Dom kultury z amfiteatrem w Grójcu

9 kwietnia 2021; 13:02

Grojec24.net

11 komentarzy

Koncepcja autorstwa Huberta Konarowskiego Koncepcja autorstwa Huberta Konarowskiego

Tak brzmi tytuł pracy dyplomowej Huberta Konarowskiego. Mieszkaniec Grójca postanowił podzielić się swoimi pomysłami z Czytelnikami naszego portalu.Hubert Konarowski jest studentem ostatniego roku architektury na Politechnice Warszawskiej. Gdy bronił tytułu inżyniera tematem jego pracy dyplomowej był projekt koncepcji architektonicznej Nowego Ośrodka Kultury z amfiteatrem w Grójcu (praca ta została oceniona na ocenę bardzo dobrą).
 
Swój projekt dyplomowy zlokalizował na "płycie" przy ul. Piotra Skargi. Jak wyjaśnia, zdecydował się na taką lokalizację ze względu na potencjał tego miejsca. - A za temat obrałem sobie dom kultury, ze względu na ciekawe wyzwanie projektowe oraz ze względu na fakt, że obecny budynek GOK ma już swoje lata, mógłby się doczekać ciekawej kontynuacji, kolejnej siedziby – dodaje.

Hubert Konarowski przyznaje, że jako mieszkaniec Grójca odczuwa, że w mieście brakuje jakiejkolwiek lokalizacji dla spotkań ludzi w każdym wieku.

Park miejski ma bardzo małą powierzchnię i to już jest dużą wadą, ale jest ich więcej: park jest dostępny tylko z dwóch stron, czyli jest przestrzenią domkniętą, sprawiającą poczucie mało bezpiecznego miejsca; zagospodarowanie parku pozostawia wiele do życzenia – są tutaj tylko ogromne, stare drzewa, nie ma żadnego ciekawego ukształtowania terenu, fragmentu jasnej łąki, czy czegokolwiek innego. Rynek ma mało zieleni, po godz. 22 nie można hałasować, mimo że to „serce” Grójca, nie można spożywać publicznie alkoholu, a niepublicznie również nie ma prawie lokali, w których można posiedzieć przy przysłowiowym piwie ze znajomymi, nie ma też zbyt wielu przyjemnych miejsc do siedzenia. Są oczywiście ławki dookoła pomnika jabłka. Jeśli zbierzemy już grupę znajomych, żeby usiąść wkoło symbolicznego owocu, będziemy wyglądali, jakbyśmy modlili się do jakiegoś boga-jabłka.


Młody inżynier zwraca uwagę, że w tym samym czasie nieopodal centrum jest miejsce, które wszyscy mieszkańcy Grójca pamiętają pozytywnie. - Płyta zlokalizowania pomiędzy szkołami ponadpodstawowymi umiera w najlepsze i wygląda już jak jakiś rozgardiasz. Świetna wizytówka, tuż przy wjeździe do miasta – stwierdza ironicznie.

W ramach swojej pracy dyplomowej mieszkaniec stworzył projekt koncepcji nowego domu kultury z funkcją amfiteatru. Zlokalizowany w miejscu opuszczonego amfiteatru, stanowi pretekst do rewitalizacji tego miejsca, stając się nową wizytówką miasta. Na teren projektu wróciłaby tradycyjna lokalna impreza – Święto Kwitnących Jabłoni, która jest okazją do relaksu i spotkań ze znajomymi w oprawie koncertów znanych wykonawców.

A tak widziałby „płytę” Hubert Konarowski:

Projektowana działka została podzielona na trzy części: budynek domu kultury, plac koncertowy oraz przebudowaną trybunę na skarpie. Dodatkowo skarpa od strony ul. Poświętne zawiera w sobie pas zieleni parkowej. Bryła domu kultury jest ustawiona wzdłuż ul. Piotra Skargi. Budynek składa się z wysokiej części głównej oraz kilku mniejszych segmentów połączonych długim przeszklonym korytarzem. Część główna mieści w sobie wejście do budynku, foyer oraz salę widowiskową, która ma otwieraną ścianę (scenę) na zewnętrzne trybuny. Z foyer rozchodzą się dwa korytarze, które prowadzą do segmentów: tanecznego; multimedialnego/malarstwa i rzeźby; muzycznego oraz biurowego z restauracją na piętrze, dostępną z poziomu terenu. Obiekt ze względu na zielone otoczenie został zaprojektowany w minimalistycznym charakterze. Prostota w kształtowaniu wyglądu architektury jest osiągnięta poprzez zastosowanie dwóch materiałów: drewna klejonego (CLT) oraz szkła. Drewno zostało wykorzystane do konstrukcji ścian oraz estetycznych stropów opartych na rusztach, a szkło zapewnia relację wnętrza z zielonym otoczeniem.TAGI:

Komentarze (11):

Nika; 9 kwietnia 2021, 13:34

Piękny projekt. Może gdyby Pan "w czynie społecznym" podarował projekt naszym władzom to by nam go zbudowali ;)

mj; 9 kwietnia 2021, 13:53

szkoda że nigdy to nie zostanie zrealizowane

kot; 9 kwietnia 2021, 14:01

Rewelacja! Nareszcie ktoś podejmuje temat. Tylko żeby kasa się znalazła na taką inwestycję

Siwypan; 9 kwietnia 2021, 14:18

brawo młody czlowieku!!!

dzieci ; 9 kwietnia 2021, 15:15

Zróbcie wreszcie coś dla młodzieży

lean; 9 kwietnia 2021, 15:59

o tak, tęskno mi za koncertami kwitnacej jabloni TAM. a co do spotkan towarzyskich, to miejsce juz i tak jest / bylo miejscem spotkan ;)

onna; 9 kwietnia 2021, 21:01

Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

JO-ANNA; 9 kwietnia 2021, 23:37

Nie wydaje mi się, żeby w tym wieku Grójec doczekał się takiego obiektu. To miasto odkąd pamiętam nie miało dobrego gospodarza. Co tu marzyć o Domu Kultury, jeśli wszędzie jest pełno śmieci, na chodnikach i przy krawężnikach rośnie zielsko i jakoś ani włodarzom, ani straży miejskiej to nie przeszkadza. Wsiadają w samochód i udają, że tego nie widzą. Pamiętam, jak w PRLu na 1 Maja malowało się wapnem krawężniki a miasto aż lśniło. Była tylko milicja i jakoś dzielnicowy potrafił wyegzekwować od mieszkańców sprzątanie przy posesjach. Może więc warto choć porządek wprowadzić i już będzie sukces.

Ktoś; 12 kwietnia 2021, 20:13

Projekt ok ale koszty inwestycji pewnie zbyt duże na Grójec. Fakt, że ten stary stadion obecnie bardzo szpeci miasto a większość mieszkańców ma z nim wiele wspomnień z lat szkolnych i nie tylko. Powinno się go zrewitalizować chyba, że ktoś ma na niego chętke....

H; 13 kwietnia 2021, 08:48

Teren prywatny, od wielu lat starostwo nie rozwiązało tego problemu więc może powstać jeszcze dużo wspaniałych projektów

Kolo; 13 kwietnia 2021, 12:29

Ten projekt to "tylko praca dyplomowa" pokazująca co mogłoby powstać w tym miejscu, Czapki z głów dla autora projektu. Przykre jest to, że to nigdy nie powstanie. Jak ktoś wcześniej napisał, Grójec nigdy nie miał gospodarza i to jest szczera prawda. Oni tylko tu stwarzają "sypialnie" i nic więcej. Powiatowe miasteczko, a dwie szkoły średnie bez żadnego obiektu sportowego. Czytam w komentarzach, że to teren prywatny, czyli "grójecki chichot historii" na gruntach Joska Grunberga i dawnym świńskim targu.

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Grupa SPEED: 128 wykroczeń na drogach powiatu grójeckiego W dniach 19-25 lipca 2021 roku grójeccy policjanci wchodzą...
77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego W niedzielę – 1 sierpnia, przy pomniku poświęconym...
Szanse i zagrożenia dla polskich sadowników Mimo bycia światowym liderem w produkcji jabłek, polscy...
Dwa wygrane mecze towarzyskie Mazowsza W ubiegłym tygodniu podopieczni Mariusza Lisieckiego...
Rozpoczęła się budowa Głównego Punktu Zasilającego Grójec 2 Rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną na terenie...

Najnowsze ogłoszenia

Malowanie / Ocieplenia - Niemcy.... Mein Personal poszukuje od zaraz fachowców w zakresie wykończenia wnętrz...
Windy Schodowe, Krzesła, Platformy Firma Windy Schodowe oferuje Państwu różnego rodzaju krzesełka i platformy...
ELASTYCZNA deska elewacyjna PlasterTynk... PLASTMAKER wykonuje i poleca elastyczne deski elewacyjne PlasterTynk.
Viptoner Tusze i Tonery W ofercie sklepu VIPToner znajdziesz szeroką gamę 
zamienników...
Technik Farmacji ZIKO APTEKA
Zatrudnimy Technika Farmacji do Apteki w Grójcu ....

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.
Serwis laptopów RatujLaptopa Masz problem ze swoim laptopem i szukasz specjalistów, którzy zadbają...
Alerta - kursy i szkolenia BHP Prowadzisz firmę i potrzebujesz kompleksowej obsługi BHP i przeciwpożarowej?...
Wynajem koparki - 1Rent 1RENT to wypożyczalnia maszyn budowlanych z wieloletnim doświadczeniem...
Kancelaria Notarialna Kamila Badelska... Notariusz

2013-2021 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.