Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

Dożynki Powiatu Grójeckiego 2017

12 września 2017; 08:44

Informacja prasowa

0 komentarzy

Dożynki 2017 (fot. Starostwo Powiatowe w Grójcu) Dożynki 2017 (fot. Starostwo Powiatowe w Grójcu)

W niedzielę 3 września kilkaset osób zgromadziło się na terenie Sanktuarium Matki Bożej Lewiczyńskiej w Lewiczynie, by dziękować Bogu za tegoroczne plony i prosić o pomyślność przyszłych.

News will be here

Barwny korowód i msza święta

Tradycyjnie w pierwszą niedzielę września odbyły się w Lewiczynie Dożynki Powiatu Grójeckiego. Gospodarzem dożynek był starosta powiatu grójeckiego Marek Ścisłowski. Honory Starostów tegorocznego Święta Plonów pełnili Monika i Mirosław Osińscy, którzy prowadzą gospodarstwo sadownicze w Michrowie.

Organizatorzy Dożynek Powiatowych zadbali, by najważniejsze rolnicze święto w regionie miało tradycyjną i godną oprawę. Już od godziny 13.00 można było usłyszeć na scenie barwne brzmienie Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej z Grójca. Po brawurowym występie orkiestry rozpoczęła się uroczysta msza dziękczynna celebrowana przez Jego Eminencję Kardynała Kazimierza Nycza Arcybiskupa, Metropolitę Warszawskiego w asyście wojskowej z 1. Grójeckiego Ośrodka Radioelektronicznego.Mszę świętą poprzedził barwny korowód wieńców dożynkowych, który przemaszerował przed ołtarz, za nimi dostojnie prezentowali się starostowie dożynek w otoczeniu Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Nowomiejskiej. Korowód zamykali przedstawiciele władz powiatowych i gminnych, zaproszeni goście oraz duchowieństwo.

Podczas nabożeństwa ks. proboszcz Andrzej Juńczyk odczytał list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który złożył wyrazy uznania wszystkim Rolnikom Powiatu Grójeckiego. W trakcie mszy św. Jego Eminencja Kardynał Kazimierz Nycz poświecił chleb i wieńce dożynkowe.

Tradycyjne dzielenie chlebem

Po mszy świętej przyszła pora na tradycyjny obrzęd dzielenia się chlebem. Całość poprowadził Stanisław Jaskułka – aktor teatralny i telewizyjny, a na scenie towarzyszył mu Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Nowomiejskiej. Starostowie dożynek, Monika i Mirosław Osińscy, wręczyli chleb Gospodarzowi uroczystości staroście Markowi Ścisłowskiemu aby mógł podzielić się ze zgromadzonymi. Ludowe pieśni i przyśpiewki, tworzyły piękną oprawę dla dożynkowej uroczystości.

Starosta Grójecki przywitał zaproszonych gości, m.in.: Kardynała Kazimierza Nycza, Arcybiskupa, Metropolitę Warszawskiego wraz z Duchowieństwem, Posła na Sejm RP Marka Suskiego, Wicewojewodę Mazowieckiego Artura Standowicza oraz przedstawicieli władz samorządowych powiatu, gmin, służb mundurowych, służby zdrowia, organizacji społecznych i mediów. Szczególnie serdecznie zostali powitani Starostowie tegorocznych dożynek Monika i Mirosław Osińscy, Rolnicy oraz delegacje z wieńcami dożynkowymi.

Następnie Starosta w swoim przemówieniu okolicznościowym zwrócił się do Rolników - „Pragnę z serca podziękować wszystkim rolnikom Ziemi Grójeckiej, że kultywują wspaniała wielowiekową tradycję tego regionu. To w rolniczych rodzinach szczególnie mocno zakorzenione są nieprzemijające wartości, pracowitość, przywiązanie do ziemi, wiara i patriotyzm, dzięki którym trwamy jako naród. Dzięki tym wartościom polska rodzina jest silna”. Na zakończenie złożył podziękowania za całoroczny wysiłek i zbiory, życzył zawsze udanych plonów, wytrwałości i satysfakcji z wykonywanej pracy.

Życzenia Rolnikom złożyła Pani premier Beta Szydło, w której imieniu list odczytał Poseł na Sejm RP Marek Suski. Życzenia na ręce Rolników przesłali nieobecni na uroczystościach: posłowie na Sejm RP: Anna Kwiecień i Dariusz Bąk oraz Starosta Rawski Józef Matysiak i Starosta Kozienicki Andrzej Jung. W imieniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztofa Jurgiela list z życzeniami dla rolników odczytał Michał Pruś wiceprzewodniczący rady powiatu grójeckiego.

Odznaczeni i nagrodzeni!

Dożynki są świetną okazją do wręczania nagród zasłużonym dla rolnictwa. W trakcie ich trwania poznaliśmy też laureatów licznych konkursów. Między innymi zwycięzców: konkursów na najładniejsze stoisko dożynkowe, najlepszą potrawę regionalną, na najładniejszy wieniec dożynkowy tradycyjny i nowoczesny oraz laureatów konkursu organizowanego przez Klub Motocyklowy COBRA GRÓJEC FG.

W związku z dożynkami Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi na wniosek Starosty Grójeckiego przyznał odznakę honorową „Zasłużony dla rolnictwa” dla następujących rolników z terenu Powiatu Grójeckiego: Irenie Bogdan z gminy Mogielnica, Wandzie Conderek z gminy Belsk Duży, Zygmuntowi Wiśniewskiemu z gminy Chynów, Zbigniewowi Beliniakowi z gminy Błędów.Starosta Marek Ścisłowski podziękował druhom z OSP Lewiczyn za wieloletnią pomoc przy organizacji Święta Plonów. Na ręce Prezesa jednostki Marcina Błońskiego i Naczelnika OSP Tomasza Wrzoska starosta grójecki wręczył defibrylator, który posłuży w działaniach jednostki.

W ramach konkursu plastycznego dla dzieci „Motocykl moich marzeń", organizowanego przez Klub Motocyklowy COBRA GRÓJEC FG nagrody główne otrzymali: Wiktoria Kober, Ania Omen, Julka Mazur, Bartek Mazur, Kuba Dominiak, Rafał Lenart. Wszystkie dzieci biorące udział konkursie otrzymały słodkie prezenty.

Barwne stoiska, pieczony dzik, konfitury z dzikiej róży przy nalewce babci Basi

Święto Plonów nie obyłoby się bez konkursów dożynkowych. Komisja konkursowa musiała się zmierzyć z bardzo trudnym zadaniem wyboru najładniejszego stoiska, najlepszej potrawy czy najładniejszego wieńca. Członkowie komisji zwracali szczególną uwagę na wartości nawiązujące do dawnych tradycji, pielęgnowania ludowych zwyczajów i obrzędów, interesujące rozwiązania przestrzenne i artystyczne, nowatorskie pomysły jak również jakość, trudność, smak oraz precyzję wykonania

W ramach konkursu na najładniejsze stoisko

1 miejsce: Grupa Nieformalna „Aktywni Sołtysi” z Gminy Belsk Duży

2 miejsce: Gmina Goszczyn

3 miejsce: Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Jurkach.

W ramach konkursu na najlepszą potrawę regionalną

1 miejsce: Zespól Szkół Ponadgimnazjalnych w Jasieńcu (za konfitury z dzikiej róży, zupę krem z pomidorów, mozzarellą i bazylią oraz za ciasto „Malinowa chmurka”)

2 miejsce: Grupa Nieformalna „Aktywni Sołtysi” z Gminy Belsk Duży (za pieczonego dzika z kaszą, domowy keczup podawany z pieczonym pasztetem i własnoręcznym pieczywem oraz za szarlotkę)

3 miejsce: „Arena Smaku” reprezentująca Gminę Grójec (za udko z kaczki muśnięte sosem pomarańczowym w asyście karmelizowanych jabłek i kopytek makowych, domowa nalewka babci Basi z aronii i aromatycznej wiśni oraz za kruszona bezę otuloną chmurką mascarpone z orzeźwiającymi owocami leśnymi, pokrytą delikatną rosą wiśniową)

W ramach konkursu na najładniejszy wieniec dożynkowy oceniane były wieńce w dwóch kategoriach: wieniec tradycyjny i nowoczesny.

W kategorii wieniec tradycyjny:

1 miejsce: Gmina Mogielnica

2 miejsce: Parafia św. Trójcy w Belsku Dużym, wieś Bodzew

3 miejsce: Parafia św. Małgorzaty we Wrociszewie, wieś Grzegorzewice

W kategorii wieniec nowoczesny:

1 miejsce: Parafia Przemienienie Pańskiego w Jeziorce

2 miejsce: Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Worowie

3 miejsce: Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi

Laureaci wspomnianych konkurencji otrzymali pamiątkowe statuetki, dyplomy kosze upominkowe oraz kwiaty, a pozostali uczestnicy - wyróżnienia. Nagrody wręczył Przewodniczący Komisji Konkursowej, wiceprzewodniczący rady powiatu Michał Pruś.

O oprawę artystyczną niedzielnych uroczystości zadbały: Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Grójca, której kapelmistrzem jest Paweł Rama, zespół TRUBADURZY jedna z kilku legend polskiego rocka, kabaret EWG, czołowy kabaret wiejski, AN DREO e KARINA jedyny na Świecie cover Al Bano e Romina Power.Dożynkom towarzyszył kiermasz regionalny, były prezentacje stoisk gminnych, degustacje potraw. Na stoisku zorganizowanym przez Starostwo Powiatowe w Grójcu, każdy z gości mógł skosztować produktów wysokiej jakości, w tym regionalnych, tradycyjnych i ekologicznych m.in. kluski śląskie lub kopytka z jabłkową okrasą, pierogi ruskie, pierogi z farszem ze stromeckich grzybów, pierogi z mięsem i kapustą, kartacze z okrasą, żur staropolski z białą kiełbasą a la Piotr Wysocki, bigos polski z suszonymi śliwkami, chleb razowy ze smalcem z jabłkiem i cebulą, chleb wiejski ze swojskim pasztetem i ogórkiem kiszonym, tradycyjnej szarlotki z jabłek grójeckich oraz bab drożdżowych z lukrem.

Na dożynkowych stoiskach nie zabrakło też produktów pszczelarskich i wyrobów rękodzieła ludowego – serwet, haftów i ceramiki. Swoje ekspozycje miały również firmy i instytucje z powiatu grójeckiego. Dużym zainteresowaniem uczestników dożynek cieszyła się wystawa motocykli przygotowana przez Klub Motocyklowy Cobra Grójec FG. Organizatorzy tegorocznych dożynek zadbali również o zbiórkę krwi przeprowadzaną przez MOTOSERCE.Organizatorami uroczystości byli Starosta Powiatu Grójeckiego – Marek Ścisłowski, Dziekan Dekanatu Grójeckiego - Ks. Prałat Stefan Kazulak, Proboszcz Parafii w Lewiczynie - Ks. Andrzej Juńczyk, Wójt Gminy Belsk Duży - Władysław Piątkowski oraz Burmistrzowie i Wójtowie Gmin: Błędów, Chynów, Goszczyn, Grójec, Jasieniec, Nowe Miasto n. Pilicą, Pniewy i Warka.

Starostwo Powiatowe w Grójcu

Patronat honorowy nad Dożynkami objęli: Stanisław Karczewski Marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Krzysztof Jurgiel Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Marek Suski Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.

PODZIĘKOWANIA

Pragnę bardzo serdecznie podziękować za wysiłek, trud, serce i zaangażowanie jakie zostało włożone w uroczyste zorganizowanie tegorocznego Święta Plonów. Zorganizowanie takiej uroczystości wymagał dużego nakładu pracy, dlatego też pragnę bardzo serdecznie podziękować wszystkim, którzy w sposób bezinteresowny zaangażowali się w przygotowanie dożynek.

Dzięki okazanemu wsparciu udało się stworzyć niezapomnianą imprezę, którą mieszkańcy Powiatu Grójeckiego oraz przybyli goście będą długo wspominać.

Serdecznie dziękuję Kardynałowi Kazimierzowi Nyczowi, Arcybiskupowi, Metropolicie Warszawskiemu, Dziekanowi Dekanatu Grójeckiego ks. prałatowi Stefanowi Kazulakowi, Proboszczowi Parafii Lewiczyn ks. Andrzejowi Juńczykowi za odprawienie uroczystej Mszy Świętej, która była wyrazem wdzięczności za tegoroczne plony a jednocześnie modlitwą w intencji wszystkich rolników.

Słowa podziękowania za bardzo dobrą współpracę kieruję na ręce Wójta Gminy Belsk Duży Władysława Piątkowskiego.

Dziękuję Państwu Monice i Mirosławowi Osińskim za pełnienie honorów Starostów Dożynek.

Dziękuję grupom wieńcowym za ich udział, pomysłowość i trud włożony w wykonanie wieńców dożynkowych.

Serdeczne podziękowania kieruję do strażaków Ochotniczej Straży Pożarnej z Lewiczyna, którzy przyczynili się do zabezpieczenia porządku i bezpieczeństwa w czasie trwania imprezy oraz pozostałym służbom dbającym o bezpieczeństwo i opiekę medyczną.

Słowa wdzięczności kieruję również do wykonawców, którzy zadbali o oprawę artystyczną niedzielnego święta: Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Nowomiejskiej z Nowego Miasta nad Pilicą oraz Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej z Grójca. Dziękuję również 1. Grójeckiemu Ośrodkowi Radioelektronicznemu za asystę wojskową podczas nabożeństwa dziękczynnego oraz pracownikom starostwa grójeckiego za zaangażowanie w organizację uroczystości dożynkowych.

Podziękowania składam Klubowi Motocyklowemu Cobra Grójec FG za prezentację motocykli oraz ich przyjaciołom z akcji zbiórki krwi MOTOSERCE. Dzięki Wam i honorowym krwiodawcom udało się zebrać znaczną ilość tego cennego daru., oraz wszystkim osobom, które miały wkład w organizację tegorocznych obchodów Święta Plonów.

Dziękuję znakomitym Gościom, którzy zechcieli uczestniczyć w tak ważnym i pięknym święcie polskiej wsi: Posłowi na Sejm RP Markowi Suskiemu, Wicewojewodzie Mazowieckiego Arturowi Standowiczowi, Radnemu Sejmiku Mazowieckiego Leszkowi Przybytniakowi, Radnym Powiatu Grójeckiego z Przewodniczącym Rady Władysławem Kumorkiem, Burmistrzom i Wójtom z Powiatu Grójeckiego, przedstawicielom służb mundurowych, służby zdrowia, organizacji społecznych i mediów.

Dziękuję wszystkim ludziom dobrej woli oraz wszystkim tym, którzy nie zostali wymienieni, a których praca i wkład przyczyniły się do organizacji dożynkowych uroczystości.

Jestem dumny, że dzięki dobrej współpracy Święto Plonów stało się prawdziwym wyrazem wdzięczności za trud rolniczy. Wierzę, że dzięki naszemu wspólnemu wysiłkowi tegoroczne Dożynki stały się wspaniałą okazją do dziękczynienia za cały rok pracy rolników oraz do radosnego świętowania.

Wszystkim rolnikom i ich rodzinom, raz jeszcze, pragnę życzyć zdrowia i wytrwałości. Niech kolejne lata będą pomyślne, radosne i szczęśliwe a Państwa ciężkiej pracy towarzyszy na co dzień satysfakcja i spełnienie.

Starosta Powiatu Grójeckiego Marek Ścisłowski

TAGI:

Komentarze (0):

Na razie nie ma żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Rusza przebudowa parku miejskiego w Grójcu! Rozpoczynają się prace przy kolejnym etapie rewitalizacji...
Dariusz Gwiazda: Wznawiamy rozbudowę Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Grójcu Burmistrz Dariusz Gwiazda poinformował, że w czwartek zosta...
Były sędzia poszukiwany listem gończym! Był zameldowany w Grójcu Były już sędzia Tomasz Szmydt, który zbiegł na Białoruś i...
Zmiany w kierownictwie Komendy Powiatowej Policji w Grójcu W środę (15.05) podczas uroczystej zbiórki w sali...
Przy stacji PKP Warka powstanie parking na 150 miejsc Mieszkańcy dojeżdżający na co dzień do pracy i szkoły ł...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.