Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

Jak zatrudniać cudzoziemców do prac sezonowych? Ile płacić?

25 marca 2018; 12:53

Grojec24.net

1 komentarz

Fot. DG Fot. DG

23 marca w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Jasieńcu odbyło się szkolenie na temat nowych zasad zatrudniania cudzoziemców do prac sezonowych. Tym razem jednak rozmawiano nie o formalnościach, które trzeba dopełnić w Urzędzie Pracy, lecz o zasadach zgłaszania pracowników sezonowych do ZUS-u.

News will be here

Organizatorką spotkania była Marta Cytryńska, radna gminy Jasieniec i specjalistka w dziedzinie rachunkowości. Opowiadała ona m. in. o konieczności zgłoszenia cudzoziemca do ZUS w ciągu 7 dni od zawarcia z nim umowy. Marta Cytryńska przedstawiła także przykładowe wyliczenia kosztów, jakie ponosi pracodawca, w związku z zatrudnieniem na zasadzie umowy o pracę i umowy zlecenie.

Po Marcie Cytryńskiej głos zabrał poseł PSL i prezes Związku Sadowników RP Mirosław Maliszewski. Parlamentarzysta przybliżył nieco wstępne założenia dopiero procedowanej ustawy, która ma wprowadzić do obrotu prawnego umowę o pomocy przy zbiorach. Jak przyznał, propozycja ta jest zdecydowanie korzystniejsza dla rolników niż obecne przepisy. Maliszewski dodał jednak, że ma kilka pomysłów poprawienia projektu ustawy, nad którą obecnie pracują posłowie.

Na zakończenie spotkania ciekawą uwagę przedstawił Władysław Leszek Kumorek, przewodniczący rady powiatu i członek zespołu, który pracuje nad nowymi przepisami dotyczącymi zatrudniania cudzoziemców. Podkreślił, iż wprowadzenie umowy o pomocy przy zbiorach to „bardzo delikatna sprawa”. Propozycja ta bowiem nie podoba się szefowi Solidarności Piotrowi Dudzie, który może dążyć do zablokowania projektu. Kumorek stwierdził nawet, że Solidarność nie rozumie zupełnie charakteru pracy rolnika.

Kolejne szkolenie odbędzie się 26 marca w budynku Publicznej Szkoły Podstawowej w Zbroszy Dużej. Początek o godzinie 17.

dg

TAGI:

Komentarze (1):

obserwator; 2 kwietnia 2018, 11:07

wiadomo ida wybory samorzadowe maliszewski jest szefem psl w grojeckim trzeba sie wziac do roboty a cos pan panie zrobil przez 8 lat dla frajerow sadownikow /ceny minimalne rynki zbytu embargo do rosji umowy kontraktacyjne biogazownie/ to wszystko pan zalatwiles? to wszystko pan zalatwiles frajerom sadownikom

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Rozpoczyna się remont DK7 od Sękocina Starego do Rembertowa Rozpoczyna się ostatni etap realizacji S7 Lesznowola –...
Grójecki policjant na podium Mistrzostw Polski Policji w Triathlonie Grójecki dochodzeniowiec asp. szt. Paweł Jaroszyński zajął...
Amator cudzej borówki z Mogielnicy. Grozi mu teraz 5 lat odsiadki Z plantacji w gminie Promna skradziono krzewy borówki...
Mazowsze Grójec pozyskało nowego napastnika Z myślą o następnym sezonie 2024/25 GKS Mazowsze Grójec...
Rzadziej chorujemy Liczba zgonów i hospitalizacji z powodu złej jakości...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.