szczególnie ważne dla kobiet w ciąży, dzieci i osób starszych.

 

Jakie inne rodzaje USG możemy wykonać na zlecenie lekarza?

 

Oprócz badania USG jamy brzusznej istnieją także inne rodzaje badań USG, które mogą być zalecone przez lekarza w zależności od objawów i podejrzenia choroby. USG jest popularne, co sprawia, że jest też względnie łatwo dostępne. Możemy wykonać USG brzucha prywatnie lub na NFZ. Oto inne z badań, które można wykonać:

- USG żołądka – służy do oceny stanu ścian i błon śluzowych żołądka oraz wykrywania zmian zapalnych, wrzodów, polipów czy nowotworów.
- USG wątroby – pozwala na ocenę wielkości, kształtu i struktury wątroby i wykrywania zmian ogniskowych, torbieli, guzów czy marskości.
- USG trzustki – służy do oceny stanu trzustki i jej przewodów oraz wykrywania zapaleń, kamieni, torbieli czy zmian nowotworowych,
- USG nerek – umożliwia ocenę wielkości, kształtu i struktury nerek i wykrycie kamieni, torbieli, guzów czy zwapnień.
- USG pęcherza moczowego – ułatwia ocenę wielkości, kształtu i ściany pęcherza moczowego oraz wykrycia wszelkich niepożądanych zmian w układzie moczowym.
- USG piersi - które należy wykonywać regularnie, gdyż pozwala na wczesne wykrycie wszelkich niepokojących zmian, guzków.

 

Przygotowanie do USG jamy brzusznej – co warto wiedzieć?

 

Aby badanie USG brzucha było wiarygodne i dokładne, należy się do niego odpowiednio przygotować.
Główne zalecenia dotyczą stosowania diety na ok. 2 doby przed badaniem. Należy unikać spożywania produktów powodujących wzdęcia i wydzielanie gazów, takich jak kapusta, fasola, cebula, nabiał czy napoje gazowane.

W dniu badania najlepiej pić jedynie wodę mineralną.

Kobiety powinny zadbać o luźną i wygodną odzież, która pozwoli łatwo odsłonić brzuch.

Podczas badania, lekarz nałoży na skórę żel, który poprawia przewodzenie fal ultradźwiękowych. Następnie przez ok. 15 minut będzie przesuwał po brzuchu głowicę aparatu USG, która zarejestruje obrazy narządów na monitorze. Badanie jest całkowicie bezbolesne i odbywa się w pozycji na plecach. Jedyne, o czym należy pamiętać to wytarcie brzucha z nadmiaru żelu, aby nie pozostał on na odzieży.

 

Podsumowanie

 

Jak widać, badanie USG brzucha to prosta, szybka i skuteczna metoda diagnostyczna, która pozwala ocenić stan narządów jamy brzusznej i wykryć w porę wiele chorób. Z całą pewnością jest to badanie, które należy wykonywać okresowo, a nie dopiero wówczas, gdy coś na dolega. Mamy nadzieję, że ten mini poradnik rozwiał Twoje obawy i zachęci Cię do wykonania badania USG brzucha.

 

Najnowsze artykuły

W trakcie libacji zaatakował kompana 30-centymetrowym nożem Policjanci zatrzymali 53-latka, który jest podejrzany o usi...
Nauka Pływania | instruktor Emil Siedlarz | Chełmiec - Nowy Sącz - Korzenna
Księgowość w stolicy. Jakie są realia pracy księgowych w Warszawie? Praca w księgowości należy do zawodów cieszących się dużym...
Podpisano umowę! Wkrótce rusza przebudowa stadionu przy Laskowej W czwartek burmistrz Dariusz Gwiazda podpisał umowę na...
Ostatnie pożegnanie podinspektora Pawła Korczaka W środę w Tarczynie obyła się uroczystość pogrzebowa...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.