Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net

Grójeccy miłośnicy fantastyki górą!

28 czerwca 2022; 06:48

Informacja prasowa

0 komentarzy

W dniach 17-19 czerwca na Międzynarodowych Targach Poznańskich odbył się największy w Polsce festiwal fantastyki i popkultury - PYRKON. Drużyna z Grójca powróciła z konwentu z tytułem mistrza wiedzy wszechfilmowej!

Pyrkon to największy w kraju zlot miłośników komiksów, literatury fantasy i science-fiction, filmów i seriali, gier planszowych, gier wideo, mangi i anime, cosplayu i szeroko rozumianej popkultury. Przez 3 dni prawie 60 tysięcy ludzi z całej Polski korzystało z  dziesiątek atrakcji przygotowanych przez organizatorów: prelekcji, spotkań z pisarzami, aktorami, czy konkursów i warsztatów.

W tegorocznej edycji jednym z kluczowych punktów programu było spotkanie z hollywoodzkim aktorem, Edwardem Jamesem Olmosem, który zasłynął wśród miłośników kina science-fiction rolą Gaffa w słynnym Łowcy Androidów (1982 r.) w reżyserii Ridleya Scotta oraz jako komandor Adama z kultowego serialu „Battlestar Galactica”. Pan Olmos odpowiadał na pytania fanów dotyczące jego pracy na planie i o kulisach produkcji jego najważniejszych dzieł. W bardzo ciepłych słowach wypowiedział się również o Polakach i ich szlachetnej postawie wobec ukraińskich uchodźców, którzy zmagają się z piekłem wojny.

Grójeckich fanów kina reprezentowali – Łukasz Haśkie, Kamil Wysocki, Łukasz Rejer, Bartosz Jawor, Maciej Sałyga oraz Szymon Żakiewicz. Szóstka kinomaniaków ze Stowarzyszenia GROFAN wzięła udział w jednym z najtrudniejszych konkursów wiedzy filmowej na konwentach, tzw. Ryjówce. Jego organizatorami byli autorzy blogu wszechkulturowego „Ryjówka”, którego tytuł wziął się z filmu „Mordercze ryjówki”. Jest to niesławny film z lat 50., przedstawiciel tzw. Kina Klasy Z, charakterystycznego z kiczowatych efektów specjalnych, wyjątkowo kiepskiej gry aktorskiej i dramatycznie niskiej jakości scenariuszy.

Do konkursu przystąpiło łącznie 34 drużyny, czyli ponad setka uczestników. By wygrać, musieli m.in. rozpoznać utwory muzyczne wykorzystane w filmach i serialach. Aby utrudnić to zadanie, materiały zostały spreparowane, by brzmiały jak miałczenie kotków – była to najtrudniejsza kategoria, bowiem nikt z odpowiadających nie mógł powstrzymać się od histerycznego śmiechu i skupić na poprawnej odpowiedzi. Utwór usłyszeć można było tylko dwa razy.

Wiele pytań dotyczyło ważnych dla fabuły filmu detali, jak wskazanie elementów ubioru postaci, czyją twarz przedstawia zdeformowane zdjęcie, czyj głos śpiewa w danym wokalu, w jaki sposób dany przedmiot został zniszczony, co było źródłem klątwy rzuconej na bohatera z danego filmu itp. W trakcie konkursu do kolejnych etapów przechodziło kolejno – 12 drużyn, później 7, by w finale o nagrody walczyły 4 drużyny.

Pomimo wielkiego stresu, udało się, Grójeckie Stowarzyszenie Gier i Fantastyki GROFAN zdobyło 1. miejsce! Wśród nagród znalazły się gry planszowe, gadżety filmowe oraz pamiątkowa statuetka. W przyszłej edycji ruszamy ponownie, by bronić tytułu mistrza.

Stowarzyszenie Gier i Fantastyki GROFAN

TAGI:

Komentarze (0):

Na razie nie ma żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Ostatnie pożegnanie podinspektora Pawła Korczaka W środę w Tarczynie obyła się uroczystość pogrzebowa...
ZWiK w Grójcu wydał komunikat ws. bakterii coli w wodzie Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Grójcu poinformował, iż...
Sanepid wydał komunikat ws. jakości wody w Grójcu Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Grójcu...
Wirtualne biura w Warszawie - czy warto z nich korzystać? Warszawa, jako stolica Polski, jest nie tylko centrum...
40-lecie nadania imienia Tomasza Nocznickiego szkołom w Nowej Wsi Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.