Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

Grójec tańczył, śpiewał i smakował jabłka z Cleo i Ifi Ude

28 września 2023; 14:28

Informacja prasowa

0 komentarzy

Święto Jabłka w Grójcu 2023 (fot. GOK) Święto Jabłka w Grójcu 2023 (fot. GOK)

Święto Jabłka w Grójcu, które staje się już tradycją, przyciągnęło w tym roku tysiące uczestników. Miasto przygotowało fantastyczne atrakcje, pyszne regionalne jedzenie oraz gościło gwiazdy wielkiego formatu.

News will be here

Impreza wystartowała w sobotę, 23 września. Zabawę rozpoczęła parada Młodzieżowej Orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej w Grójcu, na której czele stanął kapelmistrz, Aleksander Nogalski. Przemarsz zakończył się na scenie na grójeckim rynku. Dyrektor Grójeckiego Ośrodka Kultury, Monika Woźniak wraz z burmistrzem, Dariuszem Gwiazdą, oficjalnie rozpoczęli drugą edycję festiwalu i zachęcili do wspólnej zabawy.

Zabrzmiały bębny, trąbki i flety orkiestry, które zagrały popularną melodię pośród dzieci, czyli „Baby Shark".

Ekologia dla najmłodszych


Podczas festiwalu ogłoszono wyniki konkursu „Projekt ekologicznego jabłka” w ramach 30. Akcji Sprzątania Świata. Uczestnicy mieli za zadanie przygotować ekologiczne jabłko, dowolną techniką plastyczną, ale z materiałów nadających się do recyklingu.

Wyniki konkursu: w kategorii od 5 do 6 lat: I nagroda – Krzysztof Głowacki, Publiczne Przedszkole nr 4 w Grójcu; II nagroda – Aleksander Warpechowski, Publiczne Przedszkole nr 1 w Grójcu; III nagroda – Katarzyna Łubińska, Publiczne Przedszkole nr 4 w Grójcu; wyróżnienie – Aleksander Gabrysiak, Publiczne Przedszkole nr 2 w Grójcu. W kategorii dzieci w wieku 7 – 10 lat: I nagroda – Magdalena Zielińska, PSP nr 3 w Grójcu; II nagroda – Dominika Jeżewska, PSP nr 2 w Grójcu; III nagroda – Mikołaj Kapica, PSP nr 2 w Grójcu; wyróżnienie – Daria Lesyk, PSP nr 3 w Grójcu. W kategorii dzieci w wieku 11 – 14 lat: I nagroda – Oliwia Pawlak, PSP nr 3 w Grójcu; II nagroda – Maja Goszczyńska, PSP nr 1 w Grójcu; III nagroda – Emilia Siedlecka, PSP nr 2 w Grójcu; wyróżnienie – Julia Łubińska, PSP w Bikówku.

- Gratuluję i cieszę się, że młodzież tak aktywnie angażuje się w ekologię i życzę im wszystkiego najlepszego – powiedział burmistrz Dariusz Gwiazda.

Roztańczeni w Grójcu


Kolejnym punktem programu Festiwalu Jabłka były wspólne tańce na grójeckim rynku, które poprowadziła Katarzyna Ekiel. W rytm poloneza, belgijki i jerusalemy bawili się wszyscy – zarówno najmłodsi, nastolatkowie, jak i seniorzy.

Po energicznej zabawie przed sceną przyszedł czas na występ grupy tanecznej „RE” ze szkoły „Mandaryna Dance Studio”, która zaprezentowała „Efekt motyla”. Nowoczesny taniec hip-hop zdecydowanie spodobał się publiczności. Marta „Mandaryna” Wiśniewska, założycielka szkoły, postanowiła obdarować widownię zaproszeniami na bezpłatną pierwszą lekcję tańca.

Grójeckie przysmaki


Jednym z kluczowych punktów międzypokoleniowego festiwalu była integracja poprzez taniec, muzykę i jedzenie. Na grójeckim rynku mogliśmy skosztować lokalnych wypieków i potraw przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich. Szarlotki, babeczki, placki ziemniaczane, a nawet burgery z jabłkiem - wszystko w duchu promocji lokalnego dobra, czyli jabłka grójeckiego. Dania oraz desery oceniało jury, które później miało za zadanie wyłonić zwycięzców. Po kulinarnej wycieczce, publiczność miała okazję obejrzeć występ Macieja Osiejewskiego, najwyższego klauna w Polsce.

Każde pokolenie ma swój głos


Na scenie pojawił się również Chór Miasta Grójec pod batutą chórmistrzyni Liliany Bach. Była to doskonała ilustracja festiwalu, który łączy różne style i kultury.

Występy hip-hopowych zespołów, zarówno przedstawicieli nowej, jak i starej szkoły rapu, były kolejnym elementem festiwalowego programu. Pierwsza grupa, w składzie Emilka i BNH oraz Konrad „KKen", zaprezentowała utwory takie jak „Piasek", „Kominiara" oraz „Ego Top Stan". Następnie na scenie pojawił się zespół „Dobre Mordy Crew", który jeszcze bardziej rozgrzał publiczność swoimi kawałkami, takimi jak: „Szczęście", „Stres" i „Szanse".

Po hip-hopowym show przyszedł czas na występy kół gospodyń wiejskich, które wykonały pieśni ludowe, zarówno tradycyjne, jak i autorskie utwory oraz własne aranżacje. Występom przyglądało się jury, które na koniec miało wyłonić zwycięzców, co nie było łatwe.

Po pieśniach ludowych przyszedł czas na stonowane dźwięki w wykonaniu zespołu „Sektor A”. Na koncercie mogliśmy usłyszeć covery znanych hitów, takich jak: „Nie zadzieraj nosa” oraz „Mój jest ten kawałek podłogi”.

Na zakończenie tego panelu zostały ogłoszone wyniki konkursu Kulinarne Dziedzictwo Ziemi Grójeckiej na najlepszą potrawę oraz deser z jabłek, a także konkursu artystycznego na najlepszy występ na scenie. W kategorii na najlepszą potrawę zwyciężyła kaczka z jabłkiem Koła Gospodyń Wiejskich „Głuchowskie Kumoszki”, drugie miejsce zajęło KGW „Gośniewice”, trzecie miejsce przypadło KGW „Goszczyn”, natomiast wyróżnienie powędrowało do KGW „Zalesianki”.

Także w kategorii na najlepszy deser zwyciężyło KGW „Głuchowskie Kumoszki”. Drugie miejsce zdobyły gospodynie z Zalesia, a trzecie KGW Krawskowianki z Mięs. Wyróżnienie otrzymało KGW Gośniewice.

W konkursie piosenki dla KGW złoto powędrowało ponownie do KGW z Głuchowa, za autorskie wykonanie utworu pt. „Czerwone Jabłuszko”. Ta wersja „Czerwonego Jabłuszka” stanowiła połączenie nowoczesnego hip- hopu z ludowością i tradycją.

Obok nich na podium stanęły gospodynie z Gośniewic z autorskim występem „Idę rano jabłka rwać”. Ciekawą alternatywą był występ KGW Rytomoczydła. Wiktoria Myszka wykonała własną interpretację Rokiczanek. Na scenie towarzyszyły jej koleżanki. Dodatkowo wyróżnione zostały „Zalesianki”, również za własną aranżację „Czerwonego jabłuszka”

Wielki finał


Ukoronowaniem Festiwalu Jabłka były występy dwóch gwiazd. Ich muzyka była doskonałym uzupełnieniem jabłkowego klimatu festiwalu. Pierwsza na scenie pojawiła się Ifi Ude, polsko-nigeryjska wokalistka, łącząca elementy polskiej kultury ludowej z muzyką elektroniczną. Wspólnie z Antonim Sojką rozgrzali tłumnie zgromadzoną publiczność, wykonując m in. utwory „Tato, tato” i „Gdy urosnę”, pochodzące z album „Ludevo”, który został określony przez magazyn „Polityka” jako „absolutny kosmos”. Po występie Ifi postanowiła podzielić się otrzymanymi kwiatami z widownią, rzucając bukiety w stronę audytorium.

Ostatnią gwiazdą wieczoru była Cleo, która przyciągnęła tłumy, wypełniając cały grójecki rynek. Na jej występie mogliśmy usłyszeć znane przeboje, takie jak: „Łowcy Gwiazd”, „Karminowe Usta”, „Za Krokiem Krok” i wiele innych. Cleo zdradziła również, że niedługo pojawi się jej utwór z teledyskiem, na którym będziemy mogli zobaczyć grójeckie sady.

- Za nami wspaniałe wydarzenie, które zgromadziło tłumy mieszkańców i gości z całego terenu grójeckiego i nie tylko. Wszyscy chętnie korzystali z przygotowanych przez nas atrakcji. Festiwal Jabłka przyciągnął ludzi, którzy wspólnie i radośnie spędzili sobotę, bawiąc się i tańcząc do późnych godzin wieczornych. To pokazuje, że jabłko jest nie tylko symbolem naszego regionu, ale także symbolem jednoczącym ludzi z różnych stron i środowisk – podsumowuje dyrektor Grójeckiego Ośrodka Kultury, Monika Woźniak – podsumowała święto dyrektor Grójeckiego Ośrodka Kultury, Monika Woźniak.

Święto Jabłka było współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Tekst Dominik Podworski

TAGI:

Komentarze (0):

Na razie nie ma żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Zapadł wyrok sądowy za znieważenie policjantów z Grójca. Na żywo i w sieci 52-letni mężczyzna oraz jego 24-letnia córka usłyszeli...
Kubańczyk, Mesajah oraz Bajm! Nadchodzi 63. edycja Święta Kwitnących Jabłoni Kubańczyk, Mesajah oraz Bajm to gwiazdy, które wystąpią...
Adaptogeny – jak wpływają na zdrowie? Adaptogeny stanowią interesujący obszar w dziedzinie...
Dlaczego warto zdecydować się na podjęcie pracy tymczasowej? Rozważasz elastyczność w zatrudnieniu i poszukujesz ścieżki...
Dwie kobiety na dłużej zapamiętają spotkanie z funkcjonariuszami Kolejne zatrzymane prawa jazdy to owoc pracy policjantów z...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.