Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

Elektryczne wózki paletowe - bardziej wydajne niż sądzisz!

18 października 2021; 12:17

Materiał promocyjny

Jeśli sądzisz, że czasy wózków paletowych to już przeszłość, to zdecydowanie jesteś w poważnym błędzie. Wózki paletowe elektryczne to wciąż chętnie i często wybierane urządzenia, które doskonale radzą sobie z przewożeniem ładunków zarówno w magazynach, jak i sklepach, hurtowniach czy zakładach produkcyjnych.

News will be here

Jak zbudowane są wózki paletowe elektryczne?


Budowa wózków paletowych z napędem elektrycznym nie jest wcale skomplikowana. W znacznym stopniu urządzenia te przypominają paleciaki ręczne, które stanowią ich prototyp. Tak, jak one są wyposażone w dyszel, widły, koła sterujące oraz rolki prowadzone. Jednak dodatkowym elementem, który pojawia się w przypadku wózków paletowych elektrycznych to oczywiście elektryczny napęd.

To właśnie napęd pod postacią wymiennej ładowanej baterii sprawia, iż wózki paletowe elektryczne trafiły do kategorii pojazdów z mechanicznym systemem napędzania.

Co ważne, całkowity rozmiar i charakterystyczny kształt wózków nie uległ wcale nadmiernej zmianie, przez co paletowe elektryczne wózki to nadal jedne z najbardziej kompaktowych i wygodnych w użytkowaniu urządzeń. Idealnie sprawdzają się w pracy w wąskich korytarzach, pomiędzy regałami czy na drogach transportowych, na których panuje również ruch pieszy. A umiejętności jezdne, to tylko niewielka część ich licznych zalet.

jak-zbudowane-sa-wozki-paletowe-elektryczne.jpg

Porównanie paleciaków elektrycznych i wózków widłowych


W poprzednim paragrafie wspomnieliśmy o różnicach, które napotkać można porównując elektryczne wózki paletowe z wózkami ręcznymi. Teraz natomiast zastanówmy się - czym różnią się między sobą urządzenia napędzane elektrycznie - czyli wózki elektryczne paletowe oraz wózki widłowe elektryczne.

W przeciwieństwie do niewielkich paleciaków elektrycznych, wózki widłowe posiadają konstrukcję wyposażoną w kabinę, gdzie znajduje się zawsze fotel i panele sterujące dla urządzenia. Nie ma możliwości, tak jak jest to powszechne w przypadku paleciaków, wyboru urządzenia, które można by prowadzić, sterując nim z zewnątrz.

Większe rozmiary to większe możliwości. Wózek paletowy elektryczny dysponuje maksymalnym udźwigiem do około 2 000 kg oraz wysokością unoszenia do 2 metrów - w przypadku paleciaków z mechanicznym napędem wyposażonych w maszt. Z kolei elektryczny wózek widłowy jest w stanie z łatwością unosić ładunki na wysokość 3- 4 metrów wzwyż, a jego udźwig to nawet do 5- 6 ton.

Czy zatem istnieją sytuację, w których to wózek widłowy zastępowany jest przez elektryczny paleciak? Ależ oczywiście! Elektryczny wózek paletowy to przede wszystkim:

- łatwiejsza obsługa i manewrowanie,
- kompaktowe wymiary,
- mniejszy koszt zakupu,
- łatwy transport z miejsca na miejsce mniejszych ładunków.

Ponadto wózki paletowe z napędem elektrycznym wykorzystywane są z powodzeniem podczas rozładunku palet bezpośrednio z naczep ciężarówek, gdyż dzięki niewielkim rozmiarom mogą na nie wjechać.

paleciak-elektryczny-na-naczepie.jpg

Jakie uprawnienia są potrzebne na wózek paletowy elektryczny?


Z uwagi na zastosowany napęd mechaniczny paleciak elektryczny należy do kategorii urządzeń transportu bliskiego i do jego obsługi wymagane jest ukończenie kursu na wózki widłowe. Nie należy się jednak zniechęcać, gdyż posiadanie tego typu uprawnień może być bardzo przydatne w pracy magazynowej, także przy zmianie stanowiska lub gdy konieczne jest wykorzystanie bardziej zaawansowanych maszyn.

Kurs operatora wózków widłowych to wydatek rzędu maksymalnie do 1 000 zł. Zakończony musi być pozytywnym wynikiem egzaminu (podzielonego na dwie części - praktyczną i teoretyczną), odbywającego się przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego.

Podsumowanie


podsumowanie.jpg

W magazynach bywają sytuacje, gdy wózki paletowe elektryczne sprawdzają się nawet lepiej niż widłowe wózki elektryczne, ponieważ dysponują niewielką uniwersalną i zgrabną konstrukcją oraz stosunkowo dużym udźwigiem (jak na tak niewielkie urządzenia magazynowe).

Gdy szerokość korytarza roboczego jest mała lub gdy potrzebujesz wózków, których sterowanie jest niezwykle uproszczone - wybierz paleciaki z napędem elektrycznym, które radzą sobie zarówno w transportowaniu, jak i obsłudze palet i ładunków.

 

Najnowsze artykuły

Grójecki policjant na podium Mistrzostw Polski Policji w Triathlonie Grójecki dochodzeniowiec asp. szt. Paweł Jaroszyński zajął...
Amator cudzej borówki z Mogielnicy. Grozi mu teraz 5 lat odsiadki Z plantacji w gminie Promna skradziono krzewy borówki...
Mazowsze Grójec pozyskało nowego napastnika Z myślą o następnym sezonie 2024/25 GKS Mazowsze Grójec...
Rzadziej chorujemy Liczba zgonów i hospitalizacji z powodu złej jakości...
Będzie transmisja meczów EURO 2024 w grójeckim kinie! Wspólne kibicowanie i mecz na dużym ekranie, czyli...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.