Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

Gmina dołoży do wymiany pieców

30 marca 2017; 11:44

13 komentarzy

Nawet 5 tys. zł od gminy otrzymają indywidualni mieszkańcy gminy Grójec oraz miejscowe wspólnoty mieszkaniowe, które zdecydują się na wymianę pieców.

News will be here

W poniedziałek Rada Miejska w Grójcu jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie „określenia zasad udzielania dotacji celowej na zadania ograniczenia niskiej emisji poprzez dofinansowanie wymiany źródeł ciepła w budynkach mieszkalnych w ramach Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Grójec”.

Uchwała ma związek z walką ze smogiem, który dawał się we znaki w Polsce szczególnie w okresie zimowym. Określa ona „zasady udzielania dotacji celowej z budżetu gminy Grójec na finansowanie lub dofinansowanie zadań służących ochronie środowiska, w szczególności z zakresu ograniczenia niskiej emisji na terenie gminy Grójec”.

Podczas poniedziałkowej sesji treść uchwały radnym przedstawił wiceburmistrz Karol Biedrzycki.

Jak czytamy w regulaminie, stanowiącym załącznik do uchwały, dotacja będzie udzielana podmiotom niezaliczonym do sektora finansów publicznych, tj. osobom fizycznym, będącym właścicielami nieruchomości lub lokali oraz wspólnotom mieszkaniowym.

Dotacja będzie udzielana na zadania inwestycyjne wykonywane w budynkach mieszkalnych lub częściach budynków będących lokalami mieszkalnymi, służące poprawie jakości powietrza związane z ograniczeniem niskiej emisji, polegające na:

1) trwałej likwidacji dotychczasowego kotła na paliwo stałe i zastąpienia go  nowym źródłem ciepła na paliwo gazowe i  jego uruchomieniem;

2) trwałej likwidacji dotychczasowego kotła na paliwo stałe i zastąpienia go  nowym źródłem ciepła na paliwo z biomasy ( przy czym przez biomasę rozumie się: pelety, zrąbki, słomę, odpady drzewne i brykiet).

3) trwałej likwidacji dotychczasowego kotła na paliwo stałe i zastąpienia go  nowym źródłem ciepła na olej opałowy.

Jak zaznaczono, warunkiem ubiegania się o udzielenie dotacji jest zainstalowanie wyłącznie fabrycznie nowych kotłów, które spełniają wszelkie konieczne normy i dopuszczone są do stosowania i obrotu na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.

Dotacja może być udzielona tylko jeden raz na lokal lub budynek, bez względu na liczbę dokonanych w nim zmian sposobu ogrzewania lub zmian posiadacza nieruchomości.

Co więcej, dotacja nie będzie udzielana na zakres prac zrealizowanych przed podpisaniem umowy pomiędzy gminą a wnioskodawcą.  Z programu wyłączono budynki wykorzystywane sezonowe, np. domki letniskowe.

W regulaminie zapisano, iż dotacja będzie udzielana do wysokości środków finansowych przeznaczonych na ten cel w budżecie Gminy Grójec (w 2017 roku jest to 140 tys. zł). Przy czym dotacja celowa będzie udzielana w wysokości do 5.000 zł rzeczywistych kosztów zakupu nowego kotła.

Wnioski o dotację należy złożyć do Burmistrza Gminy i Miasta Grójec w terminie do 31 maja 2017 r. Będą one weryfikowane pod względem formalnym i merytorycznym przez specjalnie do tego powołaną komisję, a ostateczną decyzję podejmie burmistrz.

TAGI:

Komentarze (13):

wyborca; 30 marca 2017, 14:54

czy Burmistrz opublikuje listę szczęśliwców, którym sfinansuje wymianę pieca?

Darek; 30 marca 2017, 15:18

Tylko 140 tys. na gminę to około 30 szt po 5000 tys trochę mało jak na taką gminę.

Rybka ; 31 marca 2017, 07:01

Oczywiscie. Ludzie się pozabijaja żeby dostać to dofinansowanie. Powinno być dziesięć razy tyle. W końcu nie jest to biedna gmina. Ale cóż władza chce pokazać, jaki dobry "PAN' z tej władzy. Hahajaja

Zielony; 31 marca 2017, 11:06

I tak bez karania tych co palą plastik i śmiecie nic to nie da.

pani; 31 marca 2017, 12:42

jeszcze się taki nie urodził żeby wszystkim dogodził Polacy umieją tylko marudzić

wyborca; 31 marca 2017, 13:25

Dlatego zawsze będzie głupi lud co pali w piecach, a nie władza, która nie chce walczyć z patologiami.

ciekawy; 1 kwietnia 2017, 08:45

Ktoś się orientuje jaki jest koszt przyłącza gazu?

dobra zmiana; 1 kwietnia 2017, 08:49

Dostałem właśnie warunki podłączenia do sieci gazowej wydane Mazowiecką Spółkę
koszt budowy przyłącza gazowego średniego długości 6 m wyceniono na
4400 zł plus 950 zł+23%VAT opłata za przyłączenie
Oczywiście jest to koszt wstępny...
Zostaję przy starym.

julita; 18 kwietnia 2017, 23:15

Moim zdaniem wymiana kotłów to jeden z lepszych pomysłów. Fakt. Wcześniej nie mówiło się o smogu, ale skoro teraz jego poziom jest drastycznie wysoki należałoby cokolwiek z tym zrobić, a może w tym wypadku zacząć od nas samych.. Samo mówienie o problemie nie rozwiąże sytuacji. Moja rodzina wiele lat temu wumeniła piec węglowy na piec na pelet. Przy wyborze takiego pieca trzeba patrzeć na to aby był przede wszystkim certfikowany. Ja posiadam taki polskiego producenta KOSTRZEWA. Jest niskoemisyjny i posiada wszelkie certyfikaty.

Dominik; 17 maja 2017, 08:00

Kupno dzisiaj polskiego węgla to istna rosyjska ruletka. Nasz węgiel jest przeciętnie bardzo zasiarczony i niezbyt kaloryczny. U tego samego sprzedawcy co nowa dostawa to istny totolotek. Raz lepszy, raz gorszy i za te same pieniądze. A jak kupowałem droższy, ten niby bardziej kaloryczniejszy to różnicy jakoś nie widziałem. Nabijanie tylko ludzi w butelkę. Wiem, co piszę, bo do niedawna używałem pieca na ekogroszek. Jednym słowem szkoda nerwów. Od dwóch lat mam piec na pelet Mini Bio i nie żałuję. Palenie w nim to niebo a ziemia i duży przeskok, jak paliłem wcześniej ekogroszkiem. Pelet przynajmniej ma gwarancję klas jakości (A1,A2,B), nie to co nasz węgiel. I jak teraz kupuję pelet, to przynajmniej wiem za co tak naprawdę płacę.

no węgiel!; 14 czerwca 2017, 11:49

Gminy znów dają dofinansowania na certfikowane piece. Ważne jest, aby palić w nich ekologicznym paliwem. ja na przyklad pale peletem. to laiwo niedrogie, cenowo zbliżone do węgla. i baaaa! przede wszystkim posiada oznaczenia, czyli przy kontroli z dofiannsowania nikt się nie przyczepi i nie bedzie kazał zwracac dofinansowania. Takie rzeczy się zdarzają i co lepsze malo kto o tym mówi. Poza tym jak mam polecić piec to Kostrzewa https://www.kostrzewa.com.pl/ ma super modele, przede wszystkim z certyfkatami ECO DESIGN. jak dla mnie dobry piec plus ekologiczne paliwo to klucz do ratowania nass wszystkich. Fakt, kiedys nie mówiło się o smogu, co nie znaczy, ze go nie było. Może to i dobrze, że wszędzie teraz głośno o tym zjawisku.. może ograniczy się rozwój chorób płuc... migren... i grom wie czego jeszcze.

wegiel; 14 czerwca 2017, 12:43

Gminnych lokali jest w Grójcu kilkaset, i tam nie wymieni się żadnego pieca ani u biedoty na wsi bo ich na to nie stać. Poza ogólnie obowiązującymi programami i to od wielu lat w Polsce, nic więcej się u nas nie robi. Władza udaje głupa, że nagłaśnia sie medialny problem. Na akcje wymiany pieców gmina moze zwracać sie do rządu o refundację dofinansowań. Natomiast w Grójcu Żadnego programu, czujników zanieczyszczeń nie ma. Ale możemy ratować zdrowia patrzac na jabłko w centrum i juz nam przejdzie zatrucie płuc

Nowyja; 1 października 2018, 15:55

Dostaniesz dofinansowanie to malo kupisz piec 5 klasy z certyfikatem unijnym najwyższe wymogi spalania uniwersalny na pelet pestki nawet ekogroszkiem i tak kasy nie dostaniesz bo piec ma zła instrukcję .

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Mazowsze Grójec i FC Mundialito zapraszają piłkarskie młode talenty na TESTY W czwartek, 20 czerwca na stadionie GOS w Grójcu odbędą si...
Będą zmiany personalne w parafiach z terenu powiatu grójeckiego Archidiecezja Warszawska opublikowała w poniedziałek...
Trzy awanse! Rewelacyjna wiosna młodzieży Mazowsza Grójec! Kapitalnie spisały się zespoły młodzieżowe grójeckiego...
Przedszkole nr 4 w Grójcu kończy 40 lat! Publiczne Przedszkole nr 4 w Grójcu rozpoczęło działalność...
Półkolonie z Mazowszem Grójec! Zapisy trwają! GKS Mazowsze Grójec zaprasza do udziału w zajęciach...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.