Kiedy Michalina Wisłocka próbowała zdobyć fundusze na swoje badania, usłyszała, że to mało prawdopodobne, ponieważ macicę ma tylko połowa społeczeństwa. Problem ten nie dotyczy stóp, które ma zdecydowana większość z nas. A jednak ich zdrowie jest tematem marginalizowanym, często nawet przez samych lekarzy. Na szczęście już od kilkunastu lat coraz większą popularnością cieszą się gabinety podologiczne, w których można uzyskać wszechstronną pomoc w przypadku różnorodnych chorób i dolegliwości związanych ze stopami. Powoli dociera do nas również, że wcale nie musimy cierpieć z powodu nawracającej grzybicy, haluksuów czy wrastających paznokci. Po jakie środki warto sięgnąć w trakcie pielęgnacji a co zastosować interwencyjnie?
Czyste stopy – podstawa pielęgnacji
Troskę o stopy należy zacząć od absolutnej podstawy – czyli od ich dokładnego oczyszczenia. Sprawa tylko pozornie wydaje się banalna. W rzeczywistości zanieczyszczenia i drobnoustroje, które osadzają się na skórze podczas całodziennego chodzenia w przepoconej skarpetce czy paradowania boso po plaży, mogą być trudne do usunięcia.
Do mycia stóp stosuj naturalne mydła, nie powodujące podrażnień. Co jakiś czas wymocz stopy w specjalistycznym płynie, w roztworze soli albo po prostu w wodzie z szarym mydłem. Delikatnie zetrzyj martwy, zrogowaciały naskórek drobnoziarnistym pumeksem albo rękawicą kąpielową z naturalnych włókien (np. konopi lub bambusa).
Nawilżanie i zmiękczanie – pierwszy krok do piękna
Zwłaszcza latem, gdy więcej chodzimy w sandałach lub boso, stopy mogą wymagać intensywniejszej pielęgnacji. Naskórek ściera się i rogowacieje a w pęknięcia wnika brud, co jest jednocześnie nieestetyczne i groźne dla zdrowia.
Aby uniknąć tego efektu, regularnie dbaj o kremowanie stóp. Nie nada się jednak zwykły balsam z drogerii ani nawet krem do dłoni. Skóra na stopach jest z natury nieco grubsza – uniwersalny kosmetyk nie będzie w stanie odpowiednio jej nawilżyć i odżywić. Podstawowym składnikiem dobrego kremu do stóp jest mocznik, czyli organiczny związek chemiczny o szerokim spektrum zastosowań. Mile widziane są również takie komponenty jak kwas mlekowy (odbudowujący pH), lanolina (wosk pozyskiwany przy wyczesywaniu owiec, głęboko natłuszczający), ekstrakt z lnu (odbudowujący barierę hydrolipidową), pantenol (przyspieszający gojenie ranek), alantoina (o działaniu przeciwzapalnym), wit. A (wspierająca funkcje ochronne skóry) czy wit. E (odpowiadająca za głębokie nawilżenie). Kremy do pielęgnacji stóp, zawierające wymienione składniki, znajdziesz na stronie medycznej hurtowni internetowej: https://eplaster.pl/.
Leczenie infekcji – w trosce o zdrowe stopy
Dużym problemem wielu z nas są nawracające infekcje grzybicze stóp. To żaden wstyd – zarazić możemy się podczas chodzenia boso po terenie basenu a nawet po parku. Dodatkowo niska odporność powoduje znacznie większe narażenie na atak grzybów.
Najważniejsze to mieć świadomość, że kłopot nie rozwiąże się sam. Konieczna jest zdecydowana interwencja – im szybciej ona nastąpi, tym mniejszy będzie zajęty obszar. Prawdopodobnie wystarczy dedykowany preparat apteczny – spray albo krem. Gdy grzyb jest oporny, konieczna może się okazać wizyta u podologa a nawet u dermatologa.
Łagodzenie zmian, pielęgnacja uszkodzeń – na drodze do wyleczenia
Wiele osób zmaga się z jeszcze poważniejszymi problemami, niż grzybica. Są to uszkodzenia a nawet zniekształcenia, spowodowane noszeniem nieodpowiedniego obuwia, zbyt wysoką wagą czy przyjmowaniem niewłaściwej postawy. Część z nich można rozwiązać produktami aptecznymi, zwłaszcza jeśli zmiany nie są jeszcze zaawansowane.
Do usuwania modzeli (czyli twardych, żółtawych grudek) oraz odcisków (głębokich grudek z korzeniem), wystarczy woda z mydłem i pumeks lub frezarka. Z kurzajkami lepiej nie eksperymentować samodzielnie – mają one tendencję do rozsiewania się. W przypadku wrastających paznokci, najskuteczniejsze są klamry podologiczne oraz noszenie luźniejszych butów. Jeśli dokuczają nam haluksy (czyli deformacje kości stopy), nie obędzie się bez ortezy a nawet zabiegu chirurgicznego.
Problemy ze stopami nie są zagadnieniem wyłącznie estetycznym. Często świadczą o toczących się w ciele procesach chorobowych, albo też wynikają z niewiedzy i popełnianych błędów. W natłoku spraw warto poświęcić chwilę również stopom. Skoro nakładamy maseczki na twarz, odżywki na włosy i balsamy na ciało, to stopom także należy się uwaga – zwłaszcza że najczęściej potrzebna dosłownie kilku minut, aby wykonać dzienną rutynę pielęgnacyjną.
7 godzin temu
Sprawa z Goszczyna trafiła do Strasburga. Jest werdykt Trybunału
8 godzin temu
Sprawa z Goszczyna trafiła do Strasburga. Jest werdykt Trybunału
9 godzin temu
Sprawa z Goszczyna trafiła do Strasburga. Jest werdykt Trybunału
10 godzin temu
Sprawa z Goszczyna trafiła do Strasburga. Jest werdykt Trybunału
12 godzin temu
Ogłoszenia