Jak kupić bitcoin i inne kryptowaluty?

14 maja 2020; 11:45

Materiał promocyjny

Kryptowaluty stają się coraz popularniejsze. Świadczyć może o tym m.in. wciąż wydłużająca się lista firm, które umożliwiają płatność np. bitcoinami. Chcesz zakupić kryptowaluty, ale nie wiesz, jak to zrobić? Zapoznaj się z naszym krótkim poradnikiem.

Czym są kryptowaluty?

 

Kryptowaluta to rozproszony system księgowy, który przechowuje informacje o stanie posiadania w jednostkach umownych. Jego podstawą jest kryptografia (stąd określenie „waluty kryptograficzne”), dzięki czemu każda kryptowaluta ma własny, unikalny kod. To z kolei skutecznie zapobiega nadużyciom, w tym kopiowaniu kryptowalut.

Obecnie osoby zainteresowane nabyciem kryptowalut mogą wybierać wśród ponad 4000 propozycji. Nie wszystkie kryptowaluty są jednak tak samo popularne – najbardziej znaną kryptowalutą jest bitcoin, wielu zwolenników ma również ethereum.

Co wyróżnia kryptowaluty? W odróżnieniu od tradycyjnej waluty, nad kryptowalutami nikt nie sprawuje kontroli – nie działają instytucje, które byłyby odpowiednikami banków czy KNF. Dodatkowo waluty te są odporne na inflację. To kolejny powód, dla którego w ostatnich latach cieszą się one dużym zainteresowaniem, również jako inwestycja.

 

Gdzie kupić bitcoin?

 

W przypadku kryptowalut nie występują pośrednicy – system wymiany opiera się na P2P (peer-to-peer). Gdzie zatem kupić bitcoin czy inne kryptowaluty? Handel kryptowalutami odbywa się na giełdach, których w sieci działa już ponad 7500. Nie wszystkie cieszą się takim samym zainteresowaniem. W Polsce najpopularniejszymi giełdami kryptowalut są BitBay, Coinbe czy CoinDeal.

Poszczególne giełdy różnią się między sobą ofertami – nie każda proponuje ten sam zestaw kryptowalut. Można się o tym przekonać, zapoznając się z zestawieniem giełd, które znajduje się na tej stronie internetowej: https://kryptomaniak.pl/gieldy-kryptowalut.

Giełdy kryptowalut nie są jedynym miejscem, gdzie można zakupić kryptowaluty – alternatywą są bitomaty (bankomaty bitcoinów). Trzeba jednak pamiętać, że bitomaty nie są powszechne – większość zlokalizowana jest w największych miastach, przez co nie wszyscy zainteresowani mają do nich dostęp.

 

Gdzie można płacić kryptowalutami?

 

Współcześnie kryptowaluty są postrzegane na dwa sposoby – część osób traktuje ich zakup jako inwestycję, która w przyszłości ma przynieść zysk; z kolei inni postrzegają je jako alternatywny środek płatniczy. Gdzie można za nabywane produkty lub usługi zapłacić choćby bitcoinami?

Jak się okazuje, przybywa miejsc, w których kryptowaluty są akceptowane. Dziś bitcoinami można płacić niemal na całym świecie. W Polsce liczba takich punktów przekroczyła już 8000. Jakie firmy chętnie rozliczą się w bitcoinach? Ich lista jest coraz dłuższa. Powodem jest m.in. brak prowizji, którą przedsiębiorcy muszą płacić, korzystając choćby z terminali płatniczych.

Bitconami można zapłacić m.in. za doładowanie konta w sieciach komórkowych T-Mobile i Heyah. Do płatności kryptowalutami przekonują się również hotelarze i przedsiębiorcy prowadzący szkoły językowe. W Polsce bitcoiny akceptują niektóre firmy sprzedające domeny i hosting, kancelarie rachunkowe czy pracownie oferujące wyroby z kamienia.

 

Na co zwracać uwagę przy przechowywaniu kryptowalut?

 

Zakup kryptowaluty to nie wszystko – pamiętać trzeba jeszcze o jej bezpiecznym przechowywaniu. Bitcoiny czy inne kryptowaluty nie mają fizycznej formy, co wielu osobom może wydawać się kłopotliwe. Tymczasem dziś dostępne są portfele – wirtualne, w formie aplikacji desktopowych czy urządzeń zewnętrznych (nie są one podłączone do sieci). Czym są takie portfele? Porównać można je do konta bankowego.

Wybór i założenie portfela jest niezbędne, aby następnie móc nabywać wybrane kryptowaluty. Na jaki portfel się zdecydować? Każdy ma swoje zalety i wady. Korzystanie z portfela elektronicznego oznacza, że w razie uszkodzenia komputera użytkownik może zostać pozbawiony dostępu do zakupionych kryptowalut. Z kolei papierowe i sprzętowe portfele wymagają dodatkowych zabezpieczeń.

Aby trafnie wybrać portfel, warto zapoznać się z zaletami i wadami każdego z nich. W ten sposób można podjąć świadomą decyzję i założyć portfel, który najlepiej będzie odpowiadał potrzebom nabywcy kryptowalut.

 

Najnowsze artykuły

30.ofiara koronawirusa w powiecie grójeckim Nie żyje 61-letni mężczyzna zakażony koronawirusem -...
Suntago Wodny Świat na razie pozostanie zamknięty Pomimo decyzji o możliwości otwarcia basenów i saun, Park...
Dobry dentysta i dobry pacjent – zgrana para w walce o piękny uśmiech Nawet najlepszy dentysta nie uratuje nam uzębienia, jeśli...
Dachowanie w Tarczynie. Droga zablokowana Do niebezpiecznie wyglądającego zdarzenia doszło na drodze...
Koronawirus nadal niebezpieczny (VIDEO) Mimo informacji napływających z mediów na temat luzowania...
www.AUTOdoc.pl

Najnowsze ogłoszenia

Praca w branży spożywczej! Bez stawki... Praca w branży spożywczej czeka na Was! Agencja pracy Morego (cert.16198)...
Opiekunka osoby starszej w Niemczech,...

Planowany termin wyjazdu: od zaraz na min 4 tyg.
Opiekunka osoby starszej w Niemczech,...
Planowany termin wyjazdu: między 15.06 a 20.06.2020
Opiekunka osoby starszej w Niemczech,...
Planowany termin wyjazdu: od 01.07.2020 na 6-8 tyg.
Praca w branży spożywczej! Bez stawki... Agencja Zatrudnienia Morego (cert.16198) poszukuje osób chętnych do...

Firmy z Grójca i okolic

Twój Dzień - organizacja imprez okolicznościowych... Szukasz wodzireja na swoje wesela? Skontaktuj się z agencją Twój Event,...
Fotowoltaika Brewa Zbudujemy dla Ciebie instalację fotowoltaiczną i obniżymy rachunki za...
Take Care Polska sp. zoo. Firma zajmuje się dochodzeniem zaniżonych odszkodowań zarówno z OC sprawcy...
Proserwis - montaże, naprawy kotłów... Proserwis to firma z Warszawy specjalizująca się w usługach dotyczących...
zielonyVOLT.pl Podstawową działalność firmy stanowi dostarczanie kompleksowych rozwiązań...

2013-2020 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.