Dziadek zmieniał losy Bitwy Warszawskiej, dziś on dumnie nosi mundur

15 sierpnia 2020; 11:06

Informacja prasowa

4 komentarze

Szeregowy Sebastian Sęk wstąpił w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej, bo chciał kontynuować tradycje rodzinne. W 1920 roku jego dziadek zmieniał losy Bitwy Warszawskiej, dziś on dumnie nosi mundur i oliwkowy beret.Żołnierz 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, szer. Sebastian Sęk od dwóch lat służy w 61 batalionie lekkiej piechoty w Grójcu. Jak zaznacza szeregowy Sęk: - Od dawna chciałem służyć, by kontynuować tradycje rodzinne, ale wcześniej nie było możliwe połączenia tego z życiem codziennym. WOT to zmienił.

Na co dzień nauczyciel i autor komiksów historycznych o Piasecznie i okolicach, prywatnie mąż i ojciec trzech córek. W 2018 roku szeregowy Sęk, składa przysięgę wojskową i rozpoczyna nowy etap w swoim życiu: - Służba w WOT daje mi dużą satysfakcję, pozwala się rozwijać i sprawdzać w sytuacjach odbiegających komfortem od codzienności. Poznałem tu masę wspaniałych ludzi. Będąc celowniczym RPG, pełnię funkcję najbliższą artylerzyście w sekcji lekkiej piechoty, nawiązując do dziadka Karola.

Karol Sęk jako ogniomistrz sztabowy w 1920 roku pod Radzyminem, przeżywał najpiękniejsze żołnierskie chwile. Za swoje ogromne bohaterstwo odznaczony Krzyżem Walecznych. Sam zawraca na pozycje bojowe 200 ludzi na styku dwóch dywizji i dowodząc nimi, zapobiega załamaniu frontu na tym odcinku.

"15 sierpnia 1920r. w boju pod Radzyminem dwie kompanie 46 pułku piechoty (tego dnia przydzielone do Wileńskiego Pułku Strzelców) zaczęły w panice cofać się z pozycji, grożąc tym samym odsłonięciem prawego skrzydła 1. Litewsko-Białoruskiej Dywizji Strzelców i ewentualnym jej oskrzydleniem przez nieprzyjaciela. Ogniomistrz sztabowy Karol Sęk zastąpił drogę cofającym się kompaniom, zatrzymał je i stając na ich czele, prowadził z powrotem na uprzednio zajmowaną pozycję pod silnym ogniem karabinów maszynowych i ręcznym, czym uratował krytyczną (w danej chwili) sytuację, przyczyniając się zarazem swą odwagą i zimną krwią do podniesienia ducha w wymienionych kompaniach przez pozostanie razem z nimi w okopach aż do nocy".

Od lat dwudziestych Sęk prowadził działalność kontrwywiadowcy wojskowego. Brał udział w wielu działaniach podczas II Wojny Światowej. Kilkukrotnie aresztowany. Pod koniec 1944 roku został wywieziony do ZSRR.  Nierozpoznany, wrócił i natychmiast podjął pracę konspiracyjną. W grudniu 1950 zostaje przewieziony do ubeckiej katowni na ul. 11 listopada na warszawskiej Pradze. Znosi brutalne śledztwo, podejmuje szereg głodówek, wykazuje się niezłomną postawą. Spędza ok. 90 dni w karcerze – niepisany rekord więzienia na 11 listopada. Pierwotnie skazany na 15 lat. Po apelacji oskarżyciela, wyrok zmieniony na karę śmierci. Major Karol Sęk zostaje zamordowany 7 czerwca w więzieniu mokotowskim na ul. Rakowieckiej. Miejsce pochówku jest nieznane – najprawdopodobniej jest to Kwatera Ł na warszawskich wojskowych Powązkach.

Wojska Obrony Terytorialnej dziedziczą tradycje Armii Krajowej i jej Komendy Głównej, co wynika wprost z bliskości formy działania obydwu formacji, jak również potrzeby budowy etosu WOT na wartościach, z którymi identyfikują się żołnierze. W szeregach najmłodszego rodzaju sił zbrojnych służy wielu potomków narodowych bohaterów, co jeszcze bardziej umacnia fundamenty formacji.

TAGI:

Komentarze (4):

Tom; 15 sierpnia 2020, 17:35

Świetna historia, tutaj trochę więcej o niej: https://niezlomni.com/bohater-bitwy-warszawskiej-1920-r-jeden-z-najwiekszych-i-najdluzej-dzialajacych-konspiratorow-polskiego-panstwa-podziemnego/

Obywatel; 16 sierpnia 2020, 11:30

To porównanie do AK raczej niestosowne.

Do Obywatel; 18 sierpnia 2020, 07:49

Dla obywatela zafascynowanego PRL-em być może i niestosowne. Porównania nie było ale nawiązanie.
I co w tym złego? Jakie ma być nasze wojsko? Zdradzieckie, takie jak AL i wszyscy przyniesieni na bagnetach ruskich? Takie jak PKWN?
Dla takich obywateli wszystko co dziś jest patriotyczne, to chyba trauma jakaś.

Do Do Obywatel; 18 sierpnia 2020, 16:53

Dla niektórych , to wszystko jest albo białe albo czarne.

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Młodzi policjanci uczą się na wykładach u starszych kolegów Nowo przyjęci policjanci w Komendzie Powiatowej Policji w...
Trzy ofiary koronawirusa w powiecie grójeckim Raport zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2) na terenie...
Drogowcy podsumowali postępy przy budowie nowej trasy Grójec - Warszawa Finalizowane są prace na odcinku pomiędzy Tarczynem a...
Pomoc dla rodziny, która straciła dom w wyniku pożaru Rodzina straciła swój dobytek w wyniku pożaru do którego...
Turniej mikołajkowy o Puchar Dyrektora GOS Klub MKS Grójec organizuje Turniej Mikołajkowy, w którym g...
www.AUTOdoc.pl

Najnowsze ogłoszenia

Farba żywica do basenów betonu uszczelniająca... EXPRES DOSTAWA

Żywica epoksydowa odlewnicza jest żywicą...
Sprzedam las 2.2 ha Sprzedam las 2.2 ha wies przykory sosna brzoza trochę Dębu las szescdziesiecio...
... Sprzedam w pełni działający sklep internetowy typu e-grocery który działał...
Rymarka Seiko potrojny transport,... Rymarka japońskiej firmy Seiko, przeszywa 2 cm skor, potrojny transport...
Naprawa przedsionki campingowe, pokrycia... Naprawa przedsionków do przyczep campingowych, Szycie oraz naprawa ...

Firmy z Grójca i okolic

... Zapraszamy wszystkie firmy z Grójca i okolic do odwiedzenia sklepu internetowego...
Fotowoltaika Brewa Zbudujemy dla Ciebie instalację fotowoltaiczną i obniżymy rachunki za...
zielonyVOLT.pl Podstawową działalność firmy stanowi dostarczanie kompleksowych rozwiązań...
Firma przeprowadzkowa Lider - Przeprowadzki... Jesteśmy firmą przeprowadzkową z Krakowa, jednak wykonujemy także przeprowadzki...
... Zapchany filtr cząstek stałych DPF to nie problem! Z naszą pomocą, w...

2013-2020 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.