Jak radzić sobie z nadciśnieniem?

7 kwietnia 2022; 08:12

Materiał promocyjny

Nadciśnienie tętnicze to choroba cywilizacyjna, która jest jedną z najczęstszych przyczyn śmierci na całym świecie. Choroba ta jest o tyle podstępna, że w początkowym stadium nie daje żadnych objawów. Sprawdź, jak radzić sobie z nadciśnieniem!
Nieleczone nadciśnienie tętnicze grozi udarem mózgu i zawałem serca oraz sprzyja rozwojowi miażdżycy. Jak sobie radzić z wysokim ciśnieniem? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym poradniku.
Czym jest nadciśnienie tętnicze i jakie są jego objawy?
Nadciśnienie tętnicze to choroba układu krążenia, charakteryzująca się występowaniem przewlekłego stanu podwyższonego ciśnienia krwi (powyżej 140/90 mmHg). Warto wiedzieć, że ciśnienie prawidłowe mieści się w granicach 100-139/60-89 mmHg. U wielu pacjentów podwyższone ciśnienie krwi na początkowym etapie nie daje żadnych objawów. Wiele osób dowiaduje się o nadciśnieniu tętniczym przypadkowo - np. podczas rutynowego badania przeprowadzonego u lekarza pierwszego kontaktu. Trzeba jednak koniecznie zacząć kontrolować ciśnienie krwi w przypadku pojawienia się następujących objawów:
- Bóle głowy;
- Zawroty głowy;
- Zaburzenia widzenia;
- Zaburzenia snu;
- Zmęczenie;
- Bóle w klatce piersiowej;
- Kołatania serca;
- Krwawienia z nosa;
- Nawracające zaburzenia związane z układem moczowym;
- Wzmożona potliwość;
- Przyrost masy ciała.
Jak radzić sobie z nadciśnieniem?
Istnieją różne sposoby, które wspomagają leczenie nadciśnienia tętniczego, a w niektórych przypadkach mogą nawet zastąpić leki. Jednym z nich jest zmiana trybu życia, która obejmuje przede wszystkim:
- Stosowanie odpowiedniej diety, która obniża ciśnienie. Powinna ona obfitować m.in. w warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste, ryby morskie, niskotłuszczowy nabiał, oleje roślinne oraz w ograniczonej ilości chude mięso;
- Systematyczną aktywność fizyczną, która skutecznie reguluje ciśnienie krwi. Szczególnie polecane są zajęcia uelastyczniające naczynia krwionośne - np. pływanie, bieganie czy jazda na rowerze;
- Rezygnację z tytoniu;
- Ograniczenie alkoholu;
- Dbanie o odpowiednią ilość snu i odpoczynku;
- Naukę radzenia sobie ze stresem;
- Systematyczne kontrolowanie poziomu ciśnienia krwi, cholesterolu i cukru.
Zioła na obniżenie ciśnienia krwi
W leczeniu nadciśnienia, oprócz tradycyjnej farmakoterapii, świetnie sprawdzają się niektóre zioła. Zaliczamy do nich m.in. bogaty w związki flawonoidowe głóg oraz jemiołę, w której znajduje się kwas gamma-aminomasłowy. Substancje zawarte w głogu i jemiole rozszerzają naczynia krwionośne, jednocześnie obniżając ciśnienie krwi. Zioła na nadciśnienie można znaleźć m.in. w sklepach ze zdrową żywnością - https://www.izielnik.pl/ziola-na-nadcisnienie.
Przeczytaj również





Najnowsze komentarze
Nadal dokładasz kasiorkę