Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

Grójecka Kolej Dojazdowa w rękach gmin

12 września 2014; 23:05

Grojec24.net

4 komentarze

Akt notarialny podpisuje burmistrz Grójca Jacek Stolarski (fot. materiały prasowe)

W czwartek 11 września 4 samorządy gmin: Piaseczno, Grójec, Belsk Duży i Błędów przejęły od PKP S.A. mienie dawnej Grójeckiej Kolei Dojazdowej.

News will be here

Tym samym kończą się wieloletnie spory i przepychanki dotyczące wąskotorówki. W czwartek 11 września po blisko 3 latach starań samorządowcy przejęli na współwłasność mienie dawnej Grójeckiej Kolei Dojazdowej. To dzięki temu, że gminy potrafiły się porozumieć przezwyciężono wiele trudności i przekonano PKP S.A. oraz Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju do podjęcia tej decyzji.

Dzięki determinacji samorządów, z gminą Piaseczno na czele, dziś Piaseczyńsko - Grójecka Kolej Dojazdowa ciągnąca się na blisko 70 kilometrowym odcinku od Piaseczna do Nowego Miasta nad Pilicą przez dwa powiaty od 11 września w 68% należy do Gminy Piaseczno, w 30% do Grójca oraz po 1%  do  Błędowa i Belska Dużego.

Uroczystego podpisana aktu dokonali włodarze 4 samorządów oraz przedstawiciele PKP S.A.

Warto podkreślić, że sprawy własnościowe dotyczące kolejki trwały od 2002 roku. Wtedy to podpisano pierwszą umowę dzierżawy pomiędzy PKP a powiatem piaseczyńskim. Kolejne lata to kilkukrotne przekazywanie, użyczanie, a także spory w tym sądowe, pomiędzy gminą, powiatem, a Piaseczyńsko-Grójeckim Towarzystwem Kolei Wąskotorowej.

Wkrótce poznamy szczegóły współpracy samorządów w zakresie prowadzenia przewozów, a także rewitalizacji i rozwoju piaseczyńsko-grójeckiej wąskotorówki.

Relację z tego wydarzenia można zobaczyć na iTV Piaseczno:
http://www.itvpiaseczno.pl/reportaze,1,13.18,1603

TAGI:

Komentarze (4):

jerry; 13 września 2014, 22:06

Wyremontuja nowe tory i stacje oraz nowoczesne szynobusy?

slonio; 14 września 2014, 16:45

Ile razy już ten temat był poruszany ?! Przecież nasza kolej to temat rzeka....

Zylet; 15 września 2014, 12:57

jak wiemy z doświadczeń tzw \"wolnej Polski\", przed każdymi tzw \"wolnymi wyborami\" następuje wysyp różnej maści porozumień i składanie swoich autografów gdzie popadnie w błysku fleszy zaprzyjaźnionych /czytaj swoich/ gazet lokalnych. Mam w pamięci wjazd parowozu w sierpniu 2009 roku gdzie witały go tłumy mieszkańców. Niezapomniana trybuna niczym rodem z PRL-u, umieszczona na drezynie i nasi decydenci promujący się na niej, głoszący obietnice bez pokrycia, które po latach prysły razem ze smakiem grochówki przygotowanej przez nasza armie zawodową traktującą każde miejscowe igrzyska jako \"wojenny poligon doświadczalny\". Po 5-ciu latach zalano asfaltem przejazd w Janówku, w Lesie Lesznowolskim już nawet drezyna się nie przejedzie. Nie dawno spalił się budynek w Kopanej. Obietnice z przed 5-ciu lat zadziałały w odwrotnym kierunku, czyli dalszej dewastacji . Nie chcę krakać, ale jak mówi się w pierwszej kolejności o wybraniu operatora kolejki, gdzie brakuje torów , to już nie mam pytań.

ux; 18 września 2014, 12:40

Kolej powinna być uruchomiona do Warszawy a nie od Piaseczna do Nowego MIasta.

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Grójecki policjant na podium Mistrzostw Polski Policji w Triathlonie Grójecki dochodzeniowiec asp. szt. Paweł Jaroszyński zajął...
Amator cudzej borówki z Mogielnicy. Grozi mu teraz 5 lat odsiadki Z plantacji w gminie Promna skradziono krzewy borówki...
Mazowsze Grójec pozyskało nowego napastnika Z myślą o następnym sezonie 2024/25 GKS Mazowsze Grójec...
Rzadziej chorujemy Liczba zgonów i hospitalizacji z powodu złej jakości...
Będzie transmisja meczów EURO 2024 w grójeckim kinie! Wspólne kibicowanie i mecz na dużym ekranie, czyli...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.