Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

Grójeccy harcerze przynieśli nam Światło z Betlejem

21 grudnia 2015; 09:56

Grojec24.net

2 komentarze

Fot. Marcin Grzędowski

Druhny i druhowie grójeckiego Hufca im Szarych Szeregów Związku Harcerstwa Polskiego w niedzielę - 20 grudnia - przekazali mieszkańcom miasta Betlejemskie Światło Pokoju. Ogień z miejsca narodzenia Zbawiciela w Betlejem przynieśli do grójeckich świątyni oraz na miejską wigilię na Placu Wolności. Niezwykle uroczysta była ceremonia przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju w kościele św. Mikołaja.

News will be here

Harcerze 17 Szczepu Drużyn Harcerskich Brzask zgromadzili się w świątyni o godz. 9.30. Włączyli się w służbę liturgiczną ołtarza. Na początku mszy św. komendant hufca hm. Dariusz Gwiazda przekazał duszpasterzom parafii Betlejemskie Światło Pokoju. Przed błogosławieństwem na zakończenie liturgii przy śpiewie Modlitwy Harcerskiej harcerze przekazywali Światło wiernym zgromadzonym na mszy św.

Od 28 lat skauci z całego świata przekazują wszystkim ludziom dobrej woli symbol pojednania - Betlejemskie Światło Pokoju. W 1991 r. idea ta została podjęta przez druhny i druhów Związku Harcerstwa Polskiego.


W Grocie Narodzenia w Betlejem płonie wieczny ogień. Od niego co roku młodzi ludzie odpalają świecę, która transportowana jest przez austriackie linie lotnicze do Wiednia. Tam w czasie uroczystości ekumenicznej Betlejemskie Światło Pokoju przekazywane jest mieszkańcom miasta i skautom, którzy niosą go w wielkiej sztafecie przez cały świat.

Idea przekazywania tego symbolu pojawiła się w 1986 r. w Linz w Austrii. Zapoczątkowała je austriacka stacja radiowo-telewizyjna ORF. Miała ona zostać włączona w bożonarodzeniowe działania charytatywne na rzecz dzieci niepełnosprawnych oraz osób potrzebujących. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności”. W następnym roku w inicjatywę włączyli się skauci austriaccy, a od 1991 r. także polscy harcerze. Od dwudziestu pięciu lat ogień z Betlejem harcerze przynoszą także do Grodu nad Molnicą.


W tym roku 12 grudnia ogień z Betlejem został przewieziony do Wiednia. Dzień później słowaccy skauci w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach przekazali Światło polskim harcerzom. Na uroczystość tę przybyło ponad 1650 druhen i druhów Związku Harcerstwa Polskiego, a wśród nich harcerze13 Wodnej Drużyny Harcerskiej „Jolly Roger”. Oni to przywieźli Światło do naszego miasta.

Harcerze ogień z Betlejem zawożą w swoje rodzinne strony. W ten sposób w postępie geometrycznym jego blask rozszerza się na polskiej ziemi. Światło dotarło już m. in. do katedry wawelskiej, na Jasną Górę, do metropolity warszawskiego Kardynała Kazimierza Nycza, Prezydenta Andrzeja Dudy i premier Beaty Szydło.

Polscy harcerze przekazują Betlejemskie Światło Pokoju skautom z innych krajów – Niemiec, Rosji, Ukrainy, Białorusi i Litwy. Od kilku lat zabierają je ze sobą uczestnicy czterodniowego zimowego rejsu Zawiszy Czarnego na Bornholm. Tam Betlejemskie Światło Pokoju przekazywane jest skautom duńskim.


Co roku wędrówce Światła towarzyszy hasło, które ma skłaniać do refleksji, a także być pewnym wskazaniem dla pracy wychowawczej w Związku Harcerstwa Polskiego.

Znaczenie hasła 2015 r. – „Zauważ człowieka” odnajdujemy na oficjalnej stronie swiatlo.zhp.pl. Jest tam m.in. cytat z Ewangelii według św. Mateusza: „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, mnieście uczynili” (Mt 25,40). Dalej czytamy:

„XXI wiek to czas globalizacji i licznych osiągnięć techniki. Owocem ich jest coraz szybsze i nie zawsze łatwiejsze życie codzienne. W tych warunkach o wiele łatwiej zgubić drogę, którą każdy człowiek podąża w rodzinie czy społeczeństwie. Człowiek jest zmuszony prosić o pomoc drugiego człowieka. Nie przychodzi mu to łatwo. Trudno zwrócić się do kogoś z prośbą o dobre słowo, o poradę, życzliwe wysłuchanie i zainteresowanie się naszymi sprawami. Wielu ludzi samotnych, starszych, a często i chorych czeka na to, aby ktoś się nimi zainteresował i pomógł. Trzeba wielkiej wrażliwości, aby ich dostrzec w tłumie. Czekają na człowieka, który ich zrozumie, nie zlekceważy i chętnie pomoże. Są również i tacy, którzy nie chcą ujawnić swoich potrzeb, nieraz bardzo ważnych i pilnych. Ukrywają je. Czasami może to płynąć z ambicji, często  z nieśmiałości. A może delikatność nakazuje im ukrywanie swoich potrzeb? Takich ludzi niełatwo dostrzec. Trzeba ich po prostu szukać.


My, harcerki i harcerze Związku Harcerstwa Polskiego, przekazując Betlejemskie Światło Pokoju pragniemy uwrażliwić innych na wszystkie potrzeby współczesnego człowieka, byśmy proszącym radośnie spieszyli  z pomocą, milczących w cierpieniu dostrzegli, a ukrywających się odnajdywali i okazywali im pomoc.


Betlejemski Ogień niech umacnia nasze braterstwo i współpracę dla dobra człowieka – nie tylko podczas akcji, ale i całego nadchodzącego roku. Niech obudzi i pogłębi w nas wrażliwość na cudze potrzeby.”


Od 18 lat Betlejemskie Światło Pokoju wspiera Caritas Polska, przekazując ZHP świecie Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. To właśnie na nich harcerze przekazują Światło Prezydentowi RP, Premierowi i ministrom, dyrektorom centralnych urzędów w Polsce, wielu swoim przyjaciołom i potrzebującym. Jest to znak, iż oba przedsięwzięcia łączy wspólna misja: działanie na rzecz dzieci i młodzieży.

Od ponad ćwierć wieku na wigilijnych stołach oprócz 12 różnych potraw, sianka i dodatkowego nakrycia, znajduje się też specjalne miejsce dla świecy Caritas. W wielu domach rozbłyska ona Betlejemskim Światłem Pokoju. Dzięki harcerzom Światło z miejsca narodzenia Zbawiciela obecne jest także w grójeckich domach.

Marcin Grzędowski

TAGI:

Komentarze (2):

Jerzy HO; 21 grudnia 2015, 14:54

dziękuję wam za światło z Betlejem, zawsze jak słyszę Modlitwę Harcerską to mi oczy łzawią
CZUWAJ

KWK; 25 grudnia 2015, 07:55

ale ten Gwiazda to przystojniak inteligentny!
uwielbiam Go.

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Działania grupy SPEED: aż trzech kierowców straciło prawo jazdy W ubiegłym tygodniu policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego...
Targi browarniane - jakie gadżety reklamowe się sprawdzą? Targi browarniane to doskonała okazja dla przedsiębiorstw z...
Przyjechała do swojego domku letniskowego i bardzo się zdziwiła Policjanci z Błędowa zatrzymali kobietę i mężczyznę...
Panele winylowe - hit czy kit? Moda na winyle trwa... i wcale nie mamy tu na myśli...
Z zadrapaniami, bez butów, szedł drogą krajową na S7 Kiedy funkcjonariusz próbował dowiedzieć się co robi w tym...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.