Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

ITD zatrzymała pod Grójcem zbyt ciężką ciężarówkę

3 listopada 2023; 16:45

Informacja prasowa

0 komentarzy

Fot. Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Radomiu Fot. Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Radomiu

Blisko 55 ton zamiast dopuszczalnych 40 ważyła ciężarówka przewożąca dużą koparkę gąsienicową. Kierowca okazał zezwolenie na przejazd nienormatywnego zestawu, ale dokument nie obejmował rzeczywistych parametrów – zwiększonych nacisków osi. Nieprawidłowość stwierdzili inspektorzy mazowieckiej Inspekcji Transportu Drogowego.

News will be here

W czwartek (2 listopada), na ekspresowej „siódemce” w okolicach Grójca, patrol Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymał ciężarówkę polskiego przedsiębiorcy. Zestawem wykonywano krajowy przewóz koparki gąsienicowej. Powodem tej interwencji było podejrzenie przekroczenia przepisowego tonażu i nacisków osi na drogę.

Ciężarówkę skierowano na inspekcyjne wagi. Rzeczywista masa całkowita zestawu wynosiła 54,9 t zamiast dopuszczalnych 40 t. Z kolei naciski podwójnej osi ciągnika siodłowego, z czego jedna była osią napędową a druga bez napędu, wynosiły 21,25 t przy normie 19 t. O prawie 1 t przekroczone były również naciski potrójnej grupy osi naczepy. Oprócz tego zestaw z ładunkiem był za szeroki, za długi i za wysoki.

Kierowca okazał do kontroli zezwolenia kat. IV na przejazd pojazdu nienormatywnego po drogach publicznych. Dokument nie był wystarczający - nie dopuszczał do ruchu gabarytu o naciskach osi większych od dopuszczalnych. W tym przypadku wymagane było zezwolenie kat. V. Jego brak był równoznaczny z tym, że funkcjonariusze nie mogli uznać okazanego zezwolenia niższej kategorii.

Inspektorzy wstrzymali transport do czasu usunięcia stwierdzonej nieprawidłowości. Na miejsce kontroli drogowej przyjechał zestaw z większą liczbą osi, na który przeładowano koparkę. Wtedy znaczna masa ładunku rozłożyła się na więcej osi i ich naciski były zgodne z dopuszczalnymi. Nie oznacza to, że przewoźnik uniknie pozostałych konsekwencji. Wobec niego będą teraz wszczęte postępowania z ustawy o transporcie drogowym i ustawy prawo o ruchu drogowym. Grozi mu wysoka kara pieniężna.  

Przeciążone pojazdy przyczyniają się do szybszej degradacji nawierzchni jezdni i konstrukcji obiektów inżynieryjnych w ciągu dróg. Poruszanie się po drogach przeładowanych pojazdów ma też wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Jest to również przejaw nieuczciwej konkurencja na rynku usług transportowych.

Źródło: Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Radomiu

TAGI:

Komentarze (0):

Na razie nie ma żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Rusza przebudowa parku miejskiego w Grójcu! Rozpoczynają się prace przy kolejnym etapie rewitalizacji...
Dariusz Gwiazda: Wznawiamy rozbudowę Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Grójcu Burmistrz Dariusz Gwiazda poinformował, że w czwartek zosta...
Były sędzia poszukiwany listem gończym! Był zameldowany w Grójcu Były już sędzia Tomasz Szmydt, który zbiegł na Białoruś i...
Zmiany w kierownictwie Komendy Powiatowej Policji w Grójcu W środę (15.05) podczas uroczystej zbiórki w sali...
Przy stacji PKP Warka powstanie parking na 150 miejsc Mieszkańcy dojeżdżający na co dzień do pracy i szkoły ł...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.