Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

Dzisiaj blokada ronda na DK50. Mieszkańcy wyjaśniają dlaczego protestują

8 marca 2023; 09:26

Grojec24.net

23 komentarze

Fot. facebook.com/Lesznowola Fot. facebook.com/Lesznowola

W środę od godz. 12.30 odbędzie się spacer „protestacyjny” po Rondzie Solidarności Wiejskiej w Grójcu. Publikujemy komunikat Oddolnej Inicjatywy Mieszkańców Północnej Części Gminy Grójec.

News will be here

Udostępnione materiały na etapie studium korytarzowego (2019) wskazywały na najkorzystniejszy przebieg wariantu korytarza Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej A50 na odcinku autostrada A2 (CPK) – Góra Kalwaria – A2 Mińsk Mazowiecki, który nie obejmował gminy Grójec (węzeł Tarczyn Południe)

Przedstawiona na kolejnym etapie w ramach STEŚ (spotkania informacyjne)  lokalizacja przebiegu tras i węzłów na przecięciu z S7 > A50  przecinająca głęboko na południe gminę Grójec w jej części na północ od miasta Grójec to Niespodziewana i nie konsultowana społecznie Zmiana.  

Tak przeprowadzone korekty wzbudziły zdecydowany sprzeciw mieszkańców północnej części Gminy Grójec, którzy nie akceptują żadnego z 3 zaproponowanych wariantów i lokalizacji węzłów na przecięciu z S7 (wariant 1 – węzeł Kopana oraz wariant 2 i 3 –  węzeł Podole )

W środę, 8 marca o godz. 12.30 odbędzie się  protest mieszkańców północnej części Gminy Grójec przeciwko proponowanemu węzłowi A50 z S7 na Podolu bądź w Kopanej. Mieszkańcy miejscowości Podole, Duży Dół, Lesznowola, Chudowola, Las Lesznowolski i Mirowice powiedzą NIE inwestycji, która spowoduje całkowite zniszczenie Podola, wpłynie negatywnie na sąsiednie okolice sołectw  Duży Dół oraz Lesznowola, która wskazuje dalszy przebieg pasa drogowego w kierunku Chudowoli i Mirowic (które zostaną zniszczone/wyburzone pod pas drogowy). Tak usytuowane węzły z sugestią ich dalszego przebiegu   obniżą jakość życia, wartość nieruchomości spowodują straty w gospodarstwach rolno-sadowniczych oraz poważnie zaingerują w Obszar Chronionego Krajobrazu „Doliny Rzeki Jeziorki”.

„Jako mieszkańcy Gminy Grójec zostaliśmy zaskoczeni zaproponowanymi wariantami Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej, czyli A50 ponieważ  jeszcze w 2019 GDDKiA stworzyło 4 warianty korytarzy drogowych i w żadnym z nich przebieg przez Gminę Grójec nie był brany pod uwagę ( w każdym razie nie w tak dalekim obszarze na południe od granicy  gmin Tarczyn/ Grójec. GDDKiA rozszerzyła korytarz o kilka km na południe bez żadnych konsultacji  i poprowadziła wszystkie 3 warianty autostrady A50 przez tereny, które pierwotnie nie były brane pod uwagę i analizowane” - mówi Marta Gos, Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Lesznowoli i organizatorka protestu.

Marlena Huszczak, Członek Zarządu Stowarzyszenia „Czysta Gmina” dodaje: „Nie zgadzamy się na tak nieprzemyślaną i drastyczną zmianę charakteru północnej części Gminy Grójec. Przez ostatnie lata nastąpił dynamiczny wzrost liczby mieszkańców tej części gminy, a czystość i spokój były atutem, który przyciągały do osiedlenia się tutaj. Lesznowola i Duży Dół podwoiły liczbę mieszkańców, a o ok 30% wzrosła liczba osób zamieszkujących Mirowice, Podole, Chudowolę i Las Lesznowolski. Te wszystkie miejscowości będą w zasięgu bezpośredniego oddziaływania A50. Na obecnym etapie inwestycji - przy tak proponowanym usytuowaniom węzła Podole i zakończeniu etapu inwestycji na ww. węźle gdzie tzw. zawrotka i rozprowadzenie ruchu pojazdów w ślad obecnej S7 do tzw. starej trasy DK 50 będzie nieunikniony -   spowoduje znaczące oddziaływanie na obszar chroniony Doliny Jeziorki oraz zdrowie i jakość życia mieszkańców okolicznych sołectw. Nie osiedlaliśmy się tu, żeby teraz żyć w otoczeniu 3-pasmowej autostrady, co do której usytuowania właśnie w tym miejscu nie byliśmy uprzedzani.”

Zaplanowane na 8 marca w Grójcu spotkanie informacyjne przez GDDKiA zostało odwołane, podobnie jak spotkania w innych miejscowościach. Lokalna społeczność jest oburzona, że tak nagle utraciła możliwość bezpośredniego uzyskania dokładnych informacji na spotkaniu. Dodatkowo szczególnie zainteresowane  sołectwa gminy Grójec (Podole, Duży Dół, Lesznowola, Chudowola, Las Lesznowolski i Mirowice) zostały postawione w sytuacji niekorzystnej z punktu widzenia przebiegu konsultacji gdzie mimo braku spotkania i możliwego zadawania pytań są  zobligowane do przesyłania opinii co do przebiegu wariantów w terminie do dnia 28.03.2023r. (informacja uzyskana telefonicznie w GDDKiA).

Brak spotkania informacyjnego oraz niezależnie tak krótki termin na możliwość wypowiedzenia się i przedstawienie argumentów są nie do przyjęcia.  Mieszkańcy nie mają zamiaru ustać w wyrażaniu swojego sprzeciwu przeciwko przedmiotowemu traktowaniu i zaskakiwaniu nieplanowanymi, a uciążliwymi inwestycjami. Postulaty mają klarowny przekaz – od braku zgody na wrzucanie „po cichu” inwestycji, które negatywnie wpłyną na potencjał rozwojowy północnej części gminy Grójec poprzez brak zgody na niszczenie zasobów przyrodniczych Doliny rzeki Jeziorki, sadowniczej tradycji tut. Sołectw, po brak akceptacji kosztów społecznych, które będą musieli ponieść mieszkańcy naszej okolicy.

I zadajemy pytanie – co się zmieniło na przestrzeni ostatnich dwóch, trzech  lat, kiedy korytarze były analizowane i wybierano najkorzystniejszy wariant, że nagle i bez zapowiedzi lokalizacja węzła S7/A50 znalazła się tak głęboko na południe wzdłuż S7 w Gminie Grójec, mimo że żaden z analizowanych korytarzy przez gminę nie przebiegał?

Obszar proponowanych lokalizacji węzłów A50  już obecnie pozostaje w obszarze oddziaływania S7 i jej nowego przebiegu oraz DK 50. Dlaczego GDDKiA nie proponuje więcej wariantów przebiegów tras w wybranym jako najkorzystniejszy w roku 2019 korytarzu drogowym?   

„Mieszkańcy są zdesperowani i bez wahania podejmą wszystkie możliwe działania, żeby wyrazić swój sprzeciw nieskoordynowanym  inwestycjom (GDDKiA, CPK oraz PKP)  które ingerują w nasze życie, stwarzają ciągłe  poczucie niepewności o przyszłość  i zaburzają i tak już niełatwą sytuację w kontekście wydarzeń gospodarczych i poza wschodnią granicą.  A50 nigdy nie była tu planowana, nie była konsultowana co do jej takiego usytuowania na etapie studium korytarzowego z lokalną społecznością  i nie powinno jej tu być.” - twierdzi Łukasz Pietrzak, sołtys Lesznowoli.

Czy Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej faktycznie jest potrzebna? – Brakuje nam zielonych korytarzy na codzienne dojazdy do stolicy, alternatywnej komunikacji względem ruchu samochodowego poprowadzonej wzdłuż starych już istniejących korytarzy.  O tak np. jak w Sztokholmie gdzie miasta satelity są połączone ze stolicą podmiejskimi kolejkami. Codziennie jeżdżę do pracy do Warszawy  a do CPK może pojadę raz na rok jak mnie będzie stać … - skomentował mieszkaniec Lesznowoli.  

TAGI:

Komentarze (23):

wuj; 8 marca 2023, 10:52

Prosiłbym o podsumowanie akcji protestacyjnej a dokładnie ilu posłów na sejm stało i nie mogło przejechać przez rądo?

Zbuj do wuj; 8 marca 2023, 11:11

Żaden poseł.
Nie mieli w tym żadnego politycznego interesu. Gdyby akcja była większa, pojawiliby się tam hipokryci, zwani totalnymi opozycjonistami, bo poczuliby możliwość pokazania swojej fałszywej troski o ludzi.

Pod GDDKiA; 8 marca 2023, 11:32

Protestujcie pod biurami GDDKiA a nie blokujecie szarych obywateli którzy nie mają z inwestycją nic wspólnego.

Swój do Zbuj i Wuj; 8 marca 2023, 11:46

Ani Pan Poseł ani Pan Senator tej ziemi się nie pokażą i nie wychylą. Inwestycje GDDKiA i CPK, które mają ciąć gminę Grójec, są po linii partii i mają akceptację i atencje wielkiego stratega.
Zresztą nawet jakby się przez przypadek jakiś waszmość poseł zaplątał w orku to go usłużna służba MO odeskortuje. Nie takie "zabawy" urządzali vide konfetti.

Do zbuj czy jak ci tam...; 8 marca 2023, 11:59

Ale się uwijasz .Wszędzie cię pełno.Stwarzasz pozory, że jest was wielu, a jesteś sam.Do roboty!

Do Pod GDDKiA; 8 marca 2023, 12:35

No właśnie jesteś w błędzie - wszyscy mają z tym wiele wspólnego - to za publiczne pieniądze realizowane są inwestycje GDDKiA.
I jeśli ktoś ma zostać wywłaszczony żeby innym lepiej się jeździło to dlaczego tylko ten ma cierpieć? Niech wszyscy poczują a nie przegrywają tę walkę pod gmachami GDDKiA samotnie...
W tym kraju racjonalne argumenty nie działają. Ta inwestycja to ani strategia, ani przemyślane działanie poparte liczbami/faktami. Sami przedstawiciele GDDKiA i projektanci stwierdzili, że 'liczby' dopiero są przygotowywane. To jest jedna wielka amatorszczyzna za miliardy z podatków obywateli... gdyby inni (poza mieszkańcami obszarów rozważanej inwestycji) interesowali się tematem to sami powinni protestować przeciwko takiej niegospodarności ich własnych pieniędzy.
A artykuł bardzo trafny. Doskonale obnaża brak profesjonalizmu ale też i pokazuje po prostu brak szacunku GDDKiA dla obywateli.

Ale ale; 8 marca 2023, 12:59

Alle alle.
Do roboty, mataczące totalniackie mątwy.
Do dobrej roboty.
Wiecie co to jest dobra robota, wy zaprogramowani oszuści?

Pogoda; 8 marca 2023, 13:06

A co z rozwojem?
Ma go nie być, bo to nie ta władza wymyśliła, a dziś krytukuje, obśmiewa i potępia wszystko w czambuł ?
A ta inna władza co wymyślała dla rozwoju Polski?
Ano wymyślała - rozwój ze znakiem minus dla kraju i z olbrzymim znakiem plus dla zagranicy.

Do swój zbuj i do pod GDDKiA; 8 marca 2023, 13:22

Powiedz no serdeńko, jakie strategiczne inwestycje wymyśliła poprzednia władza?
O ile pamiętam, to na nic pinindzy nie było, nawet 629 jednostek wojskowych trzeba było zlikwidować.
Nie mów więc o pieniądzach z podatków, strategii, amatorszczyźnie i profesjonalizmie. Nie masz o tym pojęcia, a jedynym twoim celem jest sianie zamieszania i niepokoju w imię walki politycznej. Jesteś nędznym propagandzistą układu Tuskolandii, zgranym i przegranym graczem.

Do do pod GDDKiA; 8 marca 2023, 14:37

Ty zakłamany pismaku bez talentu.
Przeczytaj uważnie, co napisełeś.
Jak już tak bardzo chcesz podpiąć się pod protest i wykorzystać go do swoich celów, to zadbaj o logiczną zgodność wszystkich fragmentów swojej paplaniny. Później przeanalizuj zgodność z faktami i zadbaj o wiarygodność. Kiedy zrobisz to i wyciągniesz wnioski, wymaż co napisałeś.
Chyba, że się nie da wymazać, bo ktoś to już zapisał gdzie indziej, a ty dostałeś pochwałę albo kasę.

Do ale ale; 8 marca 2023, 14:54

Dobra robota wg nich, to ta, za którą dostaną pochwałę od ryżego szefa.

Marek; 8 marca 2023, 15:30

Jaki tu jest problem ? Czy decyzją już zapadła i o co oni protestują?

Do zbuj czy jak ci tam...; 8 marca 2023, 18:28

Uwijaj się uwijaj,bo posiłki nie nadciągają.Wprawdzie nikt tego nie czyta, ale normę wyrobisz.

Annnn; 8 marca 2023, 19:59

A jakiż to świetlany rozwój czeka rolników z gmin gdzie te cud drogi będą biegły ?? Jak rolnik z miejsca zamieszkania dojedzie na pole przedzielone ta cud trasą?? A cóż takiego świetlanego zrobił ten psi rząd ???? Poza nabijaniem sobie kabzy, willa plus , czarnek plus, srajtek plus, Rydzyk plus i inne plusy ??? Cofamy się do epoki PRL i to ekspresem co pokazują puste półki , drożyzna , zastój gospodarki. To ten cud rozwój obecnej władzy ??????

Maciek; 9 marca 2023, 08:09

Popieram, przecinaja gmine na pol od polnocy, a potem jeszcze przetna koleja od poludnia, bezsens. Dodatkowo wytyczaja przez najbardziej zasiedlane tereny gminy. Z checia dolacze sie poblokowac nastepne ronda, najlepiej kolo Wiejskiej.

Do Annn; 9 marca 2023, 08:24

Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

Do Annnn; 9 marca 2023, 09:20

Cytat
-nabijaniem sobie kabzy, willa plus , czarnek plus, srajtek plus, Rydzyk plus i inne plusy ??? Cofamy się do epoki PRL i to ekspresem co pokazują puste półki , drożyzna , zastój gospodarki. To ten cud rozwój obecnej władzy ?????

Same programowane dyrdymały z TVN.
Pokaż prawdziwe afery PiS. Nie znajdziesz ani jednej.
A te puste półki i zastój gospodarki - rzeczywiście sen z PRL, to były twoje najlepsze czasy?
Przedstaw wybitna łepetyno rozwój poprzedniej władzy.


Do Annn; 9 marca 2023, 10:19

Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

Do Annn; 9 marca 2023, 11:39

Typowe dla ptasiego mózgu.
Potrafisz ciś więcej?

Do zbuj czy jak ci tam...; 10 marca 2023, 08:52

Sowa to przecież symbol mądrości.

Do Annnn; 10 marca 2023, 11:03

Ale tylko sowy i tylko symbolem.
W rzeczywistości nie wszystkie sowy są mądre i nie wszystkie ptaki są głupie, pomimo posiadania małych mózgów.
Człowiek z małym ptasim mózgiem musi być głupi.
Chyba, że jesteś ptakiem i nie musisz.
Ptaszkiem nie jesteś, może niebieskim - tak.
Skoro nie jesteś ptaszkiem i mózg masz mały, musisz nie być mądry, jak niektóre sowy.
I spadaj błaźnie na drzewo gonić się, dla zabawy, z kolegami ptaszkami. Nie będziesz miał przy nich kompleksów z powodu rozmiaru mózgu.

Do zbuj czy jak ci tam...; 10 marca 2023, 18:45

Co ty nie powiesz ?

Do Annnn; 11 marca 2023, 08:26

Na drzewie się uspokoisz. Nie schodź jak najdłużej.

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Pożary, powalone drzewa, podtopienia. Skutki burzy w powiecie grójeckim W związku z przejściem silnego frontu burzowego oraz innych...
Czy Asperger to niepełnosprawność? Asperger, będący częścią spektrum autyzmu, charakteryzuje...
Duży pożar pod Mogielnicą. Kłęby dymu widać z kilku kilometrów [NOWE INFORMACJE] Płonie przechowalnia owoców w miejscowości Dziunin w gminie...
Motocyklista chciał uniknąć kontroli, nie uniknie kary Motocyklista zatrzymany do kontroli w Nowym Mieście nad...
W Grójcu powstanie nowy budynek komunalny Gmina Grójec otrzymała blisko 6 milionów złotych na budowę...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.