Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

GROT to ich nowy przyjaciel 

4 lipca 2023; 20:52

Informacja prasowa

0 komentarzy

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Ponad 150 mieszkańcom południowego Mazowsza w poniedziałek z samego rana wydano na czas szkolenia podstawowego karabinek MSBS Grot. Od tego momentu broń stała się ich nieodłącznym kompanem “szesnastki”. 

News will be here

W szóstą rocznicę utworzenia Brygady  
 
1 lipca, pod bramą jednostki wojskowej w Książenicach, stawiło się ponad 150 mieszkańców południowego Mazowsza by rozpocząć szkolenie podstawowe. Pierwszy dzień to przyjęcie żołnierzy, umundurowanie i wyekwipowanie oraz kwestie ewidencyjne. W drugim dniu ochotnicy poddani zostali testowi oceny sprawności fizycznej, który obejmuje „test wejściowy” z wychowania fizycznego oraz badanie współczynników budowy ciała. Wyniki tych testów i badań zostaną wykorzystane w dalszej służbie, głównie w celu doskonalenia sprawności fizycznej kandydatów. 
 
Samo szkolenie trwa 16 dni, podczas których ochotnicy, pod okiem starszych stażem i doświadczeniem instruktorów poznawać będą podstawy wojskowego rzemiosła. W tym czasie sprawdzą swoją wytrzymałość fizyczną, poznają zasady zachowania na polu walki i posługiwania się bronią. Zostaną zapoznani również ze strukturą wojskową, obowiązującymi regulaminami czy zieloną taktyką. Szkolenie zakończy pętla taktyczna - egzamin sprawdzający nabytą wiedzę, a żołnierze, którzy ukończą ją z pozytywnym wynikiem złożą uroczystą przysięgę wojskową. Natomiast po ośmiu dniach, do żołnierzy z „16” dołączą rezerwiści, którzy przysięgę mają już za sobą, a w ramach szkolenia wyrównawczego odświeżą zdobytą dotychczas wiedzę.   
 
GROT to ich nowy przyjaciel 
 
Oprócz opanowania podstawowego rzemiosła wojskowego, żołnierze muszą wykazać się odpowiedzialnością i udowodnić, że są godni noszenia biało-czerwonej flagi na mundurze, m.in. poprzez dbanie o swoją etatową broń.    
 
- Kandydaci na Terytorialsów od poniedziałku uczą się budowy oraz obsługi MSBS Grota, ćwiczą pod okiem kadry instruktorskiej, którą wystawili żołnierze 61. Batalionu Lekkiej Piechoty z Książenic oraz samodzielnej Kompanii Szkolnej 6MBOT. A już w środę odbędzie się ich pierwsze strzelanie bojowe. Pierwsze takie strzelanie to wielkie przeżycie dla każdego rekruta, który nigdy wcześniej nie miał okazji poczuć zapachu gazów prochowych czy odrzutu karabinka po wykonanym strzale - podkreślił ppłk Artur Boruta, dowódca 61 Batalionu Lekkiej Piechoty w Książenicach.

Lipcowe wcielenie odbywa się w ramach ogólnopolskiej akcji "Wakacje z WOT", której celem jest umożliwienie wstąpienia w szeregi wojska uczniom, studentom, nauczycielom czy wykładowcom, którzy w czasie roku szkolnego i akademickiego nie mają możliwości wzięcia udziału w szkoleniach.  

Uroczysta przysięga wieńcząca lipcowe szkolenie odbędzie się w niedzielę, 16 lipca. Ochotnicy służbę odbywać będą w batalionach w Książenicach, Radomiu, Nowym Mieście nad Pilicą i w Pomiechówku. 

TAGI:

Komentarze (0):

Na razie nie ma żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Włamał się i ukradł zaparkowany na podwórku samochód Decyzją sądu najbliższe 3 miesiące spędzi w areszcie 40-...
Czy przechowywanie żywności w lodówce jest bezpieczne? Przechowywanie żywności w lodówce jest praktyką powszechnie...
Remonty czterech dróg w gminie Grójec zakończone! Wiosna jeszcze trwa, a my już zakończyliśmy remonty...
Prezydent Aleksander Kwaśniewski przyjedzie do Grójca Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Grójcu zaprasza na...
Łączność w Twoim kasku motocyklowym: jak znaleźć idealnego towarzysza drogi? Łączność jest bardzo istotna dla motocyklisty. Dzięki niej...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.