Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

Jak muzyka wpływa na mózg?

22 listopada 2021; 09:10

Materiał promocyjny

Technologia i muzyka splotły się ze sobą po raz pierwszy w 1860 roku, kiedy to Edouard-Leon Scott de Martinville podjął próbę nagrania francuskiej pieśni ludowej "Au Claire de la Lune". Próbował tego dokonać za pomocą urządzenia zwanego fonautografem.

News will be here

W dzisiejszych czasach technologia jest niezbędna do tworzenia muzyki. To właśnie dzięki niej możemy poznać wpływ muzyki na ludzki umysł. Z pomocą systemów obrazowania mózgu, naukowcom udało się rozwikłać wiele tajemnic.

Jak zbiera się reakcja Twojego mózgu na muzykę?


Dzięki funkcjonalnemu rezonansowi magnetycznemu (fMRI) naukowcy mogą badać reakcje neurologiczne wywoływane przez muzykę. Mogą dowiedzieć się, jak wpływa ona na nasz ogólny nastrój i reakcje emocjonalne. Wszystkie ścieżki dźwiękowe, których chętnie słuchasz, wywołują zupełnie inne reakcje.

Jakie części mózgu są stymulowane podczas słuchania muzyki?


"This Is Your Brain on Music" Daniela J. Levitina opisuje, jak muzyka stymuluje różne części mózgu, a nie tylko jedną jego stronę.

Kora słuchowa śledzi głośność, rytm i wysokość dźwięku muzyki. Kora wzrokowa jest odpowiedzialna za odczytywanie nut muzycznych. Z kolei kora ruchowa jest stymulowana przez fizyczną reakcję naszego ciała na muzykę. Z tego powodu jest mało prawdopodobne, aby osoba cierpiąca na chorobę Alzheimera zapomniała, jak grać na pianinie; muzyka jest zakorzeniona w pamięci mięśniowej.

Wreszcie, hipokamp jest odpowiedzialny za odzyskiwanie pamięci. Jest to powód, dla którego mamy emocjonalną reakcję na popularne piosenki z przeszłości.

Wpływ muzyki na Twój mózg


Czym więc dokładnie jest muzyka i dlaczego jest tak przyjemna? Kiedy ktoś odtwarza muzykę, dźwięk dociera do naszego kanału słuchowego w postaci drgań powietrza. Wibracje te wędrują przez neurony jako synapsy do nerwu słuchowego. Kiedy docierają do mózgu, rozpoznajemy je jako melodie. Magia tkwi w częstotliwości tych wibracji. Częstotliwość, z którą rezonuje Twój mózg, to Twój ulubiony gatunek muzyki.

Ale dlaczego słuchanie muzyki jest tak przyjemne? Badanie przeprowadzone przez dwóch neurobiologów, Roberta Zatorre i Anne Blood, pokazuje, że słuchanie muzyki uwalnia dopaminę, hormon, który sprawia, że czujemy się szczęśliwi, do naszego krwiobiegu.

Jest to ten sam hormon, który uwalnia się na przykład wtedy, gdy dobrze zjemy. Ale muzyka może również sprawić, że poczujemy niezliczoną ilość innych emocji, takich jak smutek, nuda, a nawet frustracja. Jeśli chodzi o podkręcanie ludzkich emocji, muzyka jest potężnym narzędziem.

Nina Kraus, która zajmuje się psychologią muzyki na Northwestern University, uważa, że ludzie są genetycznie skonstruowani do synchronizowania się z muzyką, czego doskonałym przykładem jest rytmiczne bicie naszego serca.  Muzyka może stymulować więcej części naszego mózgu niż większość codziennych czynności. W badaniu zatytułowanym Music Alters Visual Perception, badacze Jacob Jolij i Maaike Meurs twierdzą, że rodzaj słuchanej muzyki może zmienić nasze postrzeganie świata.

Typ muzyki, który sprawia, że jesteś szczęśliwy, może nudzić inną osobę. Niezależnie od tego, czy jest to rock, hip-hop, muzyka klasyczna, heavy metal czy muzyka elektroniczna, gatunek, który lubisz, zależy wyłącznie od Twojego pochodzenia i kontaktu z nim.

Tego aspektu nie można przypisać genetyce, ponieważ jest on całkowicie socjologiczny. Jednakże, naukowcy w przeszłości wierzyli, że słuchanie muzyki klasycznej może zwiększyć Twój wynik IQ. Nazywano to efektem Mozarta. Jednak ostatnie badania dowiodły, że jest inaczej.

W innym badaniu przeprowadzonym przez Uniwersytet Johna Hopkinsa muzycy tworzyli muzykę wewnątrz maszyny fMRI. Odkryli oni, że słuchanie muzyki lub gra na instrumencie działa jak kompletny trening mózgu. Badanie sugeruje również, że regularne słuchanie muzyki może zachować młody mózg.

Wpływ muzyki na dobre samopoczucie


Wpływ, jaki muzyka wywiera na ludzki umysł jest intrygujący. Podczas gdy badania nad psychologią muzyki mogą być w toku, jest jedna rzecz, którą możemy powiedzieć na pewno. Włączenie większej ilości muzyki do swojej codziennej rutyny ma znaczący wpływ na jakość życia.

Oto niektóre z pozytywnych skutków, jakie muzyka może mieć na Ciebie:

- Muzyka zmniejsza ból. Uwalnia opioidy uśmierzające ból w organizmie.

- Wspomaga neurogenezę. Jest to proces, w którym nasz mózg rozwija więcej neuronów, poprawiając w ten sposób nasze zdolności poznawcze.

- Uwalnia dopaminę, która poprawia ogólny nastrój

- Może poprawić koncentrację uwagi

- Łagodzi stres poprzez obniżenie poziomu kortyzolu. Kortyzol jest hormonem, który organizm uwalnia, gdy jest poddany jakiemukolwiek rodzajowi stresu.

- Pomaga zrelaksować się pacjentom, którzy przeszli zawał serca, udar mózgu lub napad padaczki.

- Może być stosowany jako terapia pomagająca osobom z chorobą Parkinsona i Alzheimera.

- Poprawia pamięć.  Słuchanie piosenki lub melodii z przeszłości może sprawić, że natychmiast cofniesz się w czasie.

- Poprawia komunikację. Kiedy słowa nie wystarczają, muzyka może wyrazić to, co czujesz. W trudnych chwilach ludzie często szukają towarzystwa w muzyce.

Twoja ulubiona muzyka ma zupełnie nowe znaczenie dla życia. Teraz już wiesz, że Twoje ulubione piosenki pomagają lepiej się komunikować, obniżają poziom stresu i pozwalają żyć ogólnie zdrowiej.

 

Najnowsze artykuły

Mundurowi z Grójca walczą z przestępczością narkotykową Tylko w maju policjanci zatrzymali 7 osób posiadających...
Liga okręgowa: Zodiak Sucha – Mazowsze Grójec 3:2 W niedzielne popołudnie podopieczni Jerzego Engela jr...
Dwóch kierowców wyjątkowo mocno przekonało się o skuteczności grupy SPEED W ubiegłym tygodniu grójecka grupa SPEED skontrolowała 71...
Umowa na remont świetlicy wiejskiej w Gościeńczycach podpisana! Świetlica wiejska w Gościeńczycach wkrótce przejdzie remont...
Dzieci w powiecie grójeckim. Ciekawe dane przed Dniem Dziecka Według danych z ostatniego Narodowego Spisu Powszechnego...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.