Gdzie powstanie Port Solidarność? Spółka CPK wskazuje preferowaną lokalizację
16 grudnia 2021; 20:47
Informacja prasowa
9 komentarzy
Zgodnie z zapowiedziami, spółka CPK przedstawiła przed końcem roku preferowany obszar nowego lotniska: ok. 41 km kw. na terenie gmin Baranów, Teresin i Wiskitki. Teren został wybrany tak, żeby zapewnić optymalne parametry operacyjne, a jednocześnie uniknąć ingerencji w tereny najliczniej zamieszkałe i ominąć miejsca ważne dla społeczności lokalnej, np. kościoły, cmentarze i zabytki.
Informacja o preferowanej lokalizacji lotniska została przekazana w pierwszej kolejności mieszkańcom terenu inwestycji. Przedstawiciele spółki CPK odwiedzili wczoraj ok. pół tysiąca domów, docierając do każdej osoby z tego obszaru. Tylko tego dnia przeprowadzili ponad sto rozmów z zainteresowanymi. Dzięki temu to właśnie mieszkańcy dowiedzieli się o sprawie bezpośrednio i jako pierwsi. Dzisiaj w sprawie lokalizacji odbyło się posiedzenie Rady Społecznej ds. CPK i konferencja prasowa.
Zaprezentowana preferowana lokalizacja Portu Solidarność jest ograniczona od północy miejscowościami Szymanów i Kaski, od zachodu przebiega częściowo między miejscowościami Maurycew w Teresinie i Aleksandrów w Wiskitkach, na południu m.in. przez Janówek i Stary Drzewicz, a od wschodu granicą jest ul. Południowa w Starej Pułapinie.
Zawężony obszar ma powierzchnię ok. 41 km kw. i zajmuje północno-zachodnią część terenu o wielkości ok. 75 km kw. z tzw. rozporządzenia obszarowego, które weszło w życie w połowie tego roku.
Obszar preferowanej lokalizacji Portu Solidarność obejmuje miejscowości:
- na terenie gminy Baranów: Kaski i Nowa Pułapina (częściowo) oraz Buszyce, Drybus, Wyczółki, Strumiany Dolne i Górne (w całości),
- na terenie gminy Teresin: Elżbietów i Szymanów (częściowo) oraz Maurycew, Pawłówek i Skrzelew (w całości),
- na terenie gminy Wiskitki: Janówek, Nowy Drzewicz, Nowy Oryszew, Oryszew-Osada i Stary Drzewicz (częściowo) oraz Duninopol, Podbuszyce, Podoryszew i Stara Wieś (w całości).
Na powyższym obszarze znajdują się ok. 3 800 działek z ok. 520 budynkami mieszkalnymi.
Obszar został wyznaczony na podstawie analizy wielokryterialnej, w której zostały uwzględnione m.in. czynniki techniczne i biznesowe, a przede wszystkim społeczne i środowiskowe. Dzięki temu udało się zapewnić prawidłowe parametry dla przyszłego lotniska, a jednocześnie wewnątrz obszaru nie znalazły się miejsca ważne dla społeczności lokalnej, np. obiekty sakralne (kościół pw. św. Józefa Oblubieńca w Baranowie i kościół św. Apostołów Piotra i Pawła w Kaskach), cmentarze (w Baranowie) i zabytki (np. dworek i park dworski w Starym Drzewiczu). W pracach nad wyznaczeniem lokalizacji brali udział zarówno eksperci spółki CPK, jak i doradcy zewnętrzni, np. konsultanci ds. master planu, ochrony środowiska i badań terenowych, a także doradca strategiczny, czyli spółka IIAC zarządzająca Lotniskiem Incheon w Seulu.
– Dzisiaj określiliśmy miejsce dla serca nowego układu komunikacyjnego Polski – mówi wiceminister infrastruktury Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK. – Dzięki zastosowaniu kryteriów społecznych uniknęliśmy ingerencji w tereny najliczniej zamieszkałe. Ominęliśmy kościoły, cmentarze, zabytki i inne obiekty ważne z punktu widzenia potrzeb mieszkańców. Uwzględniliśmy kryteria środowiskowe np. związane z hałasem lotniczym i ingerencją w rzeki. A to wszystko zachowując najlepsze parametry funkcjonalne lotniska – dodaje.
– Mamy świadomość, że z punktu widzenia mieszkańców prace nad wskazaniem tej lokalizacji trwały długo. Dzięki nim udało się jednak ograniczyć, jak tylko to możliwe, ingerencję w życie mieszkańców i uwzględnić w maksymalnym stopniu ochronę przyrody. Podczas postępowania środowiskowego, którego początek planujemy na przyszły rok, ustalona zostanie finalna lokalizacja – mówi Mikołaj Wild, prezes CPK.
Preferowana lokalizacja lotniska zostanie w przyszłym roku uszczegółowiona w ramach dalszych prac nad master planem. Ostateczna decyzja o lokalizacji Portu Solidarność zostanie określona w decyzji środowiskowej, a następnie w decyzji lokalizacyjnej. Po jej wydaniu spółka CPK przejdzie do pozyskiwania tych nieruchomości, które do tej chwili nie będą jeszcze w jej posiadaniu.
Napisz komentarz:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.
Komentarze (9):
abv; 16 grudnia 2021, 21:45
Słuszna koncepcja - ludzi wysiedlić, kościoły i cmentarze zostawić. To kto tam będzie chodzł?
Roman; 17 grudnia 2021, 21:32
do abv Kościoły zostaną na pasach startowych a cmentarze w halach odpraw - może byś jednak uruchomił szare komórki, chyba że jesteś przekonany, że wystarczy nam lotnisko w Berlinie to koncepcja jest słuszna. Jeśli to nie dociera to chyba logiczne jest, że wymienione obiekty nie znajdą się na terenie inwestycji, więc chyba będą dostępne publicznie.
???; 17 grudnia 2021, 22:20
Dlaczego nie w Radomiu?
Do Roman; 18 grudnia 2021, 09:37
A ty sprzedałbyś swój dom za półdarmo czy może wolałbyś jeździć do Berlina ?
abv; 18 grudnia 2021, 11:46
Chyba wolałbym jeżdzić do Modlina albo na Okęcie, ewentualnie do Radomia bo to bliżej do Egiptu. Straszenie Berlinem to żałosny chwyt, to już lepiej straszyć Moskwą . Jak nie wywłaszczą ludzi z Baranowa to trzeba będzie latać z Moskwy
Roman; 18 grudnia 2021, 22:53
skąd wiesz że za pół darmo, jak wytyczali 7 to pierwsze komentarze były kiedy wykup gruntów, a ile gruntów poszło pod wszystkie drogi, chyba więcej niż pod planowany obiekt, tak patrząc to nic by nie zrobił z korzyścią dla tego kraju a chwyt berliński to nie ja wymyśliłem
O! ; 19 grudnia 2021, 12:39
Zapewne skończy się tak, jak z elektrownią w Ostrołęce.
Do O; 22 grudnia 2021, 08:55
Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.
Do O; 22 grudnia 2021, 10:14
Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.