Grójczanie składali dziękczynienie

27 maja 2016; 17:01

Grojec24.net

4 komentarze

Procesja Bożego Ciała w Grójcu (fot. Marcin Grzędowski)

Grójeckie obchody Uroczystości Bożego Ciała rozpoczęły się mszą świętą w kościele Miłosierdzia Bożego o godz. 10.30. Po liturgii przeszła procesja eucharystyczna przez miasto do kościoła św. Mikołaja, zatrzymując się przy czterech ołtarzach przygotowanych przez kupców, rzemieślników, strażaków i kółko różańcowe z Grudzkowoli.

Mszy świętej przewodniczył wychowawca warszawskiego seminarium duchownego ks. Leszek Kwiatkowski. Wygłosił także homilię przy trzecim ołtarzu ulokowanym na grójeckim rynku. W czasie mszy świętej śpiewał chór parafii Miłosierdzia Bożego, a przy ołtarzach na trasie procesji chór z parafii św. Mikołaja.

W Boże Ciało rozpamiętujemy ustanowienie Eucharystii. Pamiątkę tego wydarzenia Kościół obchodzi także w czasie Triduum Paschalnego w Wielki Czwartek, wtedy jednak wspominamy również Mękę Jezusa Chrystusa. Uroczystość Bożego Ciała natomiast ma charakter dziękczynny i radosny. Z tego także względu od kilku lat w wielu miastach Polski organizowany jest koncert uwielbienia. W tym roku został koncert uwielbienia „Marana Tha” zorganizowany także w Grójcu. Na scenie pojawili się: Iwona Janus, Olga Lipińska i Mateusz Rosłoniec, Marysia Stasiak z Sochaczewa, zespół Złoty Akord z parafii w Tarczynie, Agnieszka Parol, międzynarodowy chór z krajów bałtyckich Sarva Dharma, Zespół Harfa, raper Bęsiu & DJ Yones oraz doskonale znana w naszym mieście schola Fletnia Pana z parafii Miłosierdzia Bożego. W przygotowanie koncertu włączyli się wolontariusze z duszpasterstwa młodzieży Magis parafii św. Mikołaja.

Uroczystość Bożego Ciała została ustanowiona ze względu na treść objawień św. Julianny z Cornillon, według których sam Chrystus polecił wizjonierce staranie o ustanowienie święta. W 1246 r. uroczystość wprowadzono w diecezji Liège. W 1252 r. została ona rozszerzona na Niemcy. W 1264 r. papież Urban IV bullą Transiturus ustanowił uroczystość dla całego Kościoła. Dokument potwierdził papież Jan XXII wprowadzając do kalendarza liturgicznego Święto Najświętszego Ciała Chrystusa.

W Polsce uroczystość wprowadził w Krakowie biskup Nankier w 1320 r. Sto lat późnej na synodzie gnieźnieńskim uznano uroczystość za powszechną, obchodzoną we wszystkich kościołach w państwie. W późnym średniowieczu i w renesansie największym sanktuarium kultu Bożego Ciała w Polsce był poznański kościół Bożego Ciała.

W Polsce obchody uroczystości wiążą się z procesją z Najświętszym Sakramentem po ulicach miast. Procesja zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane są związane tematycznie z Eucharystią fragmenty czterech Ewangelii.

Najbardziej barwna jest uroczysta procesja w Łowiczu, w czasie której mieszkańcy ubrani są w stroje regionalne. W zbiorach grójeckiego fotografa Henryka Gajewskiego znajduje się fotografia procesji Bożego Ciała Na grójeckim rynku. Wykonana ona została prawdopodobnie w czasie I wojny światowej. Od kilku lat podobnie jak sto lat temu procesja Bożego Ciała przechodzi przez grójecki rynek.

Marcin Grzędowski

TAGI:

Komentarze (4):

cały ja; 28 maja 2016, 09:40

Znów wojsko i znów powiecie że poszli sami z siebie bo czuli potrzebę.... Poza tym chyba jeszcze w wojsku funkcjonuje ubiór wyjściowy bo nie wypada w roboczym drelichu w takie święto występować.

cały ty ; 29 maja 2016, 16:19

cały ja ma chyba jakiś problem związany z wojskiem. Chyba Ci nie wyszło dostanie się do tej frakcji strasznie ją krytykujesz . Chłopie nie Ty ustalasz im stroje a jeżeli masz chęć to możesz chodzic nawet w worku po ziemniakach Brawo dla Naszego Wojska Oby tak dalej

caly ja; 29 maja 2016, 17:20

Cala zasada to robic cos z wlasnej potrzeby nie z potrzeby lansu przelozonych i w tym cale sedno.

Brawo TY; 30 maja 2016, 13:43

Biedni żołnierze ochotnicy wyznaczeni przez przełożonych i niespełnione aspiracje naczelnego, a pieski dowódcy niech sobie piszą laurki. przyjdzie następny i nowe d**py będziecie musieli lizać :-) .

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Koronawirus w powiecie grójeckim: raport z 25 maja Trzy osoby uznano za ozdrowieńców - wynika z poniedział...
Policjanci na zakupach zatrzymali złodzieja Na ręce Komendanta Powiatowego Policji w Grójcu wpłynęły...
Dzisiaj pierwsza taka sesja w historii Grójca Poniedziałkowe obrady Rady Miejskiej w Grójcu odbędą się w...
Służba Więzienna murem za medykiem „Murem za medykiem” to akcja, która zwraca uwag...
Koronawirus w powiecie grójeckim: raport z 24 maja Rośnie jedynie liczba osób objętych kwarantanną domową.
www.AUTOdoc.pl

Najnowsze ogłoszenia

KLIMATYZACJA, REKUPERACJA - Doradztwo,... Świadczymy usługi z zakresu doradztwa, sprzedaży, montażu i serwisu...
Pakowanie warzyw i owoców! Praca... Podejmij współpracę z Morego (cer. 16198) – Twoim liderem...
Praca dodatkowa przez internet Panel badawczy szuka osób zainteresowanych wypełnianiem płatnych ankiet!
Opiekunka osoby starszej w Niemczech...

Planowany termin wyjazdu: od 4.07.2020 na 2 miesiące
Opiekunka lub opiekun osoby starszej...

Planowany termin wyjazdu: od 01.06.2020 na 6-8 tyg.

Firmy z Grójca i okolic

... Zapraszamy wszystkie firmy z Grójca i okolic do odwiedzenia sklepu internetowego...
OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.
zielonyVOLT.pl Podstawową działalność firmy stanowi dostarczanie kompleksowych rozwiązań...
... Sporządzanie wycen nieruchomości dla zabezpieczenia kredytów hipotecznych,...
Firma przeprowadzkowa Lider - Przeprowadzki... Jesteśmy firmą przeprowadzkową z Krakowa, jednak wykonujemy także przeprowadzki...

2013-2020 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.