Dwa tygodnie na zgłaszanie projektów do Budżetu Obywatelskiego Mazowsza
12 kwietnia 2021; 13:51
Materiał promocyjny
Zakup ambulansów, zdrowotne programy profilaktyczne, wsparcie wydarzeń kulturalnych czy doskonalenie techniki jazdy kierowców – to efekt zeszłorocznego Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. Właśnie trawa druga edycja. – W tym roku na realizację projektów przeznaczyliśmy aż 25 mln zł. Na zgłaszanie swoich pomysłów mieszkańcy mają czas do 30 kwietnia br. Czekamy na dobre projekty – zachęca marszałek województwa Adam Struzik.
Do pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza zgłoszono aż 231 projektów. Mieszkańcy regionu wybrali 63 projekty, które są w trakcie realizacji z czego 8 z regionu radomskiego – zaznacza wicemarszałek Rafał Rajkowski. – Ostatnia edycja pokazała, że mieszkańcy chętnie angażują się w życie regionu. Mamy nadzieję, że będzie tak również podczas drugiej edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. Liczymy na kreatywność Mazowszan i ich ciekawe pomysły, które mają szasnę zostać zrealizowane – dodaje.
Ścieżka rowerowa, warsztaty, a może profilaktyka zdrowotna?
Do 30 kwietnia br. mieszkańcy Mazowsza mogą zgłaszać projekty do drugiej edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. Wachlarz zagadnień jest szeroki, od ochrony zdrowia, przez doposażanie placówek oświatowych, kulturalnych po tworzenie terenów zielonych czy prowadzenie szkoleń i warsztatów.
Warto pamiętać, że zgłaszane projekty muszą spełniać kilka warunków. Przede wszystkim muszą dotyczyć zadań o charakterze wojewódzkim – np. profilaktyki, promocji i ochrony zdrowia, bezpieczeństwa publicznego, a także infrastruktury społecznej czy drogowej. Poza tym muszą być zgodne z przepisami prawa i dokumentami strategicznymi województwa. Proponowane inwestycje bądź przedsięwzięcia mogą być realizowane wyłącznie na nieruchomościach województwa, a termin ich realizacji nie może przekroczyć jednego roku budżetowego. Każdy zgłaszany projekt musi zyskać poparcie minimum 50 mieszkańców województwa. Co ważne w tym roku podpisy poparcia pod projektami będzie można zbierać nie tylko na listach papierowych, ale także elektronicznie.
Kto może zgłosić projekt?
Projekty mogą zgłaszać wszyscy mieszkańcy Mazowsza bez ograniczeń wiekowych. Każdy może zarówno zgłosić, jak i poprzeć dowolną liczbę projektów. W imieniu osób małoletnich projekty składają ich przedstawiciele ustawowi.
Zanim wyślesz – skonsultuj!
Tak jak w poprzedniej edycji BOM, również i w tej można skorzystać z możliwości skonsultowania projektu przed jego złożeniem. Każdy kto chciałby z tej możliwości skorzystać, może przesłać wersję roboczą projektu na adres bom@mazovia.pl. Konsultacje to większa szansa na to, że zaprezentowany pomysł uzyska pozytywną ocenę i zostanie poddany pod głosowanie.
Jak zgłosić projekt?
Z uwagi na trwającą sytuację epidemiologiczną najlepszym sposobem na złożenie projektu będzie droga elektroniczna (za pośrednictwem systemu informatycznego dostępnego z poziomu strony bom.mazovia.pl) lub pocztowa. Osoby które nie mają dostępu do internetu, mogą również skorzystać z trzeciej opcji, którą jest złożenie projektu osobiście w siedzibie urzędu w Warszawie lub w jednej z delegatur – Radomiu, Siedlcach, Płocku, Ciechanowie, Ostrołęce, Piasecznie, Żyrardowie czy Wołominie.
Więcej szczegółów: https://bom.mazovia.pl/mapa-realizacji.
Najnowsze komentarze
Nie ma tez wywiadów
Awansu nie będzie...