Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

Dzień niepodległości w Manchesterze

12 listopada 2015; 11:46

Grojec24.net

0 komentarzy

Zdjęcie nadesłane przez autora tekstu.

Bardzo cieszę, się że działa portal grojec24.net. Wyjechałem z żoną i córkami do Wielkiej Brytanii, a dzięki internetowi mogę mieć kontakt z moim miastem i w taki sposób przeżywać jego sprawy.

News will be here

Chciałbym z grójczanami podzielić się swoją refleksją o Dniu Niepodległości. Tu w Anglii – a dokładniej w Manchester, bo tu mieszkam i pracuję – 11 listopada nie jest dniem wolnym od pracy. Polacy jednak pamiętają o swojej Ojczyźnie i świętach narodowych. Pomocą w przeżywaniu świąt są polskie kanały w telewizja satelitarnej i właśnie Internet.

Nasze świętowanie rocznicy niepodległości nie ogranicza się do śledzenia telewizji. Polacy w Anglii w takie dni modlą się za Ojczyznę – m.in. w parafii Miłosierdzia Bożego w Manchesterze, którą prowadzą polscy księża chrystusowcy. Ważnym momentem są spotykania z – niestety już nie licznymi – kombatantami, a także odwiedziny grobów Polaków, którzy w walkach o Ojczyznę polegli na ziemi brytyjskiej. Wcześniej środowiska polonijne – m.in. polscy harcerze i zuchowie – porządkują mogiły Polaków. 11 listopada po południu przybywają polskie rodziny z dziećmi. Taką nekropolią jest Southern Cemetery w Manchester hr. Greater Manchester, gdzie  spoczywa pięciu polskich lotników, z których trzech należało do jednostek współpracy z artylerią przeciwlotniczą stacjonujących na lotnisku Ringway koło Manchesteru, a dwóch kolejnych - do 305 Dywizjonu Bombowego „Ziemi Wielkopolskiej”. Nazwiska ich zostały wyryte na wspólnej płycie pamiątkowej wraz z nazwiskami dwunastu spoczywających tam żołnierzy armii Polskich Sił Zbrojnych. Płyta znajduje się w kwaterze grobów wojennych naprzeciwko charakterystycznego pomnika Cross of Sacrifice (Krzyż Poświęcenia).

Na tym samym cmentarzu spoczywa także Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, zm. 9 lipca 1945 w Manchesterze. Również przy jej grobie zatrzymują się Polacy 11 listopada.

Tomasz Dawiczewski

TAGI:

Komentarze (0):

Na razie nie ma żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Rozpoczyna się remont DK7 od Sękocina Starego do Rembertowa Rozpoczyna się ostatni etap realizacji S7 Lesznowola –...
Grójecki policjant na podium Mistrzostw Polski Policji w Triathlonie Grójecki dochodzeniowiec asp. szt. Paweł Jaroszyński zajął...
Amator cudzej borówki z Mogielnicy. Grozi mu teraz 5 lat odsiadki Z plantacji w gminie Promna skradziono krzewy borówki...
Mazowsze Grójec pozyskało nowego napastnika Z myślą o następnym sezonie 2024/25 GKS Mazowsze Grójec...
Rzadziej chorujemy Liczba zgonów i hospitalizacji z powodu złej jakości...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.