Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

Dworzec kolei wąskotorowej ma odzyskać dawny blask

15 marca 2019; 11:03

21 komentarzy

Dworzec kolejki wąskotorowej w Grójcu (fot. Mateusz Adamski) Dworzec kolejki wąskotorowej w Grójcu (fot. Mateusz Adamski)

W tym roku władze Grójca chcą dokończyć prace koncepcyjne i projektowanie budynku dawnego dworca kolei wąskotorowej oraz otaczającego go terenu.

News will be here

Jak mówi nam burmistrz Dariusz Gwiazda budynek dworca objęty jest nadzorem konserwatorskim, dlatego pierwotny układ pomieszczeń i architektura wnętrz pozostać zachowane. Chodzi o pomieszczenia maszynisty i zawiadowcy, a także kasę biletową. Pozostałe pomieszczenia będzie można zaadoptować do potrzeb lokalnej społeczności.

Burmistrz podkreśla, że nie chce narzucać swojej koncepcji funkcji budynku po remoncie. - Zaprosimy mieszkańców do konsultacji, co ma się w tym budynku docelowo znajdować – zapowiada Dariusz Gwiazda. – Takie miejsce będzie się rozwijało, kiedy będą odpowiedni liderzy i środowiska, które będą chciały z tego obiektu korzystać – zauważa.

Przy dworcu znajduje się rozległy teren z torami, wieżą ciśnień, ręczną obrotnicą i parkingiem. Władze gminy chciałby, aby w przyszłości, po wyrównaniu placu i ogrodzeniu go, odbywały się tam różne miejskie imprezy.

W przyszłości w tym miejscu ma się też pojawić nowa atrakcja turystyczna. Władze miasta zobowiązały się wobec Piaseczyńsko-Grójeckiego Towarzystwa Kolejki Wąskotorowej do tego, aby umożliwić przejażdżki drezynami z Grójca do Małej Wsi. - Potrzebna jest zgoda i porozumienie trzech pozostałych samorządów, które mają udziały w majątku dawnej kolejki wąskotorowej. Piaseczno oczywiście zgadza się na takie rozwiązanie - informuje burmistrz.

Kiedy projekt doczeka się realizacji? – Na pewno sami nie udźwigniemy remontu i rewitalizacji dworca kolejki – przyznaje Dariusz Gwiazda. – Będziemy czekali na środki zewnętrzne, ponieważ na taki cel nie możemy się zadłużać jako gmina – dodaje.

TAGI:

Komentarze (21):

Ja; 15 marca 2019, 13:04

I po co komu znowu kolejka? Jak jest kilku fascynatow parowozów to niech sobie jeżdżą nim od 50-ątki do stacji i wszystko a nie znowu psuć drogi przejazdami, ktorych trwałość to kilka miesięcy. Czy naprawdę w naszym mieście nie ma już wiekszych potrzeb?

Ja; 15 marca 2019, 14:05

I po co komu znowu kolejka? Jak jest kilku fascynatow parowozów to niech sobie jeżdżą nim od 50-ątki do stacji i wszystko a nie znowu psuć drogi przejazdami, ktorych trwałość to kilka miesięcy. Czy naprawdę w naszym mieście nie ma już wiekszych potrzeb?

nik; 15 marca 2019, 14:24

a komu to potrzebne

Reneka ; 15 marca 2019, 14:34

To świetny pomysł. Nie ma w Grojec fajnych miejsc. Fajnych czyli atrakcyjnych i ciekawych. To bardzo dobry pomysł 👍

KUSY; 15 marca 2019, 14:46

Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

aska; 15 marca 2019, 14:49

Do Ja sądzę, że nie tylko sami fascynaci są zainteresowani. Jest to atrakcja regionu. Wiele rodzin z dziećmi z pewnością wybrałaby się na wycieczkę taką kolejką. Jest to swego rodzaju przeniesie się w czasie kiedy to korzystali z niej nasi rodzice i dziadkowie.

WGR 2; 15 marca 2019, 15:49

Coś drgnęło w poprawie wizerunku Grójca byle zakończyć remont w roku 2020 a nie zakończyć na koncepcji , obietnicach i konsultacjach.
Turystyczna trasa do Małej Wsi gdzie jest Pałac i park z wielką historią aż się prosi o uruchomienie.

Mieszkaniec grójca ; 15 marca 2019, 16:27

Ja uważam ze lepiej żeby zainwestować w torowisko i przekształcić w linie tranwajową to było by exstra połonczenie z Warszawą i sporo ludzi zamiast samochodem pojechało by tramwajem i ile to mniej spalin dla środowiska i pożytku w jednym

...; 15 marca 2019, 18:05

a może w końcu jakieś muzeum regionalne?

krytyk; 15 marca 2019, 20:22

Czytam niektóre mądrości to płakać mi się chce. Czy ktoś wam dogodzi, czy jeżeli burmistrz nic by nie robił to by wam się to podobało?

Kali; 15 marca 2019, 22:11

A ja bym otworzyl metro

Tamten; 16 marca 2019, 06:25

Czytajcie proszę ze zrozumieniem. Tu nie chodzi o kolejkę A o sam budynek i teren wokół niego. Grojecki czytelniku, naucz się czytać i wyciągać odpowiednie wnioski. Tak właśnie powstają zmyslone historyjki.

Mieszkaniec; 16 marca 2019, 06:48

Super wreszcie będzie jakaś atrakcja. W naszym mieście dla mieszkańców małych i dużych

Pantuniestał; 16 marca 2019, 09:20

Czas skończyć z udawaniem że coś się dzieje na wąskotorówce. Stary złom na żyletki przerobić. Tory już dawno należało zdjąć od Piaseczna do Nowego Miasta i zastąpić ją torami o rozstawie 1435 mm. Lubię wpiąć do lini nr. 12 w Tarczynie lub do lini nr. 8 w Piasecznie lub w Czachówku. Byłaby to dobra opcja komunikacyjna dla regionu. Ruch osobowy byłby realizowany szynobusami. Ot taka wizja. Ale który darmozjad samorządowy o tym myśli skoro kieszenie trzeba napchać.

Stary człowiek i Grójec; 16 marca 2019, 13:26

Miejsce historyczne, jedyne miejsce w Grójcu, trzeba to zostawić dla potomnych. Na dworcu nie powinna być zmieniona żadna płytka chodnikowa i krawężnik pomalowany na biało jak za czasów świetności naszej "ciuchci". Zostawiłbym też pozostałość po tablicy pamiątkowej dotyczącej "Małego Franka', to tez kawałek historii wymyślonej przez władze poprzedniego ustroju.
Byłbym za tym, oby w byłej części mieszkalnej umieścić harcówkę. Spadkobiercy im. Szarych Szeregów zapewnili by porządek i mieli by swoje stałe miejsce.Fajnie by było dla dzieciaków , pojeździć na drezynie, zawrócić na obrotnicy i z wieży ciśnień ochłodzeni kurtyną wodną. Na placu można wybudować miasteczko ruchu drogowego, gdzie dzieciaki by szlifowały swoją jazdę i poznawały przepisy pod nadzorem rodziców. Coś dla dzieciaków w tym mieście trzeba by zrobić. Starym to się marzy tramwaj do Warszawy, pewnie McDonalds i piwo kuflowe lejące się z wieży ciśnień, a po piwku pas startowy na torowisku i przelot na Okęcie.

Monbo; 17 marca 2019, 12:18

Bardzo dobry pomysł. W Grojcu brakuje miejsc ciekawych stanowiących cel rodzinnej wycieczki w dni wolne. Muzeum pewnie by się nie utrzymalo, ale tablice edukacyjne nie są bardzo kosztowne, a tematyka regionalna i przyrodnicza rozlegla. Może udałoby się doprowadzić ścieżkę rowerową.

Ja; 19 marca 2019, 08:53

Aby przejechac się kolejka nie musimy jej od razu budowac. A wybudowac tylko po to by mieszkancy mogli raz w życiu przejechac się kolejką do Małej Wsi i wydać na to miliony zlotych to lekka przesada i głupota. Budynek odnowić? Ok ale pod warunkiem że będzie on własnością gminy a nie pozistalych gmin i jeszcze tworu jakim jest towarzystwo kolejki waskotorowej. Jak będzie to Grojca to inwestujmy a jak nie to sorry.

Zdarta płyta; 19 marca 2019, 23:24

Od mniej więcej 20 lat ta sama śpiewka o rewitalizacji, atrakcjach turystycznych i innych cudach dotyczących kolejki.

Wyborca; 20 marca 2019, 12:16

Kiedy projekt doczeka się realizacji? – Na pewno sami nie udźwigniemy remontu i rewitalizacji dworca kolejki – przyznaje Dariusz Gwiazda. – Będziemy czekali na środki zewnętrzne, ponieważ na taki cel nie możemy się zadłużać jako gmina – dodaje.

Ktos; 20 marca 2019, 18:28

Ludzie chcecie tam imprezy organizowac ?? Ludzie tam mieszkaja a im wszystko przeszkadza

mico; 13 listopada 2020, 13:36

Nie lepiej dopiąć się kolejowej magistrali w Chynowie i jeździć KM do Wawy?

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Rusza przebudowa parku miejskiego w Grójcu! Rozpoczynają się prace przy kolejnym etapie rewitalizacji...
Dariusz Gwiazda: Wznawiamy rozbudowę Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Grójcu Burmistrz Dariusz Gwiazda poinformował, że w czwartek zosta...
Były sędzia poszukiwany listem gończym! Był zameldowany w Grójcu Były już sędzia Tomasz Szmydt, który zbiegł na Białoruś i...
Zmiany w kierownictwie Komendy Powiatowej Policji w Grójcu W środę (15.05) podczas uroczystej zbiórki w sali...
Przy stacji PKP Warka powstanie parking na 150 miejsc Mieszkańcy dojeżdżający na co dzień do pracy i szkoły ł...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.