Dziecko chore, za oknem ciemno, a apteki zamknięte

6 października 2021; 13:10

15 komentarzy

Nocą w Grójcu nie można nigdzie kupić leków – skarżą się mieszkańcy. Starostwo zapewnia, że interweniuje w tej sprawie. Lokalni farmaceuci argumentują, że dyżury są nieracjonalne z punktu widzenia potrzeb mieszkańców, a na dodatek nieopłacalne.

- Dziecko chore, a w Grójcu w nocy nie można nigdzie kupić żadnych leków, żeby od razu zaaplikować - poskarżyła się na naszej facebookowej grupie „Grojec24.net - informacje z Grójca i Powiatu Grójeckiego”, pani Patrycja. - Jak to możliwe, że w mieście powiatowym nie ma ani jednej apteki całodobowej? - pyta Czytelniczka.

Pod jej wpisem rozgorzała dyskusja niezadowolonych mieszkańców, którzy potwierdzają, że w porze nocnej nie mogą znaleźć w mieście otwartej apteki. - Niestety miałam sytuacje, że dziecko w nocy miało prawie 40 st, dostało nagle, leki w domu przeterminowane… jedyna opcja wtedy to lecieć po nocy z dzieckiem na SOR, żeby dostać leki… masakra – pisze pani Karolina. - 20 aptek i żadnego całodobowego dyżuru, strach, co to się porobiło – zauważa z kolei pani Anna.

Janusz Karbowiak: farmaceuta to nie zwykły zawód


Przypomnijmy, iż rozkład godzin pracy takich placówek uchwala każdego roku Rada Powiatu. Przyjęty harmonogram na 2021 rok przewiduje całodobowe dyżury.

Projekt uchwały negatywnie zaopiniowało Prezydium Okręgowej Rady Aptekarskiej w Warszawie.  Samorząd zawodowy zwrócił uwagę, że projekt nie uwzględnia faktu, iż ze względu na braki kadrowe w aptekach brak jest możliwości pełnienia dyżurów w projektowanym wymiarze godzinowym, w szczególności przez apteki zatrudniające wyłącznie jednego farmaceutę. Prezydium ORA podniosło również, iż ograniczenie obowiązku pełnienia całodobowych i świątecznych dyżurów wyłącznie do aptek znajdujących się w Grójcu, stanowi nierówne traktowanie podmiotów.

Uwagi Prezydium ORA nie zostały uwzględnione. Rada Powiatu w uzasadnieniu uchwały stwierdziła, iż dyżury są wyznaczone dla aptek z Grójca, ponieważ jest ono miastem powiatowym, centrum powiatu. - Ludność powiatu grójeckiego od lat przyzwyczajona jest, iż to właśnie w mieście powiatowym są całodobowe dyżury aptek - zaznaczono.

W Starostwie Powiatowym w Grójcu usłyszeliśmy, że nie przyniosły skutku interwencje Rady Powiatu, podjęcie stosownych uchwał czy też skierowanie pism m.in. do Naczelnej Izby Aptekarskiej.

Przewodniczący Rady Powiatu Janusz Karbowiak w rozmowie z Grojec24.net podkreśla, że takie działanie właścicieli aptek jest nie tylko niezgodne z prawem, ale przede wszystkim z moralnością. - Farmaceuta to nie zwykły zawód, ale zawód szczególnego zaufania społecznego – podkreśla. Jednocześnie zapowiada kolejne kroki w tej sprawie. Władze powiatu zamierzają m.in. zwrócić się z pismem do Wojewody Mazowieckiego.  

Aptekarze: nie sprzedajemy leków, które ratują życie


Inaczej całą sprawę widzą właściciele aptek z Grójca. W rozmowie z naszym reporterem powołują się na swoje statystki, z których wynika, że po północy do apteki przychodziło zaledwie kilka osób, i to niekoniecznie po produkty ważne, najczęściej po drobne, które można nabyć np. na stacji benzynowej. – Dyżury aptek są więc nieracjonalne z punktu widzenia potrzeb mieszkańców. Pochłaniają przy tym dużo energii personelu i kosztów – twierdzą ich właściciele.

- My nie sprzedajemy leków, które ratują życie. Pacjenci pierwszą pomoc dostają w szpitalu – podkreśla jedna z farmaceutek. - Mamy poczucie, że większość ludzi to rozumie i dostosowuje się, kupując leki wcześniej – dodaje.

Właściciele aptek z Grójca przyznają, iż przed pandemią ich placówki były otwarte do północy. Tak było w 2019 i na początku 2020 roku. Później godziny pracy zostały ograniczone do 22:00 ze względów bezpieczeństwa. O tym fakcie poinformowano Narodowy Fundusz Zdrowia, izbę aptekarską oraz inspektorat farmaceutyczny. – Żadna z tych instytucji nie zgłosiła sprzeciwu – zapewniają grójeccy farmaceuci.

Zwracają też uwagę, że jest to problem ogólnopolski. Obecnie dyżury aptek nie są dofinansowane przez państwo czy samorządy. W ostatnim czasie pojawił się projekt przepisów, który przewiduje finansowe wsparcie dla dyżurujących aptek.

Jak możemy przeczytać na łamach portalu prawo.pl, projekt nowelizacji prawa farmaceutycznego przewiduje zniesienie obowiązku całodobowych dyżurów aptek. W zamian w porze nocnej apteki mają dyżurować w godzinach 21.00 - 23.00, a w dni wolne od pracy do 18.00. Za te dyżury zapłaci NFZ. Jeśli powiat uzna, że apteka ma działać dłużej, będzie musiał zapłacić. Samorządy protestują, bo uważają, że zapewnienie dostępności aptek nie powinno należeć do ich zadań.

TAGI:

Komentarze (15):

Ania; 6 października 2021, 13:28

Proponuję rodzicom, którzy mają małe dzieci, aby byli bardziej odpowiedzialni i zawsze mieli w domowej apteczce niezbędne leki. Jak można mając małe dziecko nie mieć w domu nic na gorączkę? Nawet dorośli zazwyczaj mają w apteczce coś "na wszelki wypadek".
A Pani, której dziecko miało 40 stopni gorączki radziłabym od razu udać się do szpitala a nie do apteki, bo to temperatura zagrażająca życiu dziecka.

Monika; 6 października 2021, 14:22

Nie uważam żeby była taka potrzeba dyżurowania całą noc. Też mam dzieci i zawsze mam coś na gorączkę w domu. Czasami dorośli zapominają o byciu odpowiedzialnym. Jak będę miała sytuację zagrożenia to w pierwszej kolejności pojadę do szpitala nie do apteki.

Carola; 6 października 2021, 16:10

Drogie Panie obyście nigdy nie musiały latać w nocy za lekami przeciwbólowymi czy przeciwgorączkowymi dla swoich bombelków. Głupie gadanie..."jak można nie mieć leków skoro ma się małe dzieci w domu?" Uwierzcie mi- można. Tak jak Pan w artykule. Dzieci rzadko chorują i lek ma prawo się przeterminować. Ciekawe czy jak by wam markety w niedzielę zamknęli czy też nie miały byście nic przeciwko? Pewnie nie,bo zakupy robicie w tygodniu bo niedzielę handlowe też są bez sensu.?? Pozdrawiam i czekam na g.... burzę.

Paweł; 6 października 2021, 18:33

Ok, ppzamykajvie ale w zamian niech starostwo zrobi w końcu coś ze szpitalem.

Observer; 6 października 2021, 18:35

Dyżury nocne rozpisane na aptekach to fikcja - nieraz trzeba pojeździć cały grójec żeby znaleźć dyżurującą aptekę - zero informacji która ma faktycznie dyżur.

Xxx; 6 października 2021, 21:55

Pani Aniu i Pani Moniko wy chyba niemacie dzieci albo zapomnialyscie co znaczy być Mamą. Leki mają bardzo krótkie terminy przydatności po otwarciu.

Dorosły; 6 października 2021, 23:29

Witam, komentarze zbędne, proponuje wieczorem jechać na Nol do Grójeckiego szpitala, a tam Nol jest ale lekarza brak, więc można jechać do Warki, Białobrzegi lub Nowego Miasta., więc wybrałem Warkę, diagnoza ostre zapalenie ucha, ból okropny, wracasz ok 23 do Grójca szukasz apteki z nocnym dyżurem i okazuję się że najbliższa apteka w Piasecznie lub Warszawie, twój wybór, więc nie ma znaczenia czy jest się dzieckiem czy dorosłym, każdy z nas może znaleźć się w podobnej sytuacji

Kali; 7 października 2021, 05:23

Dyżur do 12.00 w nocy by wystarczyl

Grzegorz; 7 października 2021, 06:38

Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

Syyllwia; 7 października 2021, 07:45

Zawsze mam lęki pod ręką w domu a na pewno przeciwbólowe i przeciwgorączkowe dla dzieci. Jak się przeterminuja to wymieniam. Wolę kupić na marne nawet jak wyrzucę i mieć w razie potrzeby niż latać po nocach i szukać apteki.

Barabasz; 7 października 2021, 09:35

Pani farmaceutka zaproponowała kupno leków przeciwbólowych na stacji benzynowej. Humor widzę dopisuje. To nic że na CPNie 100% drożej. Leki coraz droższe, byle syrop potrafi kosztować 20zł ale apteki nierentowne. To nic, że 20 aptek w mieście i w każdej kolejki. Masakra

Marta; 7 października 2021, 11:48

Są nagłe sytuacje, jeśli dziecko dostanie ataku zapalenia krtani i zaczyna się dusić, podanie sterydu np wziewnego ratuje nawet życie. Miałam taką sytuację, lekarz prywatnie wystawił po 22 e-receptę ale żadna apteka nie była czynna. 3 letnie dziecko trafiło do szpitala, gdzie dodatkowo złapało rotawirus i pobyt się przedłużył. Otwarta apteka pozwoliłaby uniknąć hospitalizacji i dodatkowej choroby.

Ona; 7 października 2021, 19:49

Atak zapalenia krtani? Zapalenie krtani to stan rozwijający się przez dłuższy czas, na pewno kilka godzin. Atak duszności to przeoczenie albo przetrzymanie rodzica „bo może przejdzie”. Takie rzeczy nie dzieją się nagle. Po co czekać do wieczora/ nocy?

prawda; 7 października 2021, 22:23

Takie mamy realia. Jak ma się opłacać trzymanie pracownika w nocy dla 2-3 ludzi. Nie zarobi nawet na swoją dniówkę. I nie piszmy, że to kolejny zawód misyjny, bo pielegniarka, nauczyciel, fizjoterapeuta, policjant itp. też mają swoje rodziny i muszą je utrzymać. Za dodatkowe godziny nikt im nie zapłaci bo podateczki w górę coraz bardziej.

Mieszkaniec; 9 października 2021, 20:24

Krew mnie zalewa jak czytam wypociny takich inteligentów, którzy uważają ze apteka może być zamknięta w nocy bo w domu coś trzeba mieć. Zero fantazji... a jak trzeba antybiotyk wykupić albo steryd na oskrzela to co??? Gdzie to mam kupić? Apap to nie jedyny lek wy.... nawet nie wiem jak Was nazwać.

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Powstaje film o grójeckim kapłanie. To jedyny duchowny, który dowodził oddziałem Żołnierzy Wyklętych Rozpoczęły się zdjęcia do filmu dokumentalnego o ks. Bolesł...
Czerwony lakier hybrydowy – pomysły na podrasowanie klasycznego manicure Lakier hybrydowy czerwony to absolutny niezbędnik każdej...
Śmiertelny wypadek w Brankowie. Bus wpadł w poślizg. Jechało w nim 8 osób Około godz. 5:45 na drodze wojewódzkiej 731 w Brankowie...
Śnieżyca w powiecie grójeckim: groźny wypadek i zablokowana droga w Belsku Padający intensywnie śnieg powoduje duże utrudnienia na...
Nadchodzą intensywne opady śniegu. Na drogach może być niebezpiecznie Dzisiaj w nocy (23/24.11) i jutro (24.11) w ciągu dnia...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

Twoje Wnętrza Katarzyna Siedlecka Jesteśmy firmą zajmującą się aranżacją wnętrz oraz elementami wnętrzarskimi....
El-Dam Instalacje elektryczne - Instalacje elektryczne
- Systemy alarmowe
- Monitoring...
INTENSON S.A. - sklep z ekologiczną... INTENSON to producent zdrowej żywności. Jestesmy również sklepem, zajmującym...
Wędlina Mięso Garmażerka Grójec Kościelna... Sprzedaż zdrowej mało przetworzonej żywności, a nawet bez konserwantów...
KP Produkcja Archi-Tektury KP Produkcja Architektury to pracownia projektowania wnętrz utworzona...

2013-2022 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.