Drewno kominkowe na miarę potrzeb

24 sierpnia 2023; 09:32

Materiał promocyjny

Wieczór przy kominku z dobrą książką albo ciekawym filmem to czysta przyjemność. Trzask palącego się drewna, poświata ognia i jego ciepło są bardzo kojące, potrzeba jeszcze kubka herbaty i można się relaksować. Czy aby na pewno? Oczywiście podstawą jest drewno kominkowe wysokiej jakości, bo to właśnie od niego zaczyna się wieczór jak z opisu powyżej.
I tu pada pytanie - jakie powinno być drewno kominkowe? I na co zwrócić uwagę wybierając drewno na opał? Zacznijmy od najbardziej oczywistej odpowiedzi – wybieramy drewno suche. Kupując drewno kominkowe należy zwrócić szczególną uwagę by nie było mokre, ponieważ podczas spalania zarówno w kominku jak i szybie kominowym osadza się smoła, takie drewno daje też mniej ciepła, a jednocześnie bardzo dymi. Kolejnym aspektem wartym poruszenia jest kaloryczność – najlepsze drewno na opał to dąb, buk, jesion, brzoza. Na wybór konkretnego gatunku będzie miało wpływ kilka czynników – szybkość spalania, ilość popiołu pozostająca po spaleniu, zapach palącego się drewna, a nawet kolor płomienia – można zatem pokusić się o nazwanie doświadczonego użytkownika kominka koneserem poszczególnych gatunków drewna. I jest w tym dużo prawdy bo inny jest zapach dębu, a inny brzozy. Chcąc obserwować płomienie o barwie pomarańczowej należy wybrać właśnie wspomniany dąb, brzozę, gdy chce się obserwować jasnopomarańczowe i niebieskimi płomienie, olchę – by podziwiać intensywnie pomarańczowe, niemal czerwone płomienie, a grab jeśli mamy ochotę na płomienie w kolorze niebieskim.
Dla konesera drewna kominkowego prawdziwym rarytasem będzie zatem takie drewno, które sprosta jego potrzebie chwili – mając całą noc na pogaduchy przy kominku należy wybrać jesion, grab, buk albo dąb, a kiedy niezbędny jest szybki efekt – najlepiej sprawdzi się brzoza. Dlatego posiadając kominek trzeba mieć również odpowiednie miejsce do składowania drewna – odizolowane od wilgoci, przewiewne, zapewniające optymalne warunki do leżakowania. Wielkość wiaty na drewno zależy od indywidualnych potrzeb. Drewno sezonowane można oczywiście zakupić w składzie, który jednocześnie gwarantuje jakość opału i pomoże dobrać odpowiedni gatunek do preferencji klienta. Jednak sama estetyka procesu spalania, to tylko jedna z wielu zalet tego sposobu ogrzewania pomieszczeń. Kolejną jest ekologia, na którą kładzie się w dzisiejszych czasach tak duży nacisk. Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że drewno podczas spalania wytwarza niewielką ilość dwutlenku węgla, zalicza się też do odnawialnych źródeł energii – w miejsce każdego wyciętego na opał drzewa sadzone są kolejne. Należy jednak pamiętać, by wybierać drewno z pewnego źródła.
Przeczytaj również





Najnowsze komentarze