Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

Drewno kominkowe na miarę potrzeb

24 sierpnia 2023; 09:32

Materiał promocyjny

Wieczór przy kominku z dobrą książką albo ciekawym filmem to czysta przyjemność. Trzask palącego się drewna, poświata ognia i jego ciepło są bardzo kojące, potrzeba jeszcze kubka herbaty i można się relaksować. Czy aby na pewno? Oczywiście podstawą jest drewno kominkowe wysokiej jakości, bo to właśnie od niego zaczyna się wieczór jak z opisu powyżej.

News will be here

I tu pada pytanie - jakie powinno być drewno kominkowe? I na co zwrócić uwagę wybierając drewno na opał? Zacznijmy od najbardziej oczywistej odpowiedzi – wybieramy drewno suche. Kupując drewno kominkowe należy zwrócić szczególną uwagę by nie było mokre, ponieważ podczas spalania zarówno w kominku jak i szybie kominowym osadza się smoła, takie drewno daje też mniej ciepła, a jednocześnie bardzo dymi. Kolejnym aspektem wartym poruszenia jest kaloryczność – najlepsze drewno na opał to dąb, buk, jesion, brzoza. Na wybór konkretnego gatunku będzie miało wpływ kilka czynników – szybkość spalania, ilość popiołu pozostająca po spaleniu, zapach palącego się drewna, a nawet kolor płomienia – można zatem pokusić się o nazwanie doświadczonego użytkownika kominka koneserem poszczególnych gatunków drewna. I jest w tym dużo prawdy bo inny jest zapach dębu, a inny brzozy. Chcąc obserwować płomienie o barwie pomarańczowej należy wybrać właśnie wspomniany dąb, brzozę, gdy chce się obserwować jasnopomarańczowe i niebieskimi płomienie, olchę – by podziwiać intensywnie pomarańczowe, niemal czerwone płomienie, a grab jeśli mamy ochotę na płomienie w kolorze niebieskim.

Dla konesera drewna kominkowego prawdziwym rarytasem będzie zatem takie drewno, które sprosta jego potrzebie chwili – mając całą noc na pogaduchy przy kominku należy wybrać jesion, grab, buk albo dąb, a kiedy niezbędny jest szybki efekt – najlepiej sprawdzi się brzoza. Dlatego posiadając kominek trzeba mieć również odpowiednie miejsce do składowania drewna – odizolowane od wilgoci, przewiewne, zapewniające optymalne warunki do leżakowania. Wielkość wiaty na drewno zależy od indywidualnych potrzeb. Drewno sezonowane można oczywiście zakupić w składzie, który jednocześnie gwarantuje jakość opału i pomoże dobrać odpowiedni gatunek do preferencji klienta. Jednak sama estetyka procesu spalania, to tylko jedna z wielu zalet tego sposobu ogrzewania pomieszczeń. Kolejną jest ekologia, na którą kładzie się w dzisiejszych czasach tak duży nacisk. Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że drewno podczas spalania wytwarza niewielką ilość dwutlenku węgla, zalicza się też do odnawialnych źródeł energii – w miejsce każdego wyciętego na opał drzewa sadzone są kolejne. Należy jednak pamiętać, by wybierać drewno z pewnego źródła.

 

Najnowsze artykuły

Targi browarniane - jakie gadżety reklamowe się sprawdzą? Targi browarniane to doskonała okazja dla przedsiębiorstw z...
Przyjechała do swojego domku letniskowego i bardzo się zdziwiła Policjanci z Błędowa zatrzymali kobietę i mężczyznę...
Panele winylowe - hit czy kit? Moda na winyle trwa... i wcale nie mamy tu na myśli...
Z zadrapaniami, bez butów, szedł drogą krajową na S7 Kiedy funkcjonariusz próbował dowiedzieć się co robi w tym...
Liga okręgowa: Pilica Nowe Miasto – Mazowsze Grójec 0:2 W kończących sezon 2023/24 derbach powiatu grójeckiego...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.