Advertisement

Elektryczne wózki paletowe - bardziej wydajne niż sądzisz!

18 października 2021; 12:17

Materiał promocyjny

Jeśli sądzisz, że czasy wózków paletowych to już przeszłość, to zdecydowanie jesteś w poważnym błędzie. Wózki paletowe elektryczne to wciąż chętnie i często wybierane urządzenia, które doskonale radzą sobie z przewożeniem ładunków zarówno w magazynach, jak i sklepach, hurtowniach czy zakładach produkcyjnych.

Jak zbudowane są wózki paletowe elektryczne?


Budowa wózków paletowych z napędem elektrycznym nie jest wcale skomplikowana. W znacznym stopniu urządzenia te przypominają paleciaki ręczne, które stanowią ich prototyp. Tak, jak one są wyposażone w dyszel, widły, koła sterujące oraz rolki prowadzone. Jednak dodatkowym elementem, który pojawia się w przypadku wózków paletowych elektrycznych to oczywiście elektryczny napęd.

To właśnie napęd pod postacią wymiennej ładowanej baterii sprawia, iż wózki paletowe elektryczne trafiły do kategorii pojazdów z mechanicznym systemem napędzania.

Co ważne, całkowity rozmiar i charakterystyczny kształt wózków nie uległ wcale nadmiernej zmianie, przez co paletowe elektryczne wózki to nadal jedne z najbardziej kompaktowych i wygodnych w użytkowaniu urządzeń. Idealnie sprawdzają się w pracy w wąskich korytarzach, pomiędzy regałami czy na drogach transportowych, na których panuje również ruch pieszy. A umiejętności jezdne, to tylko niewielka część ich licznych zalet.

jak-zbudowane-sa-wozki-paletowe-elektryczne.jpg

Porównanie paleciaków elektrycznych i wózków widłowych


W poprzednim paragrafie wspomnieliśmy o różnicach, które napotkać można porównując elektryczne wózki paletowe z wózkami ręcznymi. Teraz natomiast zastanówmy się - czym różnią się między sobą urządzenia napędzane elektrycznie - czyli wózki elektryczne paletowe oraz wózki widłowe elektryczne.

W przeciwieństwie do niewielkich paleciaków elektrycznych, wózki widłowe posiadają konstrukcję wyposażoną w kabinę, gdzie znajduje się zawsze fotel i panele sterujące dla urządzenia. Nie ma możliwości, tak jak jest to powszechne w przypadku paleciaków, wyboru urządzenia, które można by prowadzić, sterując nim z zewnątrz.

Większe rozmiary to większe możliwości. Wózek paletowy elektryczny dysponuje maksymalnym udźwigiem do około 2 000 kg oraz wysokością unoszenia do 2 metrów - w przypadku paleciaków z mechanicznym napędem wyposażonych w maszt. Z kolei elektryczny wózek widłowy jest w stanie z łatwością unosić ładunki na wysokość 3- 4 metrów wzwyż, a jego udźwig to nawet do 5- 6 ton.

Czy zatem istnieją sytuację, w których to wózek widłowy zastępowany jest przez elektryczny paleciak? Ależ oczywiście! Elektryczny wózek paletowy to przede wszystkim:

- łatwiejsza obsługa i manewrowanie,
- kompaktowe wymiary,
- mniejszy koszt zakupu,
- łatwy transport z miejsca na miejsce mniejszych ładunków.

Ponadto wózki paletowe z napędem elektrycznym wykorzystywane są z powodzeniem podczas rozładunku palet bezpośrednio z naczep ciężarówek, gdyż dzięki niewielkim rozmiarom mogą na nie wjechać.

paleciak-elektryczny-na-naczepie.jpg

Jakie uprawnienia są potrzebne na wózek paletowy elektryczny?


Z uwagi na zastosowany napęd mechaniczny paleciak elektryczny należy do kategorii urządzeń transportu bliskiego i do jego obsługi wymagane jest ukończenie kursu na wózki widłowe. Nie należy się jednak zniechęcać, gdyż posiadanie tego typu uprawnień może być bardzo przydatne w pracy magazynowej, także przy zmianie stanowiska lub gdy konieczne jest wykorzystanie bardziej zaawansowanych maszyn.

Kurs operatora wózków widłowych to wydatek rzędu maksymalnie do 1 000 zł. Zakończony musi być pozytywnym wynikiem egzaminu (podzielonego na dwie części - praktyczną i teoretyczną), odbywającego się przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego.

Podsumowanie


podsumowanie.jpg

W magazynach bywają sytuacje, gdy wózki paletowe elektryczne sprawdzają się nawet lepiej niż widłowe wózki elektryczne, ponieważ dysponują niewielką uniwersalną i zgrabną konstrukcją oraz stosunkowo dużym udźwigiem (jak na tak niewielkie urządzenia magazynowe).

Gdy szerokość korytarza roboczego jest mała lub gdy potrzebujesz wózków, których sterowanie jest niezwykle uproszczone - wybierz paleciaki z napędem elektrycznym, które radzą sobie zarówno w transportowaniu, jak i obsłudze palet i ładunków.

 
Black Friday

Najnowsze artykuły

Wyzwania dla branży sadowniczej – jakość odpowiedzią na kłopoty na rynku? Niskie ceny jabłek nie leżą w interesie żadnego...
PILNE! Zderzenie na DK7 w Woli Mrokowskiej Na trasie Grójec - Warszawie występują duże utrudnienia po...
Koncert Mikołajkowy w Grójeckim Ośrodku Kultury W najbliższą niedzielę, 5 grudnia w sali widowiskowej Gró...
SP ZOZ Nowe Miasto nad Pilicą ponownie szpitalem covidowym SP ZOZ w Nowym Mieście nad Pilicą poinformował, że zgodnie...
Jak ocenić kompetencje kandydatów do pracy? Właściwa ocena kompetencji pracowniczych jest dla rekrutera...

Najnowsze ogłoszenia

Alarmy Kamery Napędy do Bram Napędy do Bram Nice
Systemy Alarmowe Satel
Domofony i...
Komisjoner odzieży (k/m) - Niemcy... Agencja Pracy Concept Plus Sp. z o.o. (nr 11738) poszukuje dla swojego...
Praca dla studentów / uczniów na... Studencie!

Chcesz sobie dorobić podczas przerwy od nauki?...
Pracownik produkcji (k/m) - Pakowanie... Agencja Pracy Concept Plus Sp. z o.o. (nr 11738) poszukuje dla swojego...
Pracownik (k/m) magazynu z wyposażeniem... Agencja Pracy Concept Plus Sp. z o.o. (nr 11738) poszukuje dla swojego...

Firmy z Grójca i okolic

Serwis laptopów RatujLaptopa Masz problem ze swoim laptopem i szukasz specjalistów, którzy zadbają...
Klinika Medycyny Estetycznej FabMed Klinika Medycyny Estetycznej FabMed działająca w Warszawie specjalizuje...
Gabinet Psychoterapii Katarzyna Dolińska-Kłopotowska... Terapia uzależnień i współuzależnienia.
Psychoterapia osób z...
OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.
Ucando Wszystkich firmy i osoby prywatne z Grójca okolic zapraszamy do odwiedzenia...

2013-2021 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.