Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

Grójecka młodzież chce pomagać miastu

1 lipca 2015; 10:33

Grojec24.net

8 komentarzy

Mateusz Marlikowski

O powołaniu Młodzieżowej Rady Miejskiej w Grójcu opowiedział nam Mateusz Marlikowski, jeden z pomysłodawców powstania takiego gremium.

News will be here

Mateusz Adamski, redaktor naczelny Grojec24.net: Skąd wziął się pomysł na stworzenie Młodzieżowej Rady Miejskiej w Grójcu?

Mateusz Marlikowski, jeden z pomysłodawców powstania MRM w Grójcu, poseł XXI sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży: Pomysł na powołanie Młodzieżowej Rady Miejskiej w Grójcu zrodził się podczas trwającego w zeszłym roku projektu „Obywatel PRO”. Podczas jednego z warsztatów odbywających się w grójeckim liceum planowaliśmy otwarcie Grójeckiego Kina Plenerowego i w pewnym momencie nasza rozmowa zeszła na działalność młodzieżowych rad działających w całej Polsce. Pomyśleliśmy sobie, że skoro w innych miastach mają takie rady które pomagają w realizacji ambitnych planów młodzieży to dlaczego nie możemy stworzyć czegoś takiego w Grójcu.

Tego samego dnia wróciłem do domu i zacząłem szukać informacji o działalności i drodze powołania Młodzieżowej Rady. Kilka tygodni później napisałem statut, nawiązałem kontakty z innymi radami i na spotkaniu z Burmistrzem opowiedziałem o naszych planach. Pan Stolarski był bardzo pozytywnie nastawiony na pomysł grójeckiej młodzieży i obiecał, że będzie wspierał nasze działania.

Jakie są Wasze założenia, cele, po co ma działać taka Rada?

Powołaniu Młodzieżowej Rady w naszym mieście od samego początku przyświecał cel, którym była pomoc grójeckiej młodzieży w realizacji ich pomysłów nakierowanych dobro społeczeństwa lokalnego. Dzięki powołaniu takiego organu jakim jest rada, młodzi ludzie mają większy wpływ na decyzje podejmowane przez władze miasta i zyskują partnera w realizacji swoich celów, które często czasami pomocy osób z zewnątrz.

Jeżeli chodzi o nasze działania to w najbliższym czasie planujemy zorganizować II Debatę Społeczną (pierwszą organizowaliśmy w kwietniu tego roku), podczas której mieszkańcy będą mogli wypowiedzieć się na temat tego, co chcieliby zmienić lub dodać w swojej okolicy. Cały czas będziemy prowadzić działania zdążające do rewitalizacji Amfiteatru Miejskiego oraz będziemy kontynuować pracę Grójeckiego Kina Plenerowego. Postaramy się również organizować wszelkiego rodzaju (bezpłatne) szkolenia, kursy i warsztaty, które będą służyć rozwojowi młodzieży. Tematyka warsztatów będzie uzależniona od kreatywności młodych ludzi, którzy wykażą zainteresowanie i chęć udziału w tego typu przedsięwzięciach.

We współpracy w władzami miasta chcielibyśmy zorganizować na jesieni Targi Regionalne promujące kulinarną namiastkę naszego regionu. Osobiście, mam nadzieję na współpracę a mazowieckim konserwatorem zabytków, który moim powinien wziąć pod opiekę niektóre z budynków znajdujące się na terenie gminy i powiatu.

Dzięki działaniu Młodzieżowej Rady będziemy organizować również koncerty, wystawy i eventy wśród których znajdzie się m.in. Festiwal Kolorów „Holi”. W planie mamy też rozwój trzech kampanii społecznych o nazwach: „muraLOVE miasto”, „Grójec ‘44” oraz „Dajmy szansę grójeckiej młodzieży”, które powstały w ramach projektu „Społeczne Kreatyfki”.

W naszych działaniach chcemy współpracować nie tylko z młodzieżą, ale ze wszystkimi mieszkańcami Grójca, którzy mam nadzieję docenią nasze starania. Zapomniałbym jeszcze, że oprócz władz miasta będziemy współpracować z instytucjami, placówkami oświatowymi oraz organizacjami (rządowymi i pozarządowymi), którym zależy na rozwoju naszego regionu.

Skąd zamierzacie pozyskać środki finansowe na te wszystkie działania?

Podczas zbierania budżetu mamy zamiar łączyć środki gminy, sponsorów prywatnych, organizacji rządowych i pozarządowych, będziemy również ubiegać się o różnego rodzaju bezzwrotne dotacje i dofinansowania. Chcielibyśmy przeprowadzać również zbiórki publiczne, ale do tego potrzebujemy stowarzyszenia z odpowiedzialnością prawną. Na wszystko jest jednak rozwiązanie i takie stowarzyszenie, skupiające aktywną młodzież wkrótce założymy.

W jaki sposób będą wyłaniani członkowie Rady i jak będzie ona funkcjonowała?

Demokratyczne wybory do naszej rady, tak jak w przypadku dorosłej Rady Miejskiej zostaną zarządzone przez Burmistrza Gminy i Miasta Grójec. Okręgi wyborcze będą powołane w każdej z czterech szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu miasta (LO, ZSP, PG, SS). Liczba mandatów przypadające na te szkoły została uzgodniona z dyrektorami placówek i wynosi odpowiednio: dla LO – 6 mandatów, ZSP – 6 mandatów, PG – 5 mandatów, SS – 4 mandaty. Łącznie w radzie zasiądzie 21 radnych (tak samo jak w przypadku dorosłej rady).

Wybory zostaną przeprowadzone prawdopodobnie pod koniec września 2015 roku, równocześnie w każdej z czterech placówek oświatowych. Kadencja radnych będzie trwała 2 lata.

W strukturach Młodzieżowej Rady młodzież będzie mogła zasiadać od rozpoczęcia gimnazjum do ukończenia szkoły ponadgimnazjalnej, czyli maksymalnie 6 lat (7 w przypadku 4-letniego ZSP). Sesje rady, zgodnie ze statutem muszą odbywać się przynajmniej raz na kwartał, ale jestem pewien, że będziemy spotykać się raz w miesiącu na oficjalnych sesjach, oraz częściej na tzw. sesjach roboczych.

Dziękuję za rozmowę, chciałby Pan coś dodać na koniec?

Tak, chciałbym serdecznie podziękować Radzie Miejskiej, która 24 czerwca 2015 roku jednomyślnie przegłosowała uchwałę powołującą Młodzieżową Radę Miejską w Grójcu. Jednak, szczególnie dziękuję panu Zbigniewowi Krawczakowi i pani Małgorzacie Czacharowskiej z grójeckiego liceum, którzy cały czas wspierali nasze działania.

Serdecznie zapraszam wszystkich czytelników do dyskusji pod artykułem. Odpowiem na pytania i rozwieję wątpliwości.

TAGI:

Komentarze (8):

Mieszkanka; 1 lipca 2015, 11:41

Świetna inicjatywa, trzymam kciuki za powodzenie wszystkich projektów!

Drzymała; 2 lipca 2015, 17:18

Trzymam kciuki. Wierzę, że wszystkie zamierzenia zostaną zrealizowane. Tego życzę.

dziwakzgrojca; 2 lipca 2015, 18:10

Świetna sprawa, trzymam kciuki za sukcesy i mam nadzieję, że będziecie działać rzetelnie i skutecznie!
Więc kiedy można spodziewać sie kolejnego kina w plenerze lub pierwszych działań za kadencji rady?

Ania Daria; 2 lipca 2015, 21:20

SUPER, świetne inicjatywy, podziwiam i życzę wszelkiej pomyślności :)

S; 2 lipca 2015, 22:21

Inicjatywa mega ! Jak można się zapisać do rady ?

miły; 6 lipca 2015, 11:59

Jeszcze Rada Młodzieżowa niepowołana, ale mamy już przewodniczącego. Proszę młody kolego zapoznać się z Uchwałą Rady Miejskiej w sprawie powołania Młodzieżowej Rady Miejskiej w Grójcu ze Statutem, w którym zawarte są cele i zadania oraz wyłączne właściwości MR. Polecam powyższą lekturę. Powołanej we wrześniu br. RM życzę samych sukcesów w nauce samorządności.

Koordynator powstawania MRM w Grójcu; 8 lipca 2015, 23:04

Szanowni Państwo, bardzo cieszą nas założycieli Wasze pozytywne komentarze.
Odpowiadając na powyższe pytania (dziwakzgrojca): mimo, iż rada nie posiada jeszcze składu osobowego, założyciele będą działać w ramach rady do pierwszych demokratycznych wyborów (przewidzianych na koniec września 2015) aby promować Młodzieżową Radę wśród młodzieży (wyborców) oraz dorosłych mieszkańców Grójca. Kolejna sprawa to Grójeckie Kino Plenerowe - planujemy jeszcze 2-3 seanse pod koniec sierpnia i na początku września :)

Mateusz Marlikowski

DEAF; 28 sierpnia 2015, 23:01

TRZYMAM CIĘ KCIUKI !!! Podziwiam twoje wiedzy w polityce jest wyższy poziom umiejętności i zaufania ...
Brawo Mateusz M. Uściskamy cię mocno....

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Grójecki policjant na podium Mistrzostw Polski Policji w Triathlonie Grójecki dochodzeniowiec asp. szt. Paweł Jaroszyński zajął...
Amator cudzej borówki z Mogielnicy. Grozi mu teraz 5 lat odsiadki Z plantacji w gminie Promna skradziono krzewy borówki...
Mazowsze Grójec pozyskało nowego napastnika Z myślą o następnym sezonie 2024/25 GKS Mazowsze Grójec...
Rzadziej chorujemy Liczba zgonów i hospitalizacji z powodu złej jakości...
Będzie transmisja meczów EURO 2024 w grójeckim kinie! Wspólne kibicowanie i mecz na dużym ekranie, czyli...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.