Holter EKG w klinice U Lekarzy - co warto wiedzieć o badaniu?
10 grudnia 2024; 12:59
Artykuł sponsorowany
Holter EKG to jedno z najczęściej wykonywanych badań diagnostycznych w kardiologii, pozwalające na monitorowanie pracy serca przez okres minimum 24 godzin. Dzięki niemu można wykryć, m.in. zaburzenia pracy serca oraz chorobę niedokrwienną. W warszawskiej klinice U Lekarzy pacjenci mogą zdecydować się na założenie Holtera EKG na okres dłuższy niż 24 godziny, np. na 48h lub 72h. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy podejrzewają u siebie chorobę serca lub też zależy im na profilaktyce. W poniższym artykule omówimy, na czym polega to badanie, a także, jak wygląda ono w klinice U Lekarzy w Warszawie. Zapraszamy.
Holter EKG - co to jest i na czym polega to badanie?
Holter EKG to nieinwazyjne badanie diagnostyczne, które pozwala na minimum 24-godzinne monitorowanie pracy serca. Badanie to odbywa się w warunkach codziennej aktywności pacjenta. Wykorzystuje się go do diagnozowania zaburzeń rytmu serca, takich jak np. arytmia, które są trudne do oceny podczas rutynowej wizyty i standardowego badania EKG w gabinecie kardiologicznym.
Badanie polega na założeniu pacjentowi niewielkiego urządzenia rejestrującego, które jest połączone z elektrodami umieszczonymi na klatce piersiowej. Elektrokardiograf Holtera rejestruje aktywność elektryczną serca przez cały okres badania, nawet podczas snu. Urządzenie jest lekkie i niewielkich rozmiarów, dzięki czemu nie przeszkadza w wykonywaniu codziennych czynności.
Podczas badania pacjent prowadzi dziennik aktywności, w którym zapisuje wszystkie, istotne zdarzenia, takie jak wystąpienie objawów, aktywność fizyczną, czy przyjmowanie leków. Dane z urządzenia i notatki z dziennika pozwalają lekarzowi na dokładną analizę pracy serca w różnych sytuacjach. Badanie to dostarcza konkretnych informacji, które mogą pomóc w postawieniu diagnozy i dostosowaniu leczenia do indywidualnych potrzeb pacjenta.
Jak długo trwa badanie Holterem EKG?
Standardowe badanie Holterem EKG trwa zazwyczaj 24 godziny, dzięki czemu lekarz może przeanalizować pracę serca w ciągu całej doby. W niektórych przypadkach kardiolog decyduje się na założenie urządzenia na dłuższy okres, np. 48 godzin lub 72 godzin. Dotyczy to najczęściej pacjentów, których objawy są niejednoznaczne i pojawiają się np. raz na kilka dni. W klinice U Lekarzy w Warszawie pacjenci mają możliwość założenia Holtera EKG na okres – 48 godzin, 72 godziny, a nawet 7 dni.
Decyzja o wyborze czasu trwania badania jest podejmowana jest w sposób indywidualny dla każdego pacjenta, w zależności od wskazań medycznych oraz zgłaszanych przez pacjenta dolegliwości.
Holter EKG w klinice U Lekarzy
W klinice U Lekarzy w Warszawie badanie Holterem EKG jest przeprowadzane z wykorzystaniem sprzętu diagnostycznego, umożliwiającego precyzyjne monitorowanie pracy serca. Klinika dysponuje zarówno 3-kanałowymi, jak i 12-kanałowymi Holterami EKG.
Holter 3-kanałowy jest wystarczający do podstawowej oceny rytmu serca oraz wykrywania najczęstszych zaburzeń, takich jak arytmia czy bloki przedsionkowo-komorowe. Natomiast Holter 12-kanałowy jest w stanie, np. wykryć, który, konkretny obszar serca odpowiada za arytmię. Używany jest głównie w komorowych i nadkomorowych zaburzeniach rytmu przed zabiegami ablacji. 12-komorowy Holter umożliwia przeprowadzenie pełniejszej analizy elektrokardiograficznej.
Holter EKG zakłada wykwalifikowany personel medyczny, najczęściej technik lub pielęgniarka, podczas krótkiej wizyty w gabinecie.
Podsumowanie
Holter EKG jest badaniem nieinwazyjnym, które służy do monitorowania pracy serca. Dzięki jego zapisom kardiolog jest w stanie odczytać i przeanalizować, jak pracuje serce pacjenta. W ten sposób jest w stanie wdrożyć skuteczne leczenie farmakologiczne lub skierować na zabieg. Klinika U Lekarzy dysponuje 3-kanałowym od 12-kanałowym Holterem EKG. Wybór konkretnego rodzaju Holtera EKG do przeprowadzenia badania dokonuje lekarz po wstępnej konsultacji z pacjentem. 3-kanałowy Holter EKG świetnie sprawdza się podczas podstawowych badań pracy serca, natomiast 12-kanałowy jest idealny do pogłębionej diagnostyki konkretnego schorzenia.
Najnowsze komentarze