Jak rozpoznać sygnały, które wskazują na manipulację narkomana?
28 grudnia 2023; 13:15
Materiał promocyjny
Czy podejrzewasz, że Twój krewny, przyjaciel, członek bliskiej rodziny lub znajomy jest uzależniony od narkotyków? Najczęściej wskazują na to zmiany w zachowaniu, ale musisz wiedzieć, że narkoman często podstępnie manipuluje otoczeniem. Robi to po to, aby dostać to, czego chce. Jak rozpoznać sygnały, które świadczą o takich gierkach? Sprawdź!
Dlaczego narkoman manipuluje otoczeniem?
Manipulujący otoczeniem narkoman to ktoś, kto wywiera presję na ludzi wokół siebie, aby zachowywali się w określony sposób. W praktyce wykorzystuje kruchość emocjonalną innych, aby dostać to, czego chce. Jeśli jego pragnieniem jest zdobycie pieniędzy na zakup nowej działki narkotyku, zrobi wszystko, by wzbudzić w bliskich poczucie winy i otrzymać fundusze.
Bliskim trudno oprzeć się tej sytuacji. Poczucie winy i obowiązku ogarnia każdego, kto czuje się emocjonalnie związany z osobą uzależnioną. Zniekształcone fakty mogą zmylić tych, którzy spotykają się z manipulacją. Dlatego tak ważne jest zrozumienie zachowań narkomana i przygotowanie się do stawienia czoła problemowi.
Jak manipuluje narkoman?
Pierwsze oznaki uzależnienia od narkotyków są dość trudne do zidentyfikowania. Zaczynają się od zaniedbań, kłamstw, braku kontroli emocjonalnej i samej manipulacji. Stopniowo ten zniekształcony pogląd na rzeczywistość zaczyna się utrwalać i osoba uzależniona wierzy, że naprawdę ma rację.
U osób uzależnionych od narkotyków nawracające są także inne objawy, takie jak brak kontroli finansowej, depresja, frustracja, brak motywacji, utrata pracy i/lub zaniedbanie nauki i nagłe zmiany nastroju.
Chcesz wiedzieć, kiedy i jak manipuluje narkoman? Zwróć uwagę na kilka działań, które pomagają zauważyć niepokojące zachowania.
- Kradzież niewielkich kwot pieniędzy z portfela, ze skarbonki itp. oraz kłamanie na temat przyczyny tego czynu, np. potrzebne na bilet, jedzenie.
- Umiejętność chwalenia swoich osiągnięć w celu zatuszowania swoich negatywnych stron. Na przykład dostaje nową pracę i zwraca uwagę otoczenia tylko na ten fakt.
- Manipulowanie ludźmi o niskiej samoocenie, wprowadzanie ich w poczucie winy. W tym przypadku narkoman stawia siebie w roli ofiary i zrzuca winę za swoje uzależnienie na członków rodziny.
- Zmęczenie otoczenia swoją osobą. Innymi słowy, osoba uzależniona robi wszystko, by zwyciężyła jej rzeczywistość i próbuje udowodnić, że ma rację (czyli nie ma problemu z nałogiem). Ostatecznie wywiera taką presję na innych, że otoczenie odpuszcza.
- Prowokowanie intryg i kłótni oraz użalanie się nad sobą. Na przykład „nikt mnie nie rozumie”, „nikt mnie nie kocha” itp.
Kiedy z powodu takiego zachowania doświadczasz manipulacji, stajesz się współuzależniony. Innymi słowy, jesteś kimś, kto ostatecznie wspiera narkomana w jego nałogu. Można jednak wyjść z tej sytuacji.
Jak nie dać się manipulującemu narkomanowi?
Przede wszystkim musisz pozostawić poczucie winy na boku. Żadnego słowa, krytyki ani postawy nie należy brać osobiście. Nie możesz też ulegać groźbom i innym agresywnym formom perswazji. W każdym razie najważniejsze jest, aby osoba uzależniona od narkotyków znalazła profesjonalne leczenie, a Ty jako osoba poddana manipulacji wsparcie specjalistów.
W tym procesie niezbędne jest skorzystanie z ośrodka leczenia narkomanii, który zajmuje się tego typu przypadkami. Cała rodzina musi otrzymać niezbędną pomoc. Każdy powinien zrozumieć rzeczywistość i ją zaakceptować. Tylko wtedy będzie można odzyskać kontrolę nad swoim życiem i manipulacjami uzależnionego od narkotyków.
Najnowsze komentarze