Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

Grójczanie składali dziękczynienie

27 maja 2016; 17:01

Grojec24.net

4 komentarze

Procesja Bożego Ciała w Grójcu (fot. Marcin Grzędowski) Procesja Bożego Ciała w Grójcu (fot. Marcin Grzędowski)

Grójeckie obchody Uroczystości Bożego Ciała rozpoczęły się mszą świętą w kościele Miłosierdzia Bożego o godz. 10.30. Po liturgii przeszła procesja eucharystyczna przez miasto do kościoła św. Mikołaja, zatrzymując się przy czterech ołtarzach przygotowanych przez kupców, rzemieślników, strażaków i kółko różańcowe z Grudzkowoli.

News will be here

Mszy świętej przewodniczył wychowawca warszawskiego seminarium duchownego ks. Leszek Kwiatkowski. Wygłosił także homilię przy trzecim ołtarzu ulokowanym na grójeckim rynku. W czasie mszy świętej śpiewał chór parafii Miłosierdzia Bożego, a przy ołtarzach na trasie procesji chór z parafii św. Mikołaja.

W Boże Ciało rozpamiętujemy ustanowienie Eucharystii. Pamiątkę tego wydarzenia Kościół obchodzi także w czasie Triduum Paschalnego w Wielki Czwartek, wtedy jednak wspominamy również Mękę Jezusa Chrystusa. Uroczystość Bożego Ciała natomiast ma charakter dziękczynny i radosny. Z tego także względu od kilku lat w wielu miastach Polski organizowany jest koncert uwielbienia. W tym roku został koncert uwielbienia „Marana Tha” zorganizowany także w Grójcu. Na scenie pojawili się: Iwona Janus, Olga Lipińska i Mateusz Rosłoniec, Marysia Stasiak z Sochaczewa, zespół Złoty Akord z parafii w Tarczynie, Agnieszka Parol, międzynarodowy chór z krajów bałtyckich Sarva Dharma, Zespół Harfa, raper Bęsiu & DJ Yones oraz doskonale znana w naszym mieście schola Fletnia Pana z parafii Miłosierdzia Bożego. W przygotowanie koncertu włączyli się wolontariusze z duszpasterstwa młodzieży Magis parafii św. Mikołaja.

Uroczystość Bożego Ciała została ustanowiona ze względu na treść objawień św. Julianny z Cornillon, według których sam Chrystus polecił wizjonierce staranie o ustanowienie święta. W 1246 r. uroczystość wprowadzono w diecezji Liège. W 1252 r. została ona rozszerzona na Niemcy. W 1264 r. papież Urban IV bullą Transiturus ustanowił uroczystość dla całego Kościoła. Dokument potwierdził papież Jan XXII wprowadzając do kalendarza liturgicznego Święto Najświętszego Ciała Chrystusa.

W Polsce uroczystość wprowadził w Krakowie biskup Nankier w 1320 r. Sto lat późnej na synodzie gnieźnieńskim uznano uroczystość za powszechną, obchodzoną we wszystkich kościołach w państwie. W późnym średniowieczu i w renesansie największym sanktuarium kultu Bożego Ciała w Polsce był poznański kościół Bożego Ciała.

W Polsce obchody uroczystości wiążą się z procesją z Najświętszym Sakramentem po ulicach miast. Procesja zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane są związane tematycznie z Eucharystią fragmenty czterech Ewangelii.

Najbardziej barwna jest uroczysta procesja w Łowiczu, w czasie której mieszkańcy ubrani są w stroje regionalne. W zbiorach grójeckiego fotografa Henryka Gajewskiego znajduje się fotografia procesji Bożego Ciała Na grójeckim rynku. Wykonana ona została prawdopodobnie w czasie I wojny światowej. Od kilku lat podobnie jak sto lat temu procesja Bożego Ciała przechodzi przez grójecki rynek.

Marcin Grzędowski

TAGI:

Komentarze (4):

cały ja; 28 maja 2016, 09:40

Znów wojsko i znów powiecie że poszli sami z siebie bo czuli potrzebę.... Poza tym chyba jeszcze w wojsku funkcjonuje ubiór wyjściowy bo nie wypada w roboczym drelichu w takie święto występować.

cały ty ; 29 maja 2016, 16:19

cały ja ma chyba jakiś problem związany z wojskiem. Chyba Ci nie wyszło dostanie się do tej frakcji strasznie ją krytykujesz . Chłopie nie Ty ustalasz im stroje a jeżeli masz chęć to możesz chodzic nawet w worku po ziemniakach Brawo dla Naszego Wojska Oby tak dalej

caly ja; 29 maja 2016, 17:20

Cala zasada to robic cos z wlasnej potrzeby nie z potrzeby lansu przelozonych i w tym cale sedno.

Brawo TY; 30 maja 2016, 13:43

Biedni żołnierze ochotnicy wyznaczeni przez przełożonych i niespełnione aspiracje naczelnego, a pieski dowódcy niech sobie piszą laurki. przyjdzie następny i nowe d**py będziecie musieli lizać :-) .

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Mazowsze Grójec pozyskało nowego napastnika Z myślą o następnym sezonie 2024/25 GKS Mazowsze Grójec...
Rzadziej chorujemy Liczba zgonów i hospitalizacji z powodu złej jakości...
Będzie transmisja meczów EURO 2024 w grójeckim kinie! Wspólne kibicowanie i mecz na dużym ekranie, czyli...
Opinie o kuchniach z Agaty: przewodnik po najnowszych trendach i funkcjonalnościach Kojarzące się ze stylem retro ryflowane fronty i niebanalne...
Dzień Dziecka na Osiedlu Ilona w Grójcu Osiedlowy Dzień Dziecka to świetna okazja do wspólnej...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.