Grójec pozyska ciepło z wnętrza Ziemi? Jest szansa na instalację geotermalną

20 lipca 2022; 10:50

Grojec24.net

33 komentarze

Fot. UGiM w Grójcu Fot. UGiM w Grójcu

Radni dali zielone światło do przygotowania niezbędnej dokumentacji do odwiertu geotermalnego w Grójcu.

Podczas wtorkowej sesji na pytania radnych odpowiadał zastępca dyrektora pionu projektowania ds. geologii Multiconsult Polska dr inż. Bogdan Noga.

Jak wyjaśnił, w Grójcu może zostać zastosowana geotermia głęboka. - Warstwy wodonośne w rejonie Grójca będą na głębokości ok. 1600 metrów, i takiej głębokości otwór trzeba będzie wykonać – wskazał ekspert.
 
Jak mówił, takie otwory zostały wykonane w Piasecznie, Konstancinie-Jeziornej czy Nadarzynie. Działa geotermia we Wręczy (gmina Mszczonów) z której zasilany jest park wodny Suntago. Podobna funkcjonuje w Sochaczewie. W obu temperatura wody wynosi od 43 do 45 stopni Celsjusza i wypływa z nich woda słodka. To istotne, ponieważ może ona zasilać wodociągi.

Bogdan Noga poinformował, iż koszty wykonania otworu badawczego wyniosą ok. 12-15 mln zł netto. - Mamy jedyną i prawdopodobnie niepowtarzalną okazję do pozyskania na taki otwór dofinansowania w wysokości 100 proc. – zaznaczył.  

Później będzie konieczne będzie wykonanie kolejnego otworu, tzw. otworu chłonnego i całej niezbędnej infrastruktury. Na ten cel z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej powołana spółka będzie mogła pozyskać dofinansowanie do 50 proc.

Otwór badawczy miałby zostać wykonany na terenie miejskiej ciepłowni przy ul. Sportowej, na tzw. placu żużlowym. Drugi odwiert powstałby po przeciwnej stronie, na placu gdzie obecnie składowany jest węgiel. Wiercenie ma potrwać około trzech miesięcy, a teren wiertni ma zostać odgrodzony ekranami akustycznymi, aby zminimalizować uciążliwości dla okolicznych mieszkańców.

Ekspert przekonywał radnych, że geotermia to stabilne i perspektywiczne źródło energii. - Ceny energii pozyskiwanej z paliw kopalnych będą coraz wyższe, natomiast ceny energii z geotermii mają szansę być mocno konkurencyjne - dodał. Przypomniał też, że do 2040 roku na terenie Unii Europejskiej nie będzie można korzystać z pieców zasilanych węglem czy drewnem.

Ze słów eksperta wynikało, że czym większa będzie liczba odbiorców, tym ciepło geotermalne będzie tańsze. - Istniejący w Grójcu miejski system ciepłowniczy będzie w stanie zagospodarować całą energię, którą można pozyskać z geotermii - ocenił.

Odpowiadając na wątpliwości radnych ekspert wyjaśnił, że przy tego typu przedsięwzięciach nie jest istotna temperatura wody (ta wynika bowiem z głębokości odwiertu), ale wydajność, tj. ile ciepłej wody będzie można pozyskać z odwiertu i czy będzie to opłacalne. Jak jednocześnie podkreślił, lepiej się o tym przekonać wykorzystując środki zewnętrzne, a nie własne.

A co jeśli się okaże, że ciepłej wody jest za mało albo jej nie ma wcale? - Jeśli odwiert zostanie wykonany, ale po przeprowadzeniu badania nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, pozyskanych środków nie trzeba będzie zwracać – zapewnił dr inż. Bogdan Noga.

TAGI:

Komentarze (33):

No w końcu...; 20 lipca 2022, 11:22

... tylko żeby nie skończyło siej jak przy ostatnich obietnicach jednego z słusznie zapomnianego kandydata na burmistrza.

smiech; 20 lipca 2022, 11:41

a co się stało że nasi radni znów zdalnie? covid czy choroba nieróbstwa usprawiedliwona podwyżką jaką sobie nadali niedawnym czasem? a może za to zdalne zrzekną się środków któe otrzymują na rzecz szpitala? ;) a inna sprawa takie odwierty i źródła nie mają najmniejszego sensu jak nie ma na naszym terenie basenó otwartych itp jak wskazują woda ma temperaturę 40-45 stopni to jedyne jak będzie można się ogrzać to kupić termofor i napełniać go właśnie tą wodą, temperatura wody na grzejnikach jest od 50 do nawet 90 stopni zeby ogrzać dom i wgl nagrzać grzejnik, ale o tym pewnie nikt nie pomyślał bo przecież nikt nie ma pieca gazowego i nie ustawia na nim temperatury xD

Boss; 20 lipca 2022, 11:43

Wszyscy radni byli za ???? niesamowite. Jeszcze niedawno były zapomniały kandydat na burmistrza krytykował projekt geotermii w Grójcu - a cała jego armia radnych mu przytakiwała.

Do smiech; 20 lipca 2022, 11:41; 20 lipca 2022, 14:06

Jak większość społeczeństwa masz bardzo nikłe pojęcie o energetyce zamykające się w obrębie gniazdka elektrycznego i Google, z którego nie potrafisz korzystać.

Obserwuj; 20 lipca 2022, 19:12

Na jabłonce napisali że trzeba ryć dwa razy głębiej zgłupiałem już.

Do Boss; 20 lipca 2022, 22:15

Pamiętam jak z takim projektem startował do wyborów niejaki "Banan" będąc "kontrkandydatem" dla Stolarskiego.

@ Obserwuj; 21 lipca 2022, 10:03

To się może zdarzyć. Jeśli na głębokości 150 m nie uzyska się zadowalającej wydajności i/lub temperatury wody wtedy kopie się głębiej.

Bbb; 21 lipca 2022, 13:18

Dobrze by było..tylko ja jakoś w kompetencje rządzacych słabo wierzę..skończy sie ba obietnicach

@ Bbb; 21 lipca 2022, 15:26

Moja wiara w zmianę Grójca minęła wiele lat temu, a w obietnice rządzących nie wierzyłem nigdy i raczej się to nie zmieni. Dziura była, jest i będzie chyba że przyjdzie obajtek:-)

tylko tyle; 21 lipca 2022, 15:32

Zgadzam się z Bbb. tylko zastanawiam się jak to będzie wyglądać. Ile lat będzie gadane o tym , a tu ni widu ni słychu, jak ze wszystkim.

obiektywny; 21 lipca 2022, 21:56

oho już perspektywa kolejnej spółki.

To chyba p.Gaweł zostanie Prezesem. Z wodociągów dokształcił się w śmieciach to teraz jeszcze się podszkoli z geotermii.

Mieszkaniec 2; 23 lipca 2022, 06:58

Trzy czwarte kadencji za nami a w Grójcu skansen jak było tak jest,radni bezradni a Pan Burmistrz bez żadnej inicjatywy,myślę że w harcerstwie lepiej się sprawdził.

?; 23 lipca 2022, 08:53

Zapisaliście się już na 3000+ ?

JO-ANNA; 23 lipca 2022, 12:39

Byłam nie dawno w Uniejowie i zobaczyłam, jak w ciągu kilku lat miejscowość ze zwykłej pipidówki zabitej dechami może się zmienić w kurort dzięki mądremu gospodarzowi, który właśnie wykorzystał geotermię. Powstało tam nawet sanatorium i cały kompleks basenów geotermalnych. Miejscowość cały czas się rozwija i przyciąga wielu turystów. Dowiedziałam się, że burmistrzowi w znacznym stopniu pomaga ksiądz proboszcz. Może więc zamiast cały czas "drzeć koty" z burmistrzem i rzucać mu kłody pod nogi czas pomyśleć, co można zrobić dobrego dla Grójca i jego mieszkańców.Zbliżają się wybory samorządowe a pracę burmistrza trudno ocenić, bo każdy jego pomysł jest torpedowany przez antagonistyczną wobec niego Radę. My mieszkańcy tylko na tej batalii tracimy, bo nic dobrego tu się nie dzieje.

@ Mieszkaniec 2; 23 lipca 2022, 15:54

Troszkę dramatyzujesz w mej opinii. Zważ fakt notorycznych kłód pod nogi rzucanych burmistrzowi prze radnych. Ciągłe kłótnie, podkupowanie radnych, szczucie i obelgi. Powiem tak, burmistrz zrobi to, co radni ustala a że tych mamy jakich sobie " wybraliśmy" to tak jest.

Inicjatywa; 25 lipca 2022, 08:42

Mam taką inicjatywę.
Każdy, kto ma inicjatywę niech działa a nie stonuje że, ktoś inny działać nie potrafi i na tym chce budować swój wywód, nie wiadomo po co.
Ty Mieszkaniec 2, jeśli jesteś taki inteligentny macho za jakiego się uważasz, udowodnij to.
Po twoich wpisach tego nie widać. Tak samo. jak nie widać logiki i uczciwości.

Do Mieszkaniec 2; 25 lipca 2022, 08:59

Zapoznaj się ze znaczeniem słowa skansen.
Bo z dużym prawdopodobieństwem może się okazać, ze tam jest właściwe miejsce dla ciebie. Mogliby cię tam ludzie podziwiać i uczyć się.

Do Inicjatywa 25 lipca 2022, 08:42; 25 lipca 2022, 17:37

Może wyznaczysz kurs działania? Żaden z komitetów wyborczych nie wykonał swojego "programu", z którym startował przy wyborach, może stworzysz jednen, nowy, który coś w końcu zrobi?

Do Do Mieszkaniec 2; 25 lipca 2022, 08:59; 25 lipca 2022, 18:55

Może rzeczywiscie nie skansen bo Grójec na przestrzeni połowy wieku rozbudował się znacznie jednak poza budownictwem mieszkaniowym nie zmienił się w ogóle. Pod względem infrastruktury prócz ulic nowych nic, ścieżki rowerowe szkoda komentować, miejsca relaksu i wypoczynku dla mieszkańców pamiętają lata pięćdziesiąte, rynek, betonoza, oświetlenie uliczne, żółte jak w pęcherzu moczowym. Można wymieniać jeszcze długo ale rzeczywiście skansen to za dużo powiedziane.

Do mędrków wypierdków; 25 lipca 2022, 21:28

Trudno zrozumieć jaki jest cel, ani tym bardziej, pożytek z waszych mądrości.
Sytuacja jest bardzo prosta. Mamy możliwość pozyskania za darmo wiedzy na temat zasobów energii geotermicznej. I nie trzeba tu być ani radnym - radnym ani radnym bezradnym. Nie trzeba tu mieć inicjatywy ani wyjątkowych zdolności, żeby wyrazić zgodę na odwierty rozpoznawcze.
Nawet tacy nieudani i skompromitowani radni, jakich mamy dziś nie mogą tu nic zaszkodzić ani pomóc.
Ani Stolarski ani Biedrzycki, ani żaden inny spryciarz od najwyższych diet. Ani ten śpiący, ani nic nie mówiący, ani głosy kupujący.

Inicjatywa; 25 lipca 2022, 22:02

W przyrodzie nic nie ginie. Chcesz zrobić więcej, musisz więcej wydać. Chcesz więcej wydać, musisz więcej zdobyć, albo z podatków albo z dotacji, wy mędrkowie.

Do Do Mieszkaniec 2; 25 lipca 2022, 08:59 vel plujka; 25 lipca 2022, 22:27

Taka możliwość mieliśmy 10 lat temu i ani ty ani inni mędrcy nie doprowadzili do ziszczenia się możliwości. Teraz również, jak z wieloma innymi "projektami" zapewne skończy się na .... mędrkowaniu takim jak twoje. Nagadać jełopom, że jesteśmy wszyscy za a jak dojdzie co do czego to: wiecie... rozumiecie... Tudzież.... Ponieważ... Ale zagłosujcie na mnie to ja wam zrobię. Postkomuna pełną gębą.

Do Mieszkaniec 2; 26 lipca 2022, 08:32

Czekamy więc na twoje pomysły, co potrzeba i jak zrobić, żeby projekty się ziszczały i śladu po komunie nie było, jełopie mocno cienki.

Do Do Mieszkaniec 2; 26 lipca 2022, 08:32; 26 lipca 2022, 18:39

Nikt o zdrowych zmysłach nie będzie się pchał w bagno jakim jest małomiasteczkowa polityka mając na uwadze między innymi kontakty z takimi szczekającymi leszczami jak ty. Musi minąć kilka pokoleń, by po takim postkomunistycznym, małym (nie niskim) jełopie jak ty świat zapomniał. Ja mogę być mocno cienki ale jełopem zostaniesz ty.

Do Mieszkaniec 2; 27 lipca 2022, 08:40

A pomysłów jak nie było tak nie ma, komuchu.
Po co wiec rezonować? Co chce taki ktoś osiągnąć?
Jaki zbożny cel przyświeca takiemu pośmiewisku w ludzkiej skórze?

Do plujka; 27 lipca 2022, 11:09

A do czego ci moje pomysły, twoje się nie spełniają? Poparcie ci spada pomimo napisania sławetnego listu do Jarka? Może do Pcimia wyjedziesz? Tam może się wybijesz?

Żal; 27 lipca 2022, 12:11

Żal ściska na te twoje epistografie.
Cały czas ci powtarzam, żebyś nie epatował głupotą, a ty uparcie pogrążysz się każdym wpisem coraz głębiej.
Nie tylko jesteś cienki i ograniczony, ale też straszliwie sfrustrowany.
Wyrażasz ciągle złe emocje na tle aktualnych wydarzeń i szerzysz swoje smuty, że coś jest nie tak oraz wizje, że nigdy nie nie będzie tak, bo ci co rządzą wszędzie naokoło ciebie, są nie po twojej zafajdanej myśli.
Jesteś chorą jednostką i jako taki, musisz być sekowany do końca. Taki los niestety jest twoim losem. Żałować nie ma kogo, bo nie zasługujesz na to ludzkie uczucie. Życzyć ci tylko można opamiętania i litości dla samego siebie.
Pierwszy krok zamilczeć, drugi pomyśleć, trzeci przeprosić wszystkich, czwarty odpracować życiowe błędy. Starczy ci sił?

Błazen Szmaciarenko.; 27 lipca 2022, 12:19

Z takim nazwiskiem można startować do kariery za wschodnią granicą. Jedź tam błaźnie czym prędzej. Tam jest twoja szansa na szczęście.

Do do do; 27 lipca 2022, 13:20

Problem w tym, że ty nie masz pomysłów.
Oczywiście nikt ich od ciebie oczekiwać nie może.
Jeśli byłeś proszony o podanie tych pomysłów, s było wielokrotnie, to tylko dla pokazania kompletnej indolencji wszystkich typków podobnych do ciebie, błaźnie żałosny.

Do Żal; 27 lipca 2022, 12:11; 27 lipca 2022, 16:40

Nie żałuj mnie bo mam czym się ogrzać w zimę i cukru od dawna nie używam. Myśl o sobie i tobie podobnym.

Do Błazen Szmaciarenko; 27 lipca 2022, 18:08

Szmat Błazenko będzie lepiej.
Niech wyrobi papiery i raus na Wostok.

Do błazna; 28 lipca 2022, 07:06

Różnica pomiędzy tobą a wiejskim głupkiem jest taka, że ten drugi zdaje sobie sprawę z własnej przypadłości i siedzi cicho.
Ty głupotę prezentujesz na cały otaczający świat.

Franek S; 29 lipca 2022, 12:25

Po co się z gościem cackać.
Niech się nazywa Szmaciarz P..dienko i leci na rakiecie do Łukaszenki.

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Królewscy Jedlnia – Mazowsze: na problemy Wierzbicki Drugi raz z rzędu komplet punktów drużynie grójeckiego...
Rewers rozpoczął naukę w szkole. Nauczy się wyszukiwania zapachów narkotyków Narząd węchu jest najbardziej rozwiniętym i dominującym...
Zderzenie tira z audi na DK50. Obwodnica Słomczyna zablokowana W piątek około godz. 9.15 na drodze krajowej nr 50 w Sł...
Stojaki rowerowe częścią infrastruktury miejskiej Stojak na rowery często jest „niewidzialną” cz...
Grójeckie Klimakterium? Tego jeszcze nie grali! Uczestniczki Grójeckiego Uniwersytetu Otwartego wystąpią po...

Najnowsze ogłoszenia

Medycyna estetyczna w Praktident... Medycyna estetyczna w Praktident Medical Clinic Wrocław oraz Bolesławiec
Zatrudnię osoby do rwania jabłek Zatrudnię osoby do rwania jabłek. Praca lekka. Rwanie w skrzynie i z...
Szukam pracowników do zbioru jabłek Szukam pracowników do zbioru jabłek, możliwośćzakwaterowania
Sprzątanie grobów Grójec, całoroczna... Opiekujemy się grobami na terenie Głogowa oraz w sąsiednich miejscowościach.
KUPIE CIAGNIKI KAZDY STAN KAZDA MARKA... Kupię ciągniki rolnicze w każdym stanie sprawne i uszkodzone
Zetor...

Firmy z Grójca i okolic

Gabinet Psychoterapii Katarzyna Dolińska-Kłopotowska... Terapia uzależnień i współuzależnienia.
Psychoterapia osób z...
KP Produkcja Archi-Tektury KP Produkcja Architektury to pracownia projektowania wnętrz utworzona...
El-Dam Instalacje elektryczne - Instalacje elektryczne
- Systemy alarmowe
- Monitoring...
OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.
Twoje Wnętrza Katarzyna Siedlecka Jesteśmy firmą zajmującą się aranżacją wnętrz oraz elementami wnętrzarskimi....

2013-2022 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.