Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

Jabłko królowało na grójeckim rynku

5 października 2022; 12:27

Materiał promocyjny

Grójec od wielu lat świętuje okres, gdy sady zaczynają dekorować cały region feerią barw. W tym roku również owocobranie zostało odpowiednio uhonorowane.

News will be here

Festiwal Jabłka – Grójecki Piknik Rodzinny to nowy format imprezy miejskiej, którego formuła została zaproponowana przez Burmistrza Gminy i Miasta Grójec Dariusza Gwiazdę jeszcze w 2019 roku podczas Jubileuszu 600-lecia Grójca.

Chlubą naszego regionu jest sadownictwo, a jabłka z grójeckich sadów charakteryzują się niezwykłymi walorami smakowymi, przez co na przestrzeni lat na dobre zagościły nie tylko na polskich, ale też światowych stołach. Początek jesieni to dobra okazja do uhonorowania tego owocu i celebracji: trwające zbiory, kalendarzowe Święto Jabłka, a także ostatnie ciepłe wieczory przed zimą, zainspirowały Zespół ds. organizacji wydarzeń do przygotowania imprezy. Wydarzenie z entuzjazmem objął patronatem Marszałek Województwa Mazowieckiego, który na ten cel przekazał dofinansowanie w kwocie 23 440 złotych.

W sobotę 1 października 2022 roku o godzinie 14:00 na rynku miejskim wystartował Festiwal Jabłka i zgromadził mieszkańców Gminy i Miasta Grójec, którzy przychodzili całymi rodzinami korzystać z atrakcji, a tych było w programie co niemiara. Nie zabrakło chociażby występów dobrze znanych i lubianych grójeckich solistów, zespołów i chórów. Dla grójeckiej publiczności zatańczyły też dzieci, młodzież i seniorki z grup tanecznych. Muzycznymi gwiazdami wieczoru był hip-hopowy zespół HLOPAKY, a także duet Andreo & Kariny, wykonujący największe przeboje włoskiego tenora Al Bano i amerykańskiej piosenkarki Rominy Power, który był poprzedzony pokazem ceremonii ognia. Urozmaiceniem wydarzenia ponadto były: pokaz motocykli Klubu Cobra Grójec FG, warsztaty decoupage Grójeckiego Uniwersytetu Otwartego, stoiska z rękodziełem Grójeckiego Uniwersytetu Otwartego, dmuchańce dla dzieci, malowanie twarzy czy animacje szczudlarzy.

Festiwal Jabłka to również smak. Odwiedzający imprezę mieli możliwość kosztowania jabłek prosto z ulenieckich sadów od zaprzyjaźnionych sadowników Wojciecha Kota, Dariusza Lewandowskiego, Doroty Niedbały oraz firmy Agro Queens. Ponadto została wydzielona strefa gastronomiczna Kół Gospodyń Wiejskich, lokalnych grup oraz grójeckich przedsiębiorców, wspólnie z gwiazdą kulinarną – Damianem Marchlewiczem, zwycięzcą IV edycji programu telewizyjnego „Hell’s Kitchen”, który ustawił króla polskich owoców na odpowiednim piedestale. Mieszkańcy mogli degustować jabłko w niespotykanej do tej pory formie: zupy-kremu z jabłek i pora, białej kiełbasy z duszoną cebulą i jabłkami, a także lizaka z jabłka w cieście.

Podczas święta wyłoniono również Najlepszą Grójecką Szarlotkę 2022 oraz Najlepszą Lokalną Potrawę z Jabłkiem 2022. Zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody, pośród których głównymi były roboty planetarny oraz multirobot kuchenny.

Oto wyniki:

Konkurs na Najlepszą Grójecką Szarlotkę 2022:

I miejsce – KGW Zalesianki

II miejsce – KGW Gościeńczyce

III miejsce – Iwona Kowalska & Kawiarnia Galeria „Koneser”
 
Konkurs na Najlepszą Lokalną Potrawę z Jabłkiem 2022:

I miejsce – Tomasz Janiak z KGW Głuchowskie Kumoszki

II miejsce – KGW Zalesianki

III miejsce – KGW Głuchowskie Kumoszki

Burmistrz Gminy i Miasta Grójec Dariusz Gwiazda kieruje podziękowania do wszystkich, którzy przyczynili się do wsparcia i organizacji festiwalu: Urzędowi Województwa Mazowieckiego, pracownikom Urzędu Gminy i Miasta Grójec, Grójeckiemu Ośrodkowi Kultury, Kołom Gospodyń Wiejskich z Gościeńczyc, Zalesia, Głuchowa, Ochotniczym Strażom Pożarnym z Kośmina, Zalesia oraz Grójca, Restauracji „Staromiejskiej”, Kawiarni Galerii „Koneser” oraz partnerom: Wojciechowi Kotowi, Dariuszowi Lewandowskiemu, Dorocie Niedbale, Agroqueens, firmie Euro-Boni, a także Mariuszowi Sucharskiemu.

TAGI:

 

Najnowsze artykuły

Pożary, powalone drzewa, podtopienia. Skutki burzy w powiecie grójeckim W związku z przejściem silnego frontu burzowego oraz innych...
Czy Asperger to niepełnosprawność? Asperger, będący częścią spektrum autyzmu, charakteryzuje...
Duży pożar pod Mogielnicą. Kłęby dymu widać z kilku kilometrów [NOWE INFORMACJE] Płonie przechowalnia owoców w miejscowości Dziunin w gminie...
Motocyklista chciał uniknąć kontroli, nie uniknie kary Motocyklista zatrzymany do kontroli w Nowym Mieście nad...
W Grójcu powstanie nowy budynek komunalny Gmina Grójec otrzymała blisko 6 milionów złotych na budowę...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.