Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

Hejnał Grójca - czy rzeczywiście jest o co się spierać?

3 kwietnia 2021; 09:28

27 komentarzy

fot. Adrian Nojek fot. Adrian Nojek

21 marca z wieży ratusza przy placu Wolności po raz pierwszy oficjalnie rozbrzmiał grójecki hejnał. Od tej pory można go usłyszeć codziennie w samo południe. Jest to inicjatywa burmistrza Dariusza Gwiazdy, a projekt przeprowadził Grójecki Ośrodek Kultury.

News will be here

Hejnał skomponował dr Jarosław Praszczałek, dyrygent, kompozytor, instrumentalista, a wykonania podjął się Marcin Malarz, instruktor Orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej Grójec. GOK podkreśla, że artyści pracowali przy projekcie pro publico bono.

Jaka uchwała?

Oprócz wielu pochlebnych opinii od samych mieszkańców, w sieci pojawiły się także materiały, które sugerują, że hejnał już kiedyś był, a co więcej, ponoć zatwierdziła go uchwałą Rada Miejska. Spróbowaliśmy zatem dowiedzieć się coś więcej na ten temat, chociaż rzecz nie jest prosta i wymagałaby dogłębnej kwerendy archiwalnej.

- Nie odnalazłam uchwały jakoby podjętej w poprzednich latach przez Radę Miejską, dotyczącej hymnu czy też hejnału Grójca. Według mojej oceny takiej uchwały nie było. Jest uchwała Rady Miejskiej w Grójcu z dnia 3 lutego 2003 r. Nr IV/37/03 w sprawie uchwalenia Statutu Gminy Grójec, gdzie w załączniku jest mowa o hymnie. Więcej nic nie udało mi się ustalić – odpowiedziała Jolanta Kępka z biura Rady Miejskiej w Grójcu.

Hymn czy hejnał?

Przede wszystkim należałoby zwrócić uwagę na te dwa pojęcia, gdyż oznaczają one zupełnie co innego, a w toczącym się obecnie „sporze” nieraz używane są wymiennie, niemal na zasadzie synonimu, co tylko powiększa chaos. „Hymn to ustalona przez tradycję pieśń patriotyczna stanowiąca wyraz jedności narodowej. Zaś hejnał w swej początkowej roli ostrzegał lub informował mieszczan o ważnym wydarzeniu. Z czasem stał się muzycznym symbolem miasta i rozwinął się jako pieśń poranna czy też poetycki apel. Różnica więc bije po oczach, a nawet uszach słuchających (...)”– pisał w lutym 2020 r. na łamach „Gazety Wyborczej Radom” Janusz Wieczorek, przewodniczący Zarządu Towarzystwa Miłośników i Historii i Zabytków Radomia.

Za pieniądze podatników

Niestety, jak już zauważyliśmy, pojęcia hymn i hejnał stosowane są wymiennie, abstrahując od tego, iż pomimo oficjalnej informacji, że obecny hejnał Grójca został stworzony pro publico bono, czyli bez honorarium dla autora, wciąż powraca pytanie: ile miasto na to wydało pieniędzy? Historii grójeckiego hejnału czy hejnałów wcale nie usystematyzował materiał nagrany przez Witolda Wójcika z Mazowiecka TV, w którym wypowiedzieli się m.in. Józef Stańczyk, muzyk, były kapelmistrz grójeckiej orkiestry OSP oraz Tomasz Skoneczny, absolwent Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie (w klasie akordeonu), były szef muzyczny i artystyczny zespołu SGGW Promni, dyrektor m.in. Centrum Kultury Regionalnej. W ich relacjach mowa jest o utworze skomponowanym przez Tadeusza Mayznera, czyli o pieśni „A za naszym domem rośnie sad”, zaczerpniętej z publikowanego śpiewnika, wykonywanej już w latach 60. i 70. podczas Święta Kwitnącej Jabłoni, traktowanej jako… No właśnie - jako co? Hymn czy hejnał Grójca? Nie ma tutaj do końca pewności, a ponadto trudno o potwierdzenie w dokumentach. W każdym razie Józef Stańczyk zagrał na trąbce początkowy fragment tego utworu – jako hejnał – podczas uroczystego otwarcia zrewitalizowanego rynku w Grójcu w roku 2010.

To nie wszystko

Ten skromny artykuł nie ma ambicji rozstrzygnięcia niejasności czy wątpliwości, daleki jest od wyczerpania zagadnienia. Bo przecież moglibyśmy jeszcze odwołać się do międzywojnia, kiedy to z wieży ratusza rozbrzmiewał już hejnał, o czym pisali śp. Hanna Wojdalska i Remigiusz Matyjas. Znane jest nawet nazwisko przedwojennego hejnalisty!

Nasze dzieło?

Do tematu, w razie pojawienia się nowych faktów, będziemy wracać. Tymczasem o wypowiedź poprosiłem Kazimierza Kochańskiego, poetę, który od lat promuje Grójec i region swoją twórczością.

„Pro publico bono czyli dla pożytku (dobra) publicznego, znacznie różni się od <<non profit>>, choć obydwa świadczenia są bezpłatne i dobro określone sobą niosą. Otrzymaliśmy, my grójczanie, dar, który możemy przyjąć, utożsamić się z nim i zań podziękować. Tylko taką możliwość przyjmuję do wiadomości. Jarosław Praszczałek <<przyjął>> naszą prośbę, obdarował nas swoim talentem i ułożył hejnał miastu, dla <<wspólnej chwały>>. Dzieło nie jest potężną formą muzyczną, rozwiniętą, rozbudowaną, ale stanowi <<symbol>>; zwartą wypowiedź. Coś, jak <<złota myśl>>, która zawiera <<istotę>>, a nie jest powieścią, ani poematem. Hejnał jest <<sygnałem>> dźwiękowym z <<dodatkową dedykacją>> – adresatem jest wspólnota (nie mylić z grupą ludzi o luźnych związkach emocjonalnych, chociaż coś gromadnie wykonującą). To nie hymn, nie pieśń z tekstem, zbudowana z szerokiego kompendium słów i dźwięków muzycznych; to <<dzieło z trójdźwięku>>. <<Hejnał Mariacki>> - do, mi, sol, do...sol, mi, do... sol, sol, sol, sol... Jest wiele (aż dziw, niepowtarzalnych) sygnałów opartych na tak skromnym zasobie tonów. Zatem mamy Dzieło - NASZE DZIEŁO. Przytulmy je, podziękujmy za nie. Niech stanie się kolejnym elementem tradycji Grójca” – podpowiada Kazimierz Kochański.

Będzie uchwała?

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Grójcu (29 marca), po długiej i wyczerpującej dyskusji, burmistrz zapowiedział, że przedstawi przygotowany projekt uchwały odnośnie hejnału. - Nuty dra Praszczałka wraz z porozumieniem dot. realizacji utworu oraz przekazania praw autorskich GOK-owi zostały przekazane do sekretarz gminy  22 marca. Mam nadzieję, że Wysoka Rada pochyli się nad projektem i, oprócz zatwierdzonego Herbu,  w statucie gminy będziemy mieli także hejnał Grójca – powiedziała Monika Woźniak, dyrektor GOK. –  Zgodnie z przyjętym statutem gminy Grójec, który został uchwalony w 2003 r.,  dotąd miasto  nie posiadało  zatwierdzonego hejnału – dodała.

Artykuł ukazał się w marcowym wydaniu miesięcznika "Życie Grójca".

TAGI:

Komentarze (27):

Mieszkaniec ; 3 kwietnia 2021, 21:28

To już naprawdę w gminie nie mają się czym zajmować. Kpina.

Ktoś; 4 kwietnia 2021, 12:32

Ano Panie takie to problemy nasza władza zidentyfikowała i je "rozwiązuje", innych, pilniejszych nie znalazła.

Ktosiowa; 4 kwietnia 2021, 15:49

Inne, pilniejsze są skutecznie blokowane przez radę?

Coś pan z Grójca ; 5 kwietnia 2021, 00:03

Ano nie musieliby się zajmować, gdyby pomysł był poparty i zaakceptowany przez grójcoków, bo to oni rozdmuchali problem, którego ni ma. A teraz władza musi się tym zajmować.
Grójec to stan umysłu, jak mawiał nasz wieszcz.

Hmm.; 5 kwietnia 2021, 14:08

Jako mieszkańcowi to mi wisi ten hejnał z głośnika. Niech Zenka puszcza :).

A poza tym jak podano w artykule: Jest to inicjatywa burmistrza Dariusza Gwiazdy. Boki zrywać.

hmmm; 5 kwietnia 2021, 17:59

Jak ci wisi to trzymaj żeby się nie urwał..

Obiektywny; 6 kwietnia 2021, 08:55

No i co z tego, że burmistrz to wymyslil? Może lepiej, jakby to byl pomys posła, wtedy by była burza, że nie burmistrz . Widać, że wszystko, co wymyśli Gwiazda to jest zle. Dajcie spokój, lepiej pochwalić, niż ciągle narzekać

Do obiektywny; 7 kwietnia 2021, 18:22

Też racja. Ciągłe kłótnie już są śmieszne. Niech każdy robi, co do niego należy, a nie tylko patrzą, gdzie by tu jeszcze dopiec.
Burmistrz, wymyślił, gok zrobił, wszystko free, w czym oroblem? Bo hejnał z prawdziwego zdarzenia mamy? Wstydu oszczędźcie i weźcie się do roboty, a nie dyskutować o hymnie czy hejnale

Do Obiektywny; 8 kwietnia 2021, 10:40

Karol Bezwstydny Pierwszy. Oto cały problem.
Dobrze, że ludzie to obserwują i w odpowiednim czasie podziękują.

Karolcia ; 8 kwietnia 2021, 22:59

Karol nie jest taki zły, ale sterowany, nie ma swojego zdania. Szkoda, bo dobry chłop

Do Karolci; 9 kwietnia 2021, 11:37

Hehehe.
Biedna, niewinna ofiara.

Ktoś; 9 kwietnia 2021, 18:50

Problem nie jest w tym, że taka inicjatywa została podjęta - choć jej walor użytkowy jest wątpliwy, bo po prostu po co hejnał miastu i mieszkańcom - ale w tym, że takie inicjatywy jawią się lwią częścią aktywności Pana Burmistrza. Takie tematy to pole do popisu dla co najwyżej szefa Gok. Tematy do ogarnięcia przez władze gminy, których uosobieniem jest Pan Burmistrz, dotyczą raczej poważniejszych sfer. Polecam w tym temacie lekturę początkowych artykułów ustawy o samorządzie gminnym.

Do Ktoś; 9 kwietnia 2021, 20:48

Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

Do Ktoś ; 9 kwietnia 2021, 20:51

Po co hejnał miastu?
A po co broda dzieciakowi?

Ktoś do ktoś; 10 kwietnia 2021, 14:33

Rozumiem, że codziennie w samo południe zażywasz co sił z całą rodziną na plac Wolności aby posłuchać tego przecudnej urody utworu muzycznego?
Polecam lekturę w necie np na wikipedii, jakim rodzajem formy muzycznej jest hejnał i jaką rolę pełni (w założeniu), a zrozumiesz komizm sytuacji. Albo i nie...

Do Ktoś do Ktoś; 10 kwietnia 2021, 17:53

Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

Do Ktoś; 13 kwietnia 2021, 08:23

Tyle razy już się Karol ośmieszył, wstyd przyniósł, kolegów Radnych i Grójec skompromitował.......

Obiektywny; 13 kwietnia 2021, 10:13

Bo prawda, jest taka, że radni często nie wiedzą, o czym dyskutują, bo się nie przygotowują do tematu. Przykre i zawstydzające, szczególnie dla nas, wyborców.

Ktoś; 13 kwietnia 2021, 13:59

Z tą prawdą to bym uważał, bo jak mawiał klasyk są 3 prawdy...

A tak na serio, nasi reprezentanci na stanowiskach, czy to w RM czy w fotelu wodza, to zawsze emanacja wyborców.

Do Ktoś; 13 kwietnia 2021, 14:29

Emanacja zafałszowana kupowanymi głosami. Mieszkańcy wiedzą.

Do Ktoś; 13 kwietnia 2021, 16:38

Dlaczego tylko trzy prawdy skoro może być 58 płci?
Dla ludzi przyzwoitych jest zawsze jedna prawda i jest to zgodność z rzeczywistością.
Dla ludzi podłych może być wiele prawd, w zależności od potrzeb.
Zajmij się poszukiwaniem tej prawdy i nie lansuj się. Poznali się na tobie wystarczająco.

Ktoś do ktoś; 13 kwietnia 2021, 18:19

Proceder, o którym piszesz jest opisany i penalizowany w odnośnych przepisach karnych. Wiesz, masz dowód, zgłoś i przedstaw odpowiednim organom. To bardzo proste.

Ktoś do ktoś; 13 kwietnia 2021, 18:21

Tak z ciekawości, piszesz o wyborach na wodza?

Do Ktoś; 13 kwietnia 2021, 20:24

Tylko prawda cię wyzwoli. Zacznij od uderzenia się w piersi.

Do Ktoś; 13 kwietnia 2021, 20:32

Błyskotliwe zachowania na sesjach, błyskotliwe wpisy na forum.
Buta, głupota i brak kultury.

Ktoś do ktoś; 14 kwietnia 2021, 09:51

Coś mi się wydaje, że Tobie nie o prawdę chodzi tylko o rację i to tylko Twoją rację.

Do Ktoś; 14 kwietnia 2021, 12:57

Niech Ci się nie wydaje.
Możesz być pewny, że nie ma i nie będzie zgody na popisy na sesjach RM.

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Przeciwzapalne właściwości ziół – kurkuma i mastika Stan zapalny jest normalną odpowiedzią organizmu na urazy i...
Jak dobrać opony do quada i motocyklu? Wybór odpowiednich opon do quada lub motocykla jest...
Nie żyje znany i lubiany mieszkaniec Grójca Był osobą niezwykle szanowaną i lubianą przez mieszkańców...
ITD: kierował bez uprawnień niesprawną wywrotką Kierowca wywrotki i zarazem przedsiębiorca nie posiadał waż...
Trafią na 3 miesiące do aresztu za pobicie i uszkodzenie ciała Najbliższe 3 miesiące spędzą w areszcie dwaj sprawcy, któ...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.