Historia i sztuka

14 lipca 2021; 09:55

Informacja prasowa

0 komentarzy

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

1 lipca w Galerii Grójeckiego Ośrodka Kultury odbył się wernisaż wystawy, będącej plonem warsztatów ceramicznych i rękodzieła ludowego. Większość spośród zgromadzonych tu prac można było podziwiać już 26 czerwca, podczas obchodów Święta Kogutka Grójeckiego, gdyż wspomniane warsztaty stanowiły ważną część projektu realizowanego przez GOK.

Gości przywitała dyrektor Monika Woźniak, po czym prelekcję o tradycjach ludowych Grójecczyzny wygłosił piszący te słowa.

Podstawa źródłowa

Długie lata powątpiewano u nas w istnienie oryginalnych  tradycji ludowych Grójecczyzny, posiłkując się importem kultury ludowej z innych regionów albo jej cepeliowskim wydaniem. Z wykładu wynika jednak, że takie tradycje mamy  i są udokumentowane przez dziewiętnastowiecznych  etnografów: Oskara Kolberga i Kornela Kozłowskiego. To właśnie ten ostatni opisał wielkanocny obrzęd kogutka wielkanocnego, rozpowszechniony  w połowie XIX w. w całej ziemi czerskiej, do której historycznie przynależy także Grójeckie.

Nadzieja

Prelegent serdecznie podziękował wszystkim, którzy zaangażowali się w  projekt, przede wszystkim dyrektor  Monice Woźniak, Dariuszowi Wojtasiakowi – koordynatorowi ze strony GOK, Darii Pelhen (warsztaty rękodzieła ludowego), Agnieszce Cecylii Kazale (warsztaty ceramiczne), Andrzejowi Banaszewskiemu i Beacie Krajewskiej (warsztaty tańca ludowego), Barbarze Dąbrowskiej (opracowanie choreograficzne „Poloneza grójeckiego”), a także uczestnikom warsztatów. Wyraził nadzieję, że pod znakiem Kogutka Grójeckiego zjednoczą się wszyscy ci, którym droga jest kultura ludowa „okolicy kwitnącej jabłoni”, warta poznania i popularyzacji wśród mieszkańców miasta i gminy oraz powiatu. Głosy malkontentów, nieobeznanych z ideą nowego święta, powinny być dla GOK jedynie bodźcem do kontynuowania misji. Jesteśmy to winni naszym przodkom, którzy, choć z reguły nie potrafili pisać i czytać,  to jednak mieli serca i dusze.

Kulturotwórczy sens

Dzieła prezentowane  na wystawie, które powstały pod okiem Agnieszki Cecylii Kazały  oraz Darii Pelhen,  dopełnione pracami pochodzącymi z  przedszkola Mała Antonówka, współpracującego z GOK,  zachwycają nas  wdziękiem, prostotą, kolorystyką, pomysłowością, ukazując   kulturotwórczy sens przedsięwzięcia.  Nic tak dobrze nie zespala z kulturą ludową, jak własnoręczne wykonanie pająka ze słomy i  bibuły czy ulepienie z gliny kogutka. Idea warsztatów jest zresztą taka, że ich uczestnicy po wystawie  zabierają  ze sobą swoje prace do domu. Zatem pająki, które zawisną w  mieszkaniach, będą nie tylko  ozdabiać wnętrza izb, ale także przynosić szczęście domownikom. Nie zaszkodzi, zwłaszcza przed klasówką z matmy, wprowadzić pająka w ruch wirujący. Szerokie zastosowanie znajdą też kogutki  –  wyciągnięte z pieca ceramicznego, wielobarwne, błyszczące, z dwoma nogami, z jedną nogą, bez nóg, tłuste i chude, będące  albo samoistnymi  tworami, czyli  płaskorzeźbami,   albo elementami  większych całości,  typu talerzyk czy cukierniczka, zasługujących na miano sztuki użytkowej. Płaskorzeźbę można umieścić nad drzwiami frontowymi – niech wszyscy wiedzą, że w tym  domu istnieje świadomość  rustykalnych tradycji nadmolnickiego grodu. Talerzyk można postawić na półce z książkami, by wybierać  z niego cukierki w czasie lektury.

Rodzina

Osobny dział  wystawy stanowią  prace dzieci i rodziców z przedszkola Mała Antonówka, mającego siedzibę  w Janówku.  Kto by pomyślał, że koguta da się  zrobić np. z  tekturowego pudełka  po jajkach? Wystarczy opakowanie   pomalować, z przodu zainstalować głowę z grzebykiem i dziobem, a z tyłu skrzydła, i już  jest kogut, choć może raczej lotniskowiec o nazwie The Rooster. Najważniejsze jest jednak to, że podczas procesu tworzenia  przedszkolacy otrzymali  realne wsparcie ze strony najbliższych. Z niemałym wzruszeniem czytamy podpisy pod dziełami: „Rodzina Masłowskich”, „Staś Nowak z rodziną”, „Ninka Maciak z rodziną”, „Krzyś Pachniak z rodziną”, „Mikołaj Bednarz z rodziną”, „Igorek Jeszke z rodziną”. Zatem sztuka nie tylko uwrażliwia dziecko na świat (współczesny i miniony),  lecz  także cementuje rodzinę, co już samo w sobie jest rzeczą nie do przecenienia.

Skorupki nasiąkły

A gdy jeszcze przywołać przysłowie: „Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość  trąci”, to można z optymizmem patrzeć w przyszłość. Uczniom biorącym udział w  warsztatach w GOK i przedszkolakom z Janówka, gdy dorosną, nikt nie wmówi, że Grójec  nie ma nic wspólnego z  kurami  czy ludowością.  Projekt   ma też znaczenie całkiem wymierne.

- W czasie Święta Kogutka Grójeckiego udało nam się sprzedać sporą część  prac plastycznych oraz  wyrobów cukierniczych w kształcie kogutka. Do uzyskanej w ten sposób  kwoty dołożymy trochę  pieniążków i zafundujemy  dzieciom wycieczkę – mówi Izabela Czyżewska z przedszkola Mała Antonówka, uczestniczka warsztatów rękodzieła ludowego.

Remigiusz Matyjas

TAGI:

Komentarze (0):

Na razie nie ma żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Puchar Polski: KS Wysokin – Mazowsze Grójec 2:5 W niedzielne popołudnie grójczanie pokonali KS Wysokin 5:2...
Filmowcy kręcą serial w Grójcu. Znamy szczegóły produkcji Od soboty na terenie Grójca realizowane są zdjęcia do...
Mazowsze zdało egzamin To był trudny rok – pandemia, rosnąca inflacja i duży...
Wojsko wraca do Nowego Miasta nad Pilicą Były szef wojsk inżynieryjnych 25 Brygady Kawalerii...
Tragiczny wypadek w gminie Błędów. Mężczyzna zginął pod kosiarką Mieszkaniec miejscowości Bielany w gminie Błędów zginął w...

Najnowsze ogłoszenia

... Alarmy Kamery Napędy do Bram Domofony
części do silników Deutz, hurtownia... KT Service - posiadamy największy magazyn części do silników Deutz...
Szukasz pracowników z Ukrainy ? Szanowni Państwo,

Firma Gerbaupol sp. z o. o. z siedzibą...
Kasjer/Sprzedawca Stokrotka Stokrotka Sp. z o. o. – jesteśmy siecią handlową obecną na...
Sprzedam dobrze prosperującą firmę... Do sprzedania firma produkująca stoły betonowe do tenisa, pojedyncze...

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.
KP Produkcja Archi-Tektury KP Produkcja Architektury to pracownia projektowania wnętrz utworzona...
Gabinet Psychoterapii Katarzyna Dolińska-Kłopotowska... Terapia uzależnień i współuzależnienia.
Psychoterapia osób z...
Twoje Wnętrza Katarzyna Siedlecka Jesteśmy firmą zajmującą się aranżacją wnętrz oraz elementami wnętrzarskimi....

2013-2022 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.