Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

Grójczanie na świecie: Odpust w Manchesterze po polsku

27 czerwca 2016; 10:26

Grojec24.net

1 komentarz

Fot. Tomasz Dawiczewski Fot. Tomasz Dawiczewski

Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła do niedawna kojarzyła mi się z odpustem w pobliskim Drwalewie. Biskup zajeżdżający w bryczce, kilka kolorowych straganów na terenie przykościelnego parkingu, dzieci biegające ze sznurami pełnymi obwarzanków z Odrzywołu, chłopcy strzelający w krzakach oraz ja – sprzedawca waty cukrowej, a może raczej promienistej radości na dziecięcych twarzach. I tak co roku przez ponad dziesięć lat. Nie przypuszczałbym że pewnego dnia będzie mi dane przeżywać to święto na angielskiej ziemi. A jednak los jest nieprzewidywalny.

News will be here

Obchody z okazji wspomnianych świętych są i w Manchesterze połączone z parafialnym odpustem i festynem rodzinnym, choć wyglądają trochę inaczej, ale po kolei.

Uroczysta msza święta w Drwalewie jest sprawowana tego dnia którego wypada, zazwyczaj w dniu powszednim. W Manchesterze jest przesuwana na najbliższą niedzielę względem daty z kalendarza, w tym przypadku była to niedziela poprzedzająca, czyli 26 czerwca. Uroczystości zaczęły się od wspólnej eucharystii sprawowanej od godziny 11:30 pod namiotami w parku na terenie Polskiego Domu – Residential Care Home. Co prawda nie gościliśmy żadnego biskupa, ale zaszczycił nas swoją obecnością i przewodniczeniu podczas najświętszej ofiary ks. Wojciech Świątkowski – prowincjał księży Chrystusowców w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Pozostali kapłani którzy uczestniczyli w koncelebrowanej mszy św. to ks. Edward Soska – kapelan wspomnianego Domu oraz ks. Marian Jachym który wygłosił homilię.

Bezpośrednio po mszy św. rozpoczęło się wspólne biesiadowanie w niedużym, ale bardzo ładnym i miłym parku. Przybyłych gości zabawiał Kabaret Piosenki – Manchester śpiewając przedwojenne polskie piosenki. Były serwowane potrawy z grilla: karkówka, kiełbasa i kaszanka, oczywiście z tradycyjnym kiszonym ogórkiem. Dużym wzięciem cieszyły się też ciasta domowego wypieku sprzedawane przez pracowników. A posługujące w naszej parafii siostry zakonne – Misjonarki Chrystusa Króla oferowały przepyszny polski bigos oraz zimne i ciepłe napoje. Jedną z atrakcji odpustu była też loteria fantowa. Prowadzący ją potrafił skupić na sobie uwagę wszystkich gości imprezy. Największą radość miały dzieci, które pomagały losować fanty i otrzymywały za to słodkie upominki. Na uwagę zasługuje postawa księdza prowincjała. Wspomniany kapłan kupił kilka losów na loterii fantowej i pomimo tego, że jego losy wygrywały, za każdym razem po odebraniu nagrody zwracał ją aby inni mogli ją wygrać. Podobnie zachowała się siostra zakonna. Gdy był losowany komplet kosmetyków do pielęgnacji ciała i jej los okazał się szczęśliwy, podarowała go stojącej obok kobiecie aby mogła je otrzymać.

Na środku ogródka była pani malująca dzieciom buźki a niedaleko niej ja  – „sprzedawca radości na dziecięcych twarzach”. Dla niektórych dzieci była to pierwsza w życiu możliwość spróbowania waty cukrowej świeżo nakręconej na patyk. W tutejszych wesołych miasteczkach można znaleźć dużo stoisk z watą. Zazwyczaj jest ona jednak robiona wcześniej i sprzedawana w torebkach.

W parafialnym festynie wzięło udział ponad sto osób. W poprzednich latach cieszył się on większą popularnością. Tegoroczną niską frekwencję można tłumaczyć sukcesami polskiej drużyny piłkarskiej, która dzień wcześniej wygrała kolejny mecz w europejskich rozgrywkach. Ponadto pogoda była bardzo niepewna i zapowiadano deszcze. Ale na szczęście do ostatniego momentu, to jest do godziny 16:30 było ładnie. Chwilę później zaczęło padać.

Całe przedsięwzięcie udało się dzięki ofiarnej pracy wolontariuszy i pomocy sponsorów. No, może poza pogodą. Za nią dziękujemy Panu Bogu, a ci którzy w nią nie uwierzyli będą na kolejny taki piknik musieli czekać rok. Pieniądze z loterii oraz wszystkich stoisk w całości zasiliły fundusz Polskiego Domu. Mieszka w nim 13 polskich rezydentów. Ale może o nich opowiem innym razem…

Tomasz Dawiczewski

TAGI:

Komentarze (1):

pol; 28 czerwca 2016, 15:01

Tomek prosimy o wiecej zdjec :-)

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Mazowsze Grójec i FC Mundialito zapraszają piłkarskie młode talenty na TESTY W czwartek, 20 czerwca na stadionie GOS w Grójcu odbędą si...
Będą zmiany personalne w parafiach z terenu powiatu grójeckiego Archidiecezja Warszawska opublikowała w poniedziałek...
Trzy awanse! Rewelacyjna wiosna młodzieży Mazowsza Grójec! Kapitalnie spisały się zespoły młodzieżowe grójeckiego...
Przedszkole nr 4 w Grójcu kończy 40 lat! Publiczne Przedszkole nr 4 w Grójcu rozpoczęło działalność...
Półkolonie z Mazowszem Grójec! Zapisy trwają! GKS Mazowsze Grójec zaprasza do udziału w zajęciach...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.