Eukaliptus niebieski. Uprawa i zastosowanie
12 lutego 2021; 09:34
Materiał promocyjny
Eukaliptus gunni inaczej nazywany także eukaliptusem górskim czy niebieskim jest odmianą niezwykle odporną na mróz. W środowisku naturalnym osiąga maksymalnie 30 metrów wysokości, natomiast w naszym klimacie do 3 metrów. Gatunek ten tworzy tyczkowate, smukłe drzewa, aczkolwiek może być uprawiany pod postacią krzewu. Eukaliptus niebieski rośnie bardzo szybko, nie wydziela także specyficznego dla tych roślin zapachu. Znalazł on wszechstronne zastosowanie i jest bardzo często wybieranym gatunkiem właśnie do uprawy domowej.
Uprawa eukaliptusa niebieskiego
Uprawa tej rośliny nie jest aż skomplikowana, jednak z uwagi na pochodzenie jej z klimatu tropikalnego, ma dosyć szczególne preferencje. Co ważne, jest to gatunek bardzo wytrzymały. Warto jednak zapoznać się z jego wymaganiami. Sadzonki eukaliptusa niebieskiego zakupimy w sklepie ogrodniczym, ale również przez Internet. Uprawę można również zacząć przez wysianie nasion eukaliptusa. Najlepiej zrobić to wiosną, nasiona rozkładamy w doniczce wypełnionej dobrze przepuszczalny i wilgotnym podłożem, po czym przykrywamy cienką warstwą ziemi. Powinny one wykiełkować w ciągu 3 miesięcy w temperaturze pokojowej. Kiedy już siewki będą miały 10 cm wysokości, wówczas można przystąpić do ich rozsadzania. Młoda roślina nie znosi przesuszania, gdyż wtedy zasychają i zamierają jej pędy. Należy więc pamiętać o regularnym i obfitym podlewaniu. Podczas uprawy eukaliptusa niebieskiego należy więc pamiętać o kontrolowaniu wilgotności podłoża. Ważną kwestią jest również odpowiednie podłoże. Ziemia dla tej rośliny musi być przepuszczalna oraz posiadać odczyn zasadowy. Warto do podłoża dodać również trochę wapienia. Jeśli mamy tylko podłoże uniwersalne wówczas możemy do niego dodać piasek albo perlit, aby je rozluźnić. Na dnie doniczki należy ułożyć warstwę keramzytu. Eukaliptus górki uwielbia słońce i ciepło. Dużym zagrożeniem dla niego są zimowe roztopy, które zalewają korzenie, a także mroźne wiatry. Najlepiej wziąć roślinę jesienią do domu. Można wystawić ją z powrotem dopiero wiosną następnego roku. Miejsce wybrane na przechowywanie eukaliptusa w okresie zimowym powinno być jasne i odpowiednio oddalone od kaloryferów. Roślina nie toleruje suchego powietrza, warto ją więc dodatkowo zraszać. W okresie spoczynku musimy ograniczyć podlewanie i nawożenie.
Eukaliptus niebieski-zastosowanie
Drogocenne właściwości lecznicze eukaliptusa od lat wykorzystywane są w medycynie naturalnej. Kora i liście drzewa zawierają garbniki. Substancje te wykazują się właściwościami przeciwwirusowymi, przeciwzapalnymi i przeciwbakteryjnymi. Do tego działają również ogrzewająco i wykrztuśnie. Eukaliptus to bogactwo olejków eterycznych (eukaliptol, alfa-terpineol, linalol, pinen). Ze względu na jego właściwości, eukaliptus jest składnikiem wielu preparatów w medycynie i kosmetyce. Do zastosowań tej rośliny można zaliczyć:
- składnik leków na stany zapalne górnych dróg oddechowych
- składnik ekologicznych preparatów do czyszczenia kuchni i łazienek
- środek w walce z infekcjami skóry, liszajami i łupieżem
- środek kojący mniejsza ukąszeń i ugryzień
- środek leczniczy na infekcje wirusowe, napięciowe bóle głowy i opryszczkę
- środek wykrztuśny w leczeniu infekcji płucnych
- składnik leków przeciwzapalnych
- środek przeciwgorączkowy, pomocy w walce z przeziębieniem
- składnik kosmetyków przeciwzmarszczkowych
- drzewo eukaliptusowe wykorzystywane jest jako naturalny osuszacz miejsc podmokłych
- drewna rośliny znalazło również zastosowanie jako materiał budowlany i meblarski
Najnowsze komentarze
Nie ma tez wywiadów
Awansu nie będzie...