Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

Dożynki Powiatu Grójeckiego

8 września 2016; 12:44

Grojec24.net

0 komentarzy

Fot. CKZiU w Nowej Wsi Fot. CKZiU w Nowej Wsi

Pierwsza niedziela września w Powiecie Grójeckim to czas Dożynek Powiatowych, które tradycyjnie odbywają się w Sanktuarium Matki Bożej Lewiczyńskiej.

News will be here
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Jasieńcu na Dożynkach Powiatowych

Pierwsza niedziela września w Powiecie Grójeckim to czas Dożynek Powiatowych, które tradycyjnie odbywają się w  Sanktuarium Matki Bożej Lewiczyńskiej. Dla wielu instytucji, a w tym dla naszej szkoły przygotowania do tej uroczystości rozpoczynają się kilka tygodni wcześniej. Grono nauczycieli wraz z młodzieżą planuje pod kierunkiem Dyrektora Szkoły z najdrobniejszymi szczegółami wystrój stoiska, serwowane potrawy czy estetykę wieńca dożynkowego. Wszystko po to, aby w czasie trwania uroczystości święta plonów móc zaprezentować swoje umiejętności, cieszyć się przyznanymi nagrodami, uznaniem wiernych degustujących potrawy i godnie reprezentować swoją gminę.  Zespołowi Szkół Ponadgimnazjalnych w Jasieńcu  w tym roku przypadł szczególny zaszczyt. Uczniowie i nauczyciele nie tylko reprezentowali Gminę Jasieniec, ale również Powiat Grójecki. Przygotowaliśmy dekorację, serwowaliśmy potrawy i obsługiwaliśmy Gości na stoiskach Gminy Jasieniec i Powiatu Grójeckiego. Nasi  nauczyciele oraz uczniowie z Technikum Żywienia i Technikum Handlowego okazali się ekspertami  w dziedzinie przygotowania potraw i obsługi klienta.   „Na nauczycieli i młodzież  Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych  z Jasieńca zawsze możemy liczyć” Te słowa słyszeliśmy wielokrotnie  jako podziękowanie  wszystkim za zaangażowanie i wkład pracy w organizację dożynek. Stoiska Gminy Jasieniec i Powiatu Grójeckiego cieszyły się największym zainteresowaniem gości. Można było spróbować „Dobrej Żywności” na stoisku Powiatu i słodkich wypieków serwowanych przez młodzież ZSP na stoisku Gminy Jasieniec.

Tegoroczne dożynki przebiegały w  słonecznej aurze i zgromadziły rzesze uczestników z wielu gmin powiatu. Jak co roku rozpoczęły się mszą świętą celebrowaną przez kardynała Kazimierza Nycza a gospodarzami i organizatorami uroczystości byli: Starosta Powiatu Grójeckiego, Dziekan Dekanatu Grójeckiego, Proboszcz Parafii w Lewiczynie oraz Wójtowie  i Burmistrzowie Gmin Powiatu Grójeckiego. Nasza szkoła brała również udział w organizowanych konkursach na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, najładniejsze stoisko oraz najlepszą potrawę regionalną. W tym roku otrzymaliśmy wyróżnienie za wykonany wieniec i III miejsce za chłodnik, marmoladę z jabłek i szarlotkę.  Zmęczeni, ale usatysfakcjonowani nagrodami i uskrzydleni pochwałami wróciliśmy do pracy. Już dziś planujemy, czym znów za rok zaskoczyć uczestników dożynek.

Aneta Lewandowska

 

CKZiU w Nowej Wsi na Dożynkach Powiatu Grójeckiego 2016

Dożynki to ludowe święto połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. Uroczystość łączy obrzędy religijne z festynem o charakterze ludowym. Jest to również okazja do zaprezentowania się różnych firm i instytucji z terenów dziesięciu gmin powiatu. Tegoroczne Dożynki Powiatu Grójeckiego odbyły się 4 września w Lewiczynie.

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi od kilku lat uczestniczy w uroczystościach dożynkowych. Starannie przygotowane przez uczniów i nauczycieli stoisko i wieniec dożynkowy są wyrazem naszej duchowej przynależności do tradycji agrarnej i odpowiedzialnego propagowania nowoczesności oraz integracji ze środowiskiem lokalnym.

Wśród firm i instytucji, promujących się podczas powiatowych dożynek, nasza szkoła wyróżniała się oryginalnie zaaranżowanym stoiskiem, w którym wzrok widzów przyciągały prace uczniów, oryginalne rekwizyty, a także kolorowe kompozycje jesiennych owoców i kwiatów. Wszystkie te elementy utworzyły spójną całość, która zdobyła uznanie komisji konkursowej, co zaowocowało II miejscem w Konkursie na Najładniejsze Stoisko.

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi zajęło także II miejsce w Konkursie na Najładniejszy Wieniec Dożynkowy w kategorii „Wieniec nowoczesny”. Oprócz pamiątkowych dyplomów i statuetek od organizatora konkursów – Starostwa Powiatowego w Grójcu – otrzymaliśmy również słodkie upominki od sponsora – sklepu Simply w Grójcu.

Piękna pogoda, uroczysta msza święta, występy zespołów folklorystycznych i inne ciekawe wydarzenia towarzyszące Dożynkom Powiatu Grójeckiego przemieniły zwyczajne niedzielne popołudnie w prawdziwe święto plonów.

Ewa Malowaniec

TAGI:

Komentarze (0):

Na razie nie ma żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Przeciwzapalne właściwości ziół – kurkuma i mastika Stan zapalny jest normalną odpowiedzią organizmu na urazy i...
Jak dobrać opony do quada i motocyklu? Wybór odpowiednich opon do quada lub motocykla jest...
Nie żyje znany i lubiany mieszkaniec Grójca Był osobą niezwykle szanowaną i lubianą przez mieszkańców...
ITD: kierował bez uprawnień niesprawną wywrotką Kierowca wywrotki i zarazem przedsiębiorca nie posiadał waż...
Trafią na 3 miesiące do aresztu za pobicie i uszkodzenie ciała Najbliższe 3 miesiące spędzą w areszcie dwaj sprawcy, któ...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.