Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

Dzień Kazimierza Pułaskiego i wizyta ambasadora USA

18 października 2017; 14:25

Informacja prasowa

0 komentarzy

Fot. Rafał Donica Fot. Rafał Donica

11 października odbył się Dzień Kazimierza Pułaskiego, w 238. rocznicę śmierci Patrona Muzeum, bohatera dwóch narodów. Uroczystość zaszczycił swoją obecnością ambasador USA Paul W. Jones.

News will be here

Cześć patriotyczna odbyła się pod pomnikiem generała, w pięknej scenerii parku w Winiarach, w asyście licznych pocztów sztandarowych reprezentujących urzędy, organizacje, instytucje i szkoły. Obchody uświetniła Orkiestra Wojskowa z Radomia oraz Kompania Honorowa 1. Grójeckiego Ośrodka Radioelektronicznego z Ogrodzienic.

W uroczystości udział wzięli m.in.: senator Maciej Łuczak – wiceprzewodniczący Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, attaché ds. prasowych Ambasady USA Alice Chu, przedstawiciel Marszałka Senatu RP; radny wojewódzki Zbigniew Gołąbek; Paweł Sagan – reprezentant wojewody mazowieckiego, pracownik Urzędu Wojewódzkiego, Delegatura w Radomiu; starosta grójecki Marek Ścisłowski; wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Grójeckiego Teresa Bednarska, skarbnik powiatu Agnieszka Bilska; radni powiatowi; Przewodnicząca Rady Miejskiej Warki Aldona Rzeźnik; sekretarz Urzędu Miejskiego w Warce Anna Matyjas, radni miejscy; ks. proboszcz Grzegorz Krysztofik i ks. kan. Stanisław Drąg; delegacja Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. K. Pułaskiego w Radomiu na czele z prof. Wojciechem Żurowskim – prorektorem ds. badan naukowych; pracownicy Browaru Warka; reprezentanci Policji powiatowej; przedstawiciele Nadleśnictwa Dobieszyn; delegacja Towarzystwa Opieki nad Zabytkami o. w Czersku wraz z wiceprezesem Markiem Jabłońskim; członkowie Towarzystwa Miłośników Miasta Warki im. K. Pułaskiego z prezes Danutą Sadowską na czele oraz delegaci innych organizacji noszących imię K. Pułaskiego; Bożena i Wojciech Prus-Wiśniowscy z Prywatnego Muzeum Regionalnego w Górze Kalwarii; uczniowie Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. K. Pułaskiego z Częstochowy z dyrektorem Tomaszem Doboszem; społeczność Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Kazimierza Pułaskiego z Warki z dyrektor Marylą Szajner; delegacje szkół z terenu gminy Warka i powiatu grójeckiego.

Po odegraniu hymnów państwowych – Stanów Zjednoczonych AP i Polski, powitała zebranych Iwona Stefaniak – dyrektor muzeum. Ambasador Paul Jones w swoim wystąpieniu podkreślił rangę symbolu, jakim jest w Stanach Zjednoczonych postać Kazimierza Pułaskiego. Przypomniał, że tegoroczna nowojorska parada jego imienia przyciągnęła 250 tys. osób – zarówno Polaków, jak i Amerykanów. W imieniu Marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego specjalny adres odczytał senator Maciej Łuczak. Z kolei gospodarze muzeum – starosta Marek Ścisłowski i dyrektor Iwona Stefaniak – podkreślili wagę Dnia Pułaskiego, zwłaszcza w zakresie kształtowania postaw patriotycznych u dzieci i młodzieży. Warto podkreślić, że uroczystości towarzyszyło ślubowanie uczniów klas pierwszych Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Kazimierza Pułaskiego w Warce.

W dalszej części programu odczytano Apel Pamięci, a żołnierze Kompanii Honorowej 1. Grójeckiego Ośrodka Radioelektronicznego z Ogrodzienic oddali salwę honorową na cześć gen. Kazimierza Pułaskiego. Delegacje gości z instytucji, organizacji i szkół złożyły kwiaty przed pomnikiem Bohatera Polski i USA. Po części patriotycznej, na terenie Centrum Edukacyjno – Muzealnego odbył się program słowno-muzyczny o rodzimym mieście, Polsce i Kazimierzu Pułaskim w wykonaniu uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Kazimierza Pułaskiego. Dzieci otrzymały zasłużony aplauz na stojąco. Ta część imprezy była również okazją do podsumowania 50-letniej tradycji obchodów Dnia Pułaskiego w Winiarach – prezentacja archiwalnych zdjęć wzruszyła nie jednego uczestnika.

Serdecznie dziękujemy Dyrekcji i całej społeczności PSP nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Kazimierza Pułaskiego w Warce za współpracę, zaufanie i tak liczną obecność.

Za pomoc w organizacji święta kierujemy podziękowania do: 1. Grójeckiego Ośrodka Radioelektronicznego z Ogrodzienic, Orkiestry Wojskowej z Radomia, Browaru WARKA - Grupa Żywiec SA, Zajazdu na Winiarach, Warwin SA, Piekarni KAZANA, Państwa Angeliki i Jarosława Nowocieli – Hurtownia Artykułów Spożywczych w Grzegorzewicach, Centrum Sportu i Rekreacji w Warce, Gminnej Instytucji Kultury Dworek na Długiej w Warce, Pana Andrzeja Majewskiego AUTO KURS - Majewski.

Zespół Muzeum im. K. Pułaskiego

TAGI:

Komentarze (0):

Na razie nie ma żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Targi browarniane - jakie gadżety reklamowe się sprawdzą? Targi browarniane to doskonała okazja dla przedsiębiorstw z...
Przyjechała do swojego domku letniskowego i bardzo się zdziwiła Policjanci z Błędowa zatrzymali kobietę i mężczyznę...
Panele winylowe - hit czy kit? Moda na winyle trwa... i wcale nie mamy tu na myśli...
Z zadrapaniami, bez butów, szedł drogą krajową na S7 Kiedy funkcjonariusz próbował dowiedzieć się co robi w tym...
Liga okręgowa: Pilica Nowe Miasto – Mazowsze Grójec 0:2 W kończących sezon 2023/24 derbach powiatu grójeckiego...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.