Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

Dziewięć powodów, dla których powinieneś wystartować w przetargu w 2022 roku

11 października 2022; 10:31

Materiał promocyjny

Coraz częściej słychać głosy, że świat zmierza w złą stronę. Pandemia, wojny, zmiany klimatyczne, stagflacja – to wszystko oddziałuje na poczynania przedsiębiorców. Prowadzenie biznesu opartego na robotach budowlanych jest dzisiaj szczególnie trudne. Dlatego tak ważne jest zapewnienie sobie ciągłości zleceń. Pomocna może się okazać aktywność na rynku zamówień publicznych, gdzie każdego dnia ogłaszane są setki przetargów budowlanych. Dlaczego warto wziąć w nich udział?

News will be here

Pierwszy powód - przetargi budowlane nie kończą się

W 2021 roku wszczęto 579 633 postępowania przetargowe w Polsce. Przeciętnie jednego dnia wykonawcy mieli możliwość pozyskania prawie 1 600 umów. Ta liczba jest względnie stała, a biorąc pod uwagę perspektywę ostatnich dziesięciu lat widać nawet tendencję wzrostową. Przykładowo w 2015 roku ogłoszono 424 747 przetargi. W związku z uruchomieniem nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej należy spodziewać się jeszcze większej intensyfikacji zamówień publicznych.

 

Drugi powód – przetargi budowlane nie są ustawione

Rok temu nastąpiła pełna elektronizacja zamówień publicznych. Obecnie oferty składa się przez dedykowane platformy, które szyfrują ich treść. Ta jest dostępna dla zamawiających dopiero po upływie terminu składania ofert na dany przetarg. Dzięki temu zasada uczciwej konkurencji w zleceniach budowlanych jest w pełni zachowana.

 

Trzeci powód – przetargi budowlane są szansą na wysokie zyski

Zlecenia budowlane realizowane w oparciu o prawo zamówień publicznych potrafią przynieść firmie konkretny zastrzyk gotówki. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że konkurencja na rynku jest mniejsza, niż poza nim. Nadal co piąty przetarg jest unieważniany z powodu braku wpływu skutecznej oferty, a w kolejnych 30% liczba konkurentów ogranicza się do 3-5 podmiotów.

 

Czwarty powód – przetargi budowlane są jawne

Jawność zleceń budowlanych oznacza dokładnie tyle, że dostęp do dokumentacji konkursowej jest swobodny i nieograniczony. Niezależnie od powiązań czy znajomość, z zamówieniem publicznym może zapoznać się każdy. Wystarczy tylko je znaleźć na witrynie internetowej zamawiającego lub w bazie przetargów. To drugie rozwiązania jest szczególnie efektywne, gdyż pozwala zaoszczędzić czas, zwiększa zdolność do analizy danych (np. dzięki modułowi wyników przetargów) oraz zawiera wykaz licytacji komorniczych.

 

Piąty powód – złożenie oferty w przetargu budowlanym jest tanie

Żeby wystartować w zamówieniu publicznym nie trzeba prowadzić przeciągających się w nieskończoność negocjacji. Nie ma też obowiązku odbywania podróży czy zapłaty premii za sukces dla przedstawiciela handlowego. W wielu zleceniach budowlanych koszty zredukowane są wręcz do zera, w innych wystarczy zapłata niewielkiego, zwrotnego wadium.

 

Szósty powód – masz pewność zapłaty wynagrodzenia

Jak wynika z danych Krajowego Rejestru Długów polskie firmy zalegają z płatnościami na kwotę ponad 9 miliardów złotych. Problem nieterminowego regulowania zobowiązań to nie tylko kwestia rachunków za prąd czy wodę, ale także nieopłacone faktury za konkretne usługi, dostawy i roboty budowlane. Każde przesunięcia terminów spłat są dużym problemem dla płynności finansowej wykonawcy. Z tego punktu widzenia rynek zamówień publicznych jest idealną przestrzenią do rozwoju. Zamawiający publiczni, sektorowi i subsydiowani są zobligowania do przestrzegania dyscypliny finansowej. Każde opóźnienie w wykonaniu przelewu z wynagrodzeniem kończy się dla nich poważnymi konsekwencjami.

 

Siódmy powód – wynagrodzenie ryczałtowe można podnieść

Przetargi budowlane są zazwyczaj realizowane w oparciu o wynagrodzenie ryczałtowe. Cena podana podczas konkursu ofert obowiązuje później przez cały czas trwania kontraktu. Co się dzieje, gdy w trakcie realizacji zamówienia zwiększają się koszty materiałów niezbędnych do wykonania budowy? Na szczęście wykonawca nie musi brać na siebie strat. Ustawa prawo zamówień publicznych przewiduje waloryzację kwoty przetargu. Odpowiednio uargumentowany wniosek wysłany do zamawiającego powinien całą sprawę załatwić.

 

Powód ósmy – realizacja przetargu to szansa na zdobycie referencji

Należyte wykonanie robót budowlanych w zamówieniu publicznym kończy się zdobyciem referencji. Te można później wykorzystać przy startowaniu w kolejnym przetargu lub podczas negocjacji wolnorynkowych. Oficjalne pismo z potwierdzeniem terminowości i wysokiej jakości wykonania już nie raz otwierało drogę do rozwoju marki.

 

Powód dziewiąty – różnorodność przetargów budowlanych

Potrzeby podmiotów publicznych i zamawiających sektorowych są analogiczne jak osób fizycznych i firm. Dzięki temu na rynku zamówień publicznych możemy odnaleźć przetarg na praktycznie każdy typ działania. Od remontu obiektu, przez wykonanie elewacji, termomodernizacji, instalacji odgromowej, aż na nietypowych, dużych i prestiżowych projektach instytucji kultury kończąc. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

 

Najnowsze artykuły

Mundurowi z Grójca walczą z przestępczością narkotykową Tylko w maju policjanci zatrzymali 7 osób posiadających...
Liga okręgowa: Zodiak Sucha – Mazowsze Grójec 3:2 W niedzielne popołudnie podopieczni Jerzego Engela jr...
Dwóch kierowców wyjątkowo mocno przekonało się o skuteczności grupy SPEED W ubiegłym tygodniu grójecka grupa SPEED skontrolowała 71...
Umowa na remont świetlicy wiejskiej w Gościeńczycach podpisana! Świetlica wiejska w Gościeńczycach wkrótce przejdzie remont...
Dzieci w powiecie grójeckim. Ciekawe dane przed Dniem Dziecka Według danych z ostatniego Narodowego Spisu Powszechnego...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.