Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

Gdzie powstanie Port Solidarność? Spółka CPK wskazuje preferowaną lokalizację

16 grudnia 2021; 20:47

Informacja prasowa

9 komentarzy

Fot. cpk.pl Fot. cpk.pl

Zgodnie z zapowiedziami, spółka CPK przedstawiła przed końcem roku preferowany obszar nowego lotniska: ok. 41 km kw. na terenie gmin Baranów, Teresin i Wiskitki. Teren został wybrany tak, żeby zapewnić optymalne parametry operacyjne, a jednocześnie uniknąć ingerencji w tereny najliczniej zamieszkałe i ominąć miejsca ważne dla społeczności lokalnej, np. kościoły, cmentarze i zabytki.

News will be here

Informacja o preferowanej lokalizacji lotniska została przekazana w pierwszej kolejności mieszkańcom terenu inwestycji. Przedstawiciele spółki CPK odwiedzili wczoraj ok. pół tysiąca domów, docierając do każdej osoby z tego obszaru. Tylko tego dnia przeprowadzili ponad sto rozmów z zainteresowanymi. Dzięki temu to właśnie mieszkańcy dowiedzieli się o sprawie bezpośrednio i jako pierwsi. Dzisiaj w sprawie lokalizacji odbyło się posiedzenie Rady Społecznej ds. CPK i konferencja prasowa.

Zaprezentowana preferowana lokalizacja Portu Solidarność jest ograniczona od północy miejscowościami Szymanów i Kaski, od zachodu przebiega częściowo między miejscowościami Maurycew w Teresinie i Aleksandrów w Wiskitkach, na południu m.in. przez Janówek i Stary Drzewicz, a od wschodu granicą jest ul. Południowa w Starej Pułapinie.

Zawężony obszar ma powierzchnię ok. 41 km kw. i zajmuje północno-zachodnią część terenu o wielkości ok. 75 km kw. z tzw. rozporządzenia obszarowego, które weszło w życie w połowie tego roku.
 
Obszar preferowanej lokalizacji Portu Solidarność obejmuje miejscowości:
- na terenie gminy Baranów: Kaski i Nowa Pułapina (częściowo) oraz Buszyce, Drybus, Wyczółki, Strumiany Dolne i Górne (w całości),
- na terenie gminy Teresin: Elżbietów i Szymanów (częściowo) oraz Maurycew, Pawłówek i Skrzelew (w całości),
- na terenie gminy Wiskitki: Janówek, Nowy Drzewicz, Nowy Oryszew, Oryszew-Osada i Stary Drzewicz (częściowo) oraz Duninopol, Podbuszyce, Podoryszew i Stara Wieś (w całości).
 
Na powyższym obszarze znajdują się ok. 3 800 działek z ok. 520 budynkami mieszkalnymi.

Obszar został wyznaczony na podstawie analizy wielokryterialnej, w której zostały uwzględnione m.in. czynniki techniczne i biznesowe, a przede wszystkim społeczne i środowiskowe. Dzięki temu udało się zapewnić prawidłowe parametry dla przyszłego lotniska, a jednocześnie wewnątrz obszaru nie znalazły się miejsca ważne dla społeczności lokalnej, np. obiekty sakralne (kościół pw. św. Józefa Oblubieńca w Baranowie i kościół św. Apostołów Piotra i Pawła w Kaskach), cmentarze (w Baranowie) i zabytki (np. dworek i park dworski w Starym Drzewiczu). W pracach nad wyznaczeniem lokalizacji brali udział zarówno eksperci spółki CPK, jak i doradcy zewnętrzni, np. konsultanci ds. master planu, ochrony środowiska i badań terenowych, a także  doradca strategiczny, czyli spółka IIAC zarządzająca Lotniskiem Incheon w Seulu.

– Dzisiaj określiliśmy miejsce dla serca nowego układu komunikacyjnego Polski – mówi wiceminister infrastruktury Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK. – Dzięki zastosowaniu kryteriów społecznych uniknęliśmy ingerencji w tereny najliczniej zamieszkałe. Ominęliśmy kościoły, cmentarze, zabytki i inne obiekty ważne z punktu widzenia potrzeb mieszkańców. Uwzględniliśmy kryteria środowiskowe np. związane z hałasem lotniczym i ingerencją w rzeki. A to wszystko zachowując najlepsze parametry funkcjonalne lotniska – dodaje.
 
– Mamy świadomość, że z punktu widzenia mieszkańców prace nad wskazaniem tej lokalizacji trwały długo. Dzięki nim udało się jednak ograniczyć, jak tylko to możliwe, ingerencję w życie mieszkańców i uwzględnić w maksymalnym stopniu ochronę przyrody. Podczas postępowania środowiskowego, którego początek planujemy na przyszły rok, ustalona zostanie finalna lokalizacja – mówi Mikołaj Wild, prezes CPK.
 
Preferowana lokalizacja lotniska zostanie w przyszłym roku uszczegółowiona w ramach dalszych prac nad master planem. Ostateczna decyzja o lokalizacji Portu Solidarność zostanie określona w decyzji środowiskowej, a następnie w decyzji lokalizacyjnej. Po jej wydaniu spółka CPK przejdzie do pozyskiwania tych nieruchomości, które do tej chwili nie będą jeszcze w jej posiadaniu.

TAGI:

Komentarze (9):

abv; 16 grudnia 2021, 21:45

Słuszna koncepcja - ludzi wysiedlić, kościoły i cmentarze zostawić. To kto tam będzie chodzł?

Roman; 17 grudnia 2021, 21:32

do abv Kościoły zostaną na pasach startowych a cmentarze w halach odpraw - może byś jednak uruchomił szare komórki, chyba że jesteś przekonany, że wystarczy nam lotnisko w Berlinie to koncepcja jest słuszna. Jeśli to nie dociera to chyba logiczne jest, że wymienione obiekty nie znajdą się na terenie inwestycji, więc chyba będą dostępne publicznie.

???; 17 grudnia 2021, 22:20

Dlaczego nie w Radomiu?

Do Roman; 18 grudnia 2021, 09:37

A ty sprzedałbyś swój dom za półdarmo czy może wolałbyś jeździć do Berlina ?

abv; 18 grudnia 2021, 11:46

Chyba wolałbym jeżdzić do Modlina albo na Okęcie, ewentualnie do Radomia bo to bliżej do Egiptu. Straszenie Berlinem to żałosny chwyt, to już lepiej straszyć Moskwą . Jak nie wywłaszczą ludzi z Baranowa to trzeba będzie latać z Moskwy

Roman; 18 grudnia 2021, 22:53

skąd wiesz że za pół darmo, jak wytyczali 7 to pierwsze komentarze były kiedy wykup gruntów, a ile gruntów poszło pod wszystkie drogi, chyba więcej niż pod planowany obiekt, tak patrząc to nic by nie zrobił z korzyścią dla tego kraju a chwyt berliński to nie ja wymyśliłem

O! ; 19 grudnia 2021, 12:39

Zapewne skończy się tak, jak z elektrownią w Ostrołęce.

Do O; 22 grudnia 2021, 08:55

Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

Do O; 22 grudnia 2021, 10:14

Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Rowerem przez Mazowsze Jak zapewnić sobie czas pełen wrażeń? Odpowiedź jest prosta...
Fałszywi kominiarze grasują po Grójcu. Jest ostrzeżenie Spółdzielnia Mieszkaniowa Samopomoc w Grójcu ostrzega...
Już w sobotę 63. edycja Święta Kwitnących Jabłoni. Kto wystąpi w Grójcu Kubańczyk, Mesajah oraz Bajm to gwiazdy, które wystąpią...
Nocne wybryki 56-letniego mieszkańca Mogielnicy Mienie publiczne zbyt często staje się przeciwnikiem...
Włamał się i ukradł zaparkowany na podwórku samochód Decyzją sądu najbliższe 3 miesiące spędzi w areszcie 40-...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.