Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

Future of History – wizyta Licealistów w Holandii

15 czerwca 2016; 12:54

Informacja prasowa

0 komentarzy

Fot. LO Grójec Fot. LO Grójec

W dniach 5-10 czerwca 2016 roku 13 – osobowa grupa (10 uczniów i 3 nauczycieli) z Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Skargi w Grójcu przebywała z wizytą w Jan van Brabant College z Helmond w Holandii. Obie szkoły realizują projekt „Future of History” w ramach programu Erasmus +.

News will be here

Spotkanie rozpoczęło się od powitania na lotnisku Schiphol w Amsterdamie. Uczniowie znają się już, gdyż we wrześniu 2015 roku gościliśmy holenderską grupę w naszym Liceum. Po krótkim zwiedzaniu udaliśmy się do Muzeum Anne Frank – jest tam dom, w którym przez dwa lata (1942-1944) ukrywała się ta żydowska dziewczynka i pisała swój dziennik. W 1944 trafiła do obozu koncentracyjnego, gdzie zmarła na tyfus krótko przed jego wyzwoleniem. W swoim pamiętniku żyjąc w ukryciu opisywała otaczającą ją rzeczywistość, mimo traumatycznych przeżyć nie traciła nadziei. Pisała m. in.: „Nadal wierzę, że ludzie są z natury dobrzy”. Historia Anne przetłumaczona została na 30 języków i doczekała się ekranizacji.

Z Amsterdamu grupa pojechała pociągiem do Helmond i polscy uczniowie odebrani zostali przez holenderskie rodziny.

Poniedziałek rozpoczął się od spotkania w szkole, jej zwiedzania i wspólnych zajęć. Uczestniczyliśmy w lekcji historii, podczas której nauczyciel opowiadał o wojennych losach swojego dziadka pokazując rodzinne pamiątki.

We wtorek zarówno polscy jak i holenderscy uczniowie odbyli wycieczkę do Hartenstein Muzeum w Oosterbeek, w którym opowiedziana jest historia bitwy o Arnhem w ramach operacji Market Garden. Zwiedzając muzeum oglądaliśmy pamiątki po walczących żołnierzach, zatrzymaliśmy się przy popiersiu gen. Stanisława Sosabowskiego - dowódcy 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej, która walczyła w tym rejonie i mogliśmy wejść w sam środek bitwy. Muzeum pokazuje, że „Wolność nie jest czymś oczywistym, że jest wartością, którą przeżywa się razem”.

Po wizycie w muzeum udaliśmy się na Cmentarz Wojskowy, gdzie znajdują się groby 1754 alianckich żołnierzy – w tym także polskich, by pochylić głowy i oddać cześć Bohaterom.

Po powrocie do Helmond grupa spotkała się z A. R. Laurijssen - generałem sił powietrznych z Ministerstwa Obrony Narodowej, który w niezwykle interesujący sposób przedstawił historię II wojny światowej w Polsce i Holandii. Słuchając z zainteresowaniem porównywaliśmy losy naszych przodków walczących i umierających za wolność.

W środę uczniowie zapoznali się ze zbiorami archiwalnymi Regionalnego Centrum Historycznego w Eindhoven oraz na zajęciach warsztatowych szukali informacji o wybranych osobach z lokalnej społeczności w podstawowych źródłach historycznych, a następnie prezentowali swoje dokonania. Po aktywnej pracy był czas na relaksujące zakupy.

Czwartek rozpoczął się od wspólnych lekcji, następnie uczniowie razem pracowali nad kolejna częścią magazynu, w którym opisywane są wydarzenia, miejsca i osoby związane z projektem i programem spotkań. Na spotkaniach uczestnicy pracują bezpośrednio ze sobą, a pomiędzy spotkaniami za pośrednictwem internetu.

Wieczorem odbyła się wspólna kolacja w bardzo miłej atmosferze. Nauczyciele, uczniowie i ich rodzice spędzili czas oglądając prezentacje naszych uczniów i kosztując tradycyjnych dań holenderskich.

W piątek – po pożegnaniu- polska grupa wróciła do Grójca. Kolejne spotkanie odbędzie się we wrześniu w Polsce. Do miłego zobaczenia holenderscy przyjaciele.

Małgorzata Czacharowska
LO Grójec

TAGI:

Komentarze (0):

Na razie nie ma żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Mundurowi z Grójca walczą z przestępczością narkotykową Tylko w maju policjanci zatrzymali 7 osób posiadających...
Liga okręgowa: Zodiak Sucha – Mazowsze Grójec 3:2 W niedzielne popołudnie podopieczni Jerzego Engela jr...
Dwóch kierowców wyjątkowo mocno przekonało się o skuteczności grupy SPEED W ubiegłym tygodniu grójecka grupa SPEED skontrolowała 71...
Umowa na remont świetlicy wiejskiej w Gościeńczycach podpisana! Świetlica wiejska w Gościeńczycach wkrótce przejdzie remont...
Dzieci w powiecie grójeckim. Ciekawe dane przed Dniem Dziecka Według danych z ostatniego Narodowego Spisu Powszechnego...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.