Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

Grójec. Są oferty na rewitalizację parku i budowę skweru przy ul. Sienkiewicza

21 grudnia 2023; 15:09

Grojec24.net

3 komentarze

Fot. materiały przetargowe Fot. materiały przetargowe

W czwartek Urząd Gminy i Miasta w Grójcu otworzył oferty w przetargu na rozwój i modernizację terenów miejskich w gminie Grójec. Przetarg obejmuje drugi etap modernizacji parku miejskiego przy ul. Piłsudskiego oraz pierwszy etap budowy skweru przy ul. Sienkiewicza.

News will be here

Polecamy

Zainteresowanie tym przetargiem było bardzo duże. Na obie jego części, czyli rewitalizację parku miejskiego przy ul. Piłsudskiego oraz budowę skweru przy ul. Sienkiewicza, wpłynęły oferty od ośmiu firm.

W przypadku rewitalizacji parku opiewają one na kwoty od 4,8 mln zł do 8,7 mln zł. Samorząd zamierzał przeznaczyć na te prace 3,2 mln zł.

Z kolei na budowę skweru przy ul. Sienkiewicza oferty wynoszą od 2,8 mln zł do 4,4 mln zł. W tym przypadku gmina chciała wydać 2,8 mln zł.

Łącznie na oba zadania urzędnicy planowali przeznaczyć 6 mln zł. Najkorzystniejsze cenowo oferty złożone przez firmę GREENTICA z Warszawy opiewają natomiast łącznie na 7,6 mln zł. Teraz władze gminy będą musiały podjąć decyzję, czy znajdą dodatkowe środki i rozstrzygną obecny przetarg, czy też go unieważnią i rozpiszą nowy, na przykład z mniejszym zakresem robót (tak było w przypadku modernizacji stadionu przy ul. Laskowej).

3,6 mln zł dofinansowania


Burmistrz Grójca Dariusz Gwiazda wyjaśniał, iż projekt parku i skweru rozłożono na dwa etapy, aby móc występować o kolejne dotacje z oczekiwanych środków z Krajowego Planu Odbudowy.

Na oba zadania w ramach projektu „Rozwój i modernizacja terenów miejskich w gminie Grójec” samorządowi już udało się pozyskać 3,6 mln zł dofinansowania z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Przypomnijmy, iż pierwszy etap rewitalizacji parku miejskiego wykonano w ubiegłym roku. Wówczas zagospodarowano teren po dawnej restauracji "Modrzewianka", tuż obok Grójeckiego Ośrodka Kultury. Na ścieżkach położona została nowa nawierzchnia, ustawiono nowe ławki i lampy solarne. Przybyło też wiele nowych roślin.  

W ramach drugiego etapu w parku ma pojawić się kaskadowa fontanna, tężnia solankowa oraz psi wybieg. Prace obejmą też aleje parkowe, elementy małej architektury oraz zieleń.

Fontanna z motywem jabłka i herbem


Jak czytamy w dokumentach przetargowych w centralnej części parku zaprojektowano fontannę kaskadową o klasycznej formie. Będzie to fontanna ozdobna, nie przeznaczona do kąpieli. W najniższej niecce fontanny zainstalowane zostaną stylizowane jabłka wykonane z mosiądzu. W części z tych jabłek umieszczone zostaną dysze wodne skierowane w kierunku najwyższej niecki. Główna dysza wodna, o pionowym strumieniu umieszczona będzie centralnie w najwyższej niecce. Na zewnętrznych ścianach środkowej niecki płaskorzeźby ze stylizowanym herbem miasta Grójec. Co więcej, fontanna będzie iluminowana świetlnie.

Tężnia solankowa i psi wybieg


Z kolei w północnej części parku (od strony przedszkola) zaprojektowano tężnię solankową, a we wschodnim narożniku działki (nieopodal dworca autobusowego) psi wybieg.

Aleje parkowe i ścieżki mają zyskać utwardzenie z betonowej kostki brukowej. Cały teren inwestycji zostanie wyposażony inne elementy w małej architektury. Przy ścieżkach zainstalowane zostaną ławki, stojaki na rowery i kosze na śmieci.

W następnym etapie planowane są m.in. budynek gospodarczy z częścią socjalną, pijalnia wody oraz konstrukcja do ekspozycji plansz.Skwer przy Sienkiewicza w Grójcu


Z kolei w ramach pierwszego etapu budowy skweru przy ul. Sienkiewicza zaplanowano:

- pergolę zacieniającą z umieszczonymi pod nią stołami piknikowymi,
- pergolę zacieniającą z umieszczonym pod nią parkingiem dla rowerów,
- plac zabaw dla dzieci młodszych,
- plac zabaw dla młodzieży,
- inne urządzenia zabawowo-sprawnościowe,
- polanę piknikową ze stałymi leżakami,
- zieleń wysoką i niską.

W kolejnym etapie planowane są m.in. tężnia solankowa, ogród sensoryczny czy wodny plac zabaw.

TAGI:

Komentarze (3):

jo; 23 grudnia 2023, 09:31

Zapytam wprost,komu to potrzebne?Chyba pijackim lumpom żeby miały gdzie przesiadywać.Sprawy istotne się olewa bo nie dadza takiego rozgłosu.Co dzień zakorkowane rondo przy dekadzie,po zapadane studzienki na ulicach,Lewiczyńska w agonalnym stanie.Ale będzie fontanna z kolejnym niepotrzebnym jabłkiem.

Analityk; 25 grudnia 2023, 15:28

Przy ,,Dekadzie" gdzie powstał nowy wjazd od strony Piaseczna będzie następny problem z zakorkowaniem drugiego ronda bo tam jest jeszcze krótsza droga od ronda do wjazdu/wyjazdu koło przyszłej Castoramy. Moim zdaniem pwinny poprzez ,,Dekadę" być wjazdy tylko jednokierynkowe. Od strony ul. do Warszawy wjazd do Dekady tylko od Grójca a wyjazd tylko w kierunku Szczęsnej. Od stronu ul. do Piaseczna, wjazd do Dekady tylko od strony Kobylina a wyjazd tylko w kierunku Grójca. Wtedy ma to szansę jako tako zadziałać i rozłożyć równomiernie zakorkowanie do obu rond i ,,50"

Do analityk; 26 grudnia 2023, 11:54

Jaki związek ma twój wywód z informacją podaną w materiale?

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Włamał się i ukradł zaparkowany na podwórku samochód Decyzją sądu najbliższe 3 miesiące spędzi w areszcie 40-...
Czy przechowywanie żywności w lodówce jest bezpieczne? Przechowywanie żywności w lodówce jest praktyką powszechnie...
Remonty czterech dróg w gminie Grójec zakończone! Wiosna jeszcze trwa, a my już zakończyliśmy remonty...
Prezydent Aleksander Kwaśniewski przyjedzie do Grójca Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Grójcu zaprasza na...
Łączność w Twoim kasku motocyklowym: jak znaleźć idealnego towarzysza drogi? Łączność jest bardzo istotna dla motocyklisty. Dzięki niej...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.