Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

Grójeccy licealiści na wyspie Kos

22 października 2014; 12:37

Grojec24.net

0 komentarzy

Przysięga Hipokratesa.

Po czterech kolejnych spotkaniach międzynarodowej grupy nauczycieli i uczniów w Polsce, Portugalii, Hiszpanii i Niemczech, gospodarzem kolejnej wizyty była szkoła w na greckiej wyspie Kos.

News will be here

WIZYTA W GRECJI W RAMACH PROGRAMU COMENIUS
„Steps towards safer and healthier European citizens”

Spotkanie, którego motywem przewodnim był zdrowy styl życia, miało miejsce w dniach 12 – 18 października 2014r. Tak jak poprzednio, jednym z celów wizyty było przybliżenie znajomości różnych aspektów kulturoznawczych krajów współpracujących ze sobą: Polski, Słowacji, Węgier, Łotwy, Portugalii, Hiszpanii, Włoch, Niemiec, Francji, Grecji i Turcji. Szkoły z tych krajów realizują  projekt Comenius 2013-2015 – Uczenie się przez życie, pt. „Through Small Steps to Giant Leaps – my contribution to a United Europe”, mający na celu propagowanie postawy aktywnego obywatela, a L.O. im. P.Skargi w Grójcu jest koordynatorem całego projektu.


Grójeckie liceum reprezentowała sześcioosobowa grupa uczniów i nauczycieli. Głównym tematem spotkania było zdrowie i bezpieczeństwo. Uczniowie brali udział w warsztatach dotyczących zdrowego stylu życia. Odbyła się m.in. prezentacja związana z dietą śródziemnomorską, sposobami zapobiegania zakażeniom oraz relacjami między młodzieżą a rodzicami i uczniami. Uczniowie mieli szansę zadawania pytań dietetykom, lekarzom, psychologom, a także sanitariuszom prowadzącym kurs pierwszej pomocy oraz policjantom greckim propagującym bezpieczeństwo na drodze. 

Uczniowie brali udział w warsztatach oraz zwykłych zajęciach lekcyjnym w szkole. Podczas tych zajęć prowadzili lub obserwowali doświadczenia fizyczne, przygotowywali prezentacje i plakaty związane z kampanią anty-uzależnieniową, a także uczyli się tradycyjnych tańców greckich. Zdrowy styl życia to również sport, którego nie mogło zabraknąć podczas wizyty. Uczniowie poznawali sposoby samoobrony podczas treningu z instruktorem taekwondo.


Wyspa Kos to miejsce związane z ‘ojcem’ medycyny: Hipokratesem. Po spotkaniu z władzami miasta Kos młodzież i ich opiekunowie zwiedzali miejsca związane z historią Grecji i mitologią, m.in. muzeum będące pod opieką fundacji Hipokratesa, a także byli świadkami nastrojowej i pełnej powagi, przygotowanej przez greckich uczniów, prezentacji przysięgi Hipokratesa w ruinach starożytnego szpitala Asclepeion.

Oprócz napiętego programu w szkole, uczniowie mieli okazję integrować się ze swymi rówieśnikami z zagranicy podczas wycieczek krajoznawczych. Jednym z ciekawszych miejsc był wulkan na wyspie Nisyros. Uczestnicy podziwiali również panoramę w miejscowości Zia oraz greckie plaże w Kefalos. W szkole odbył się również wieczorek integracyjny , podczas którego greccy rówieśnicy mogli popisać się swym talentem muzycznym i kulinarnym. Potrawy przygotowane przez rodziny uczniów z Grecji były typowymi daniami greckimi więc wysoka jakość smaku była gwarantowana.

Uczniowie przedstawiali również przygotowane przed wizytą spoty reklamowe, ulotki, plakaty i broszury związane z promocja zdrowego stylu życia. Największe uznanie zdobyła napisana, zagrana i zaśpiewana przez uczniów naszego L.O. piosenka o zdrowym stylu życia. Oprócz umiejętności językowych, młodzież uczestnicząca w wizycie mogła ćwiczyć również umiejętność nawiązywania i podtrzymywania kontaktów a także zdolność do kreatywnego myślenia.

Obecnie uczniowie z liceum grójeckiego liceum przygotowują się do wizyty na Słowacji (styczeń 2015r). Jej tematem przewodnim będą prawa człowieka.  Zapraszamy do odwiedzin strony internetowej projektu: http://comenius.logrojec.pl . Więcej na temat projektu można też dowiedzieć się na stronie szkoły: www.logrojec.pl  , w zakładce „Comenius”.

Paweł Pośnik
koordynator projektu

TAGI:

Komentarze (0):

Na razie nie ma żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Rusza przebudowa parku miejskiego w Grójcu! Rozpoczynają się prace przy kolejnym etapie rewitalizacji...
Dariusz Gwiazda: Wznawiamy rozbudowę Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Grójcu Burmistrz Dariusz Gwiazda poinformował, że w czwartek zosta...
Były sędzia poszukiwany listem gończym! Był zameldowany w Grójcu Były już sędzia Tomasz Szmydt, który zbiegł na Białoruś i...
Zmiany w kierownictwie Komendy Powiatowej Policji w Grójcu W środę (15.05) podczas uroczystej zbiórki w sali...
Przy stacji PKP Warka powstanie parking na 150 miejsc Mieszkańcy dojeżdżający na co dzień do pracy i szkoły ł...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.