Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

Grójeckie Drzwi Święte

10 grudnia 2015; 16:22

Grojec24.net

4 komentarze

Zdjęcie nadesłane przez autora tekstu.

W najbliższa niedzielę mieszkańcy Grójca wezmą udział w uroczystości otwarcia i przejścia przez Drzwi Święte – Bramę Miłosierdzia. Ceremonia odbędzie się w południe w kościele Miłosierdzia Bożego w Grójcu, który jest jedną z dwunastu świątyń jubileuszowych w archidiecezji warszawskiej.

News will be here

Polecamy

Po uroczystości zostanie odprawiona uroczysta msza święta w intencji o dar Miłosierdzia Bożego dla naszej Ojczyzny, miasta i parafii.

Tego samego dnia ceremonia otwarcia Drzwi Świętych odbędzie się w katedrze św. Jana w Warszawie oraz pozostałych dziesięciu kościołach, w których będzie można uzyskać odpust zupełny poprzez pielgrzymkę do Drzwi Świętych pod zwykłymi warunkami. 

Jubileusz Roku Miłosierdzia rozpoczął się w Kościele katolickim w I niedziele adwentu – 29 listopada. Tego dnia papież Franciszek dokonał uroczystego otwarcia Drzwi Świętych w katedrze w Bali – stolicy Republiki Środkowoafrykańskiej. W Bazylice Św. Piotra w Rzymie ceremonia taka odbyła się – również pod przewodnictwem papieża Franciszka – w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny – 8 grudnia.

Ceremonia otwarcia Drzwi Świętych związana jest z obchodzonym co jakiś czas w Kościele katolickim rokiem jubileuszowym. Pierwszy jubileusz ogłosił w 1300 roku papież Bonifacy VIII. Uroczyste otwarcie Drzwi Świętych po raz pierwszy miało miało miejsce w 1423 r. Ceremonii przewodniczył jej papież Marcin V w Bazylice Najświętszego Zbawiciela i Św. Jana na Lateranie. W 1499 r. papież Aleksander VI postanowił, że obrzęd ten odbywać się będzie także w pozostałych bazylikach papieskich w Rzymie - Bazylice Św. Piotra w Rzymie, Bazylice Matki Bożej Większej i w Bazylice Św. Pawła za Murami.

Drzwi Święte – Porta Sancta we wspomnianych kościołach otwarte są podczas trwania roku jubileuszowego. W okresie pomiędzy jubileuszami pozostają zamknięte. W Bazylice Św. Piotra Drzwiami Świętymi jest jedno z wejść do świątyni w lewej części fasady świątyni. W okresie między jubileuszami od wnętrza świątyni zasłonięte są murem budowanym po zakończeniu obchodów burzonym przed otwarciem następnego roku świętego.

Obecne skrzydła Drzwi Świętych w Bazylice Św. Piotra wykonane z brązu zamontowane zostały z okazji Jubileuszowego Roku Pokoju. Ufundowane zostały przez katolików szwajcarskich jako wotum za uratowanie od okrucieństw II wojny Światowej. Ich wierna kopia w 2012 r. zamontowana została w Muzeum Domu Jana Pawła II w Wadowicach.

Drzwi Święte są ściśle związane z tradycją świętowania lat jubileuszowych, gdy odpust można było uzyskać tylko poprzez pielgrzymkę do Rzymu. Przejście przez Drzwi Święte skłaniało do refleksji i głębokiego przeżycia duchowego. Pozwalało odróżnić religijne pielgrzymowanie od podróży o charakterze rekreacyjnym.

Od 1983 r. - Jubileuszowego Roku Odkupienia obchodzonego w 1950 rocznicę śmierci Jezusa Chrystusa odpust można uzyskać także poprzez pielgrzymkę do innych świątyń – katedr biskupich, sanktuariów i innych świątyń wyznaczonych przez biskupów. Zwyczaj otwierania Drzwi Świętych w Rzymie został zachowany, a od roku 2000 praktykowane jest otwieranie Drzwi Świętych w miejscach, gdzie można uzyskać odpust jubileuszowy. W czasie Jubileuszu Roku Miłosierdzia jednym z takich miejsc jest kościół Miłosierdzia Bożego w Grójcu.
 
Marcin Grzędowski

TAGI:

Komentarze (4):

Tadeusz; 10 grudnia 2015, 20:24

Przechodziłem przez te drzwi w Rzymie w 2000 roku

do obserwatora; 11 grudnia 2015, 09:30

Może znowu będziesz pisał o kopiuj wklej
tylko nie wiem, czy znasz włoski
http://www.vatican.va/various/basiliche/san_pietro/index_it.htm

do obserwatora; 11 grudnia 2015, 14:54

i co kopara ci opadła?

Paweł; 11 grudnia 2015, 15:57

A przy okazji święta ile zedrze ksiądz dobrodziej? Powinien mieć kasę fiskalną.

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Mazowsze Grójec i FC Mundialito zapraszają piłkarskie młode talenty na TESTY W czwartek, 20 czerwca na stadionie GOS w Grójcu odbędą si...
Będą zmiany personalne w parafiach z terenu powiatu grójeckiego Archidiecezja Warszawska opublikowała w poniedziałek...
Trzy awanse! Rewelacyjna wiosna młodzieży Mazowsza Grójec! Kapitalnie spisały się zespoły młodzieżowe grójeckiego...
Przedszkole nr 4 w Grójcu kończy 40 lat! Publiczne Przedszkole nr 4 w Grójcu rozpoczęło działalność...
Półkolonie z Mazowszem Grójec! Zapisy trwają! GKS Mazowsze Grójec zaprasza do udziału w zajęciach...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.