Jak zimą przyprawić się o zdrowie?
2 lutego 2016; 09:46
Grojec24.net
0 komentarzy
Mroźna aura może skutecznie odebrać Nam motywację nie tylko do ćwiczeń, ale także dbania o wartościowe menu. Niestety zimą dieta staje się uboższa w świeże owoce i warzywa, co skutkuje osłabieniem organizmu. W konsekwencji prowadzi to do przeziębień i częstszego łapania infekcji. Jak zatem, przyprawić się o zdrowie, aby uniknąć spadku formy?
W przyprawach jest moc!
Właściwości lecznicze wielu ziół i przypraw zostały docenione już w starożytnej Grecji, gdzie szczególnie imbir stał się antidotum na liczne dolegliwości. Także w kulturze europejskiej i azjatyckiej uprawiano ziołolecznictwo. Obecnie przyprawy, powszechnie używane są do wzbogacania dań poprzez smak i intensywny aromat. Jednak nie należy zapominać o ich drogocennych właściwościach. Główne działają jak przeciwutleniacze, przeciwzapalnie czy jako antybiotyki. Poprawiają przemianę materii, niwelują wzdęcia, koją dolegliwości żołądkowe.
W związku z tym poniższa charakterystyka wybranych ziół.
Imbir- działa przeciwzapalnie, przez co może zmniejszać stany zapalnie prowadzące do chorób serca, udaru i choroby Alzheimera. Dodatkowo zapobiega infekcjom bakteryjnym, grzybiczym i wirusowym. Dzięki czemu zwiększa odporność organizmu i chroni przed infekcjami. Imbir ceniony jest ponadto za działanie uspokajające i poprawiające kiepski nastrój. Wspomaga proces trawienia i detoksykację organizmu. Ciekawostką jest to, iż herbatki imbirowe są skuteczne jako środek przeciwwymiotny. Przez co polecane są osobom z chorobą lokomocyjną.
Cynamon- stosowany jako przyprawa do dań i deserów szczególnie w okresie zimowym. Główne zastosowanie dla cukrzyków i łasuchów na słodycze. Normalizuje poziom cukru we krwi, dzięki czemu zapobiega gwałtownym skokom glukozy. Powstrzymuje łaknienie i zaspokaja głód na słodycze.
Kurkuma- składnik przyprawy curry. Nadaje wyrazisty smak potrawom oraz zaskakuje swym jasnożółtawym kolorem. Ciekawy, a przede wszystkim zdrowy barwnik np. ryżu. Jest silnym przeciwutleniaczem. Dzięki właściwościom przeciwzapalnym zmniejsza obrzmienie stawów w reumatyzmie.
Papryka chili- napędza metabolizm, przez co powoduje przyspieszenie spalania kalorii. Pożądana przy dolegliwościach związanych z astmą, nieżytem oskrzeli, zapaleniem zatok czy zwyczajnym przeziębieniu.
Gałka muszkatołowa- podobne zastosowanie jeśli chodzi o cynamon. Stabilizuje poziom cukru we krwi. Dodatkowo przyspiesza wydzielanie poziomu serotoniny- tzw. hormonu szczęścia. Idealna do ciast marchewkowych i dyniowych.
Co powinien zawierać zimowy jadłospis?
W okresie zimowym ogrzewany Nasze ciało poprzez ciepłe swetry i płaszcze, aby nie dopuścić do jego wychłodzenia. Tak zwany „ubiór na cebulkę”pozawala na utrzymanie stałej temperatury ciała. To oczywiście się chwali i nikt z Nas nie wyjdzie na zewnątrz, gdy jest minusowa temperatura bez odpowiedniego nakrycia. Tylko czy tak samo myślimy o wnętrzu Naszego ciała. Organizm w okresie zimowym powinien być również dogrzewany od wewnątrz. Można mu to zapewnić poprzez
rozsądne nawyki żywieniowe. Regularne spożywanie pięciu posiłków dziennie pomaga w utrzymaniu stałego poziomu insuliny we krwi. Pierwszym z nich powinno być pełnowartościowe śniadanie, najlepiej w formie ciepłej owsianki z dodatkiem cynamonu. Warto wybierać płatki gryczane, jaglane, owsiane niż słodkie musli. Nie możemy zapominać o porcjach owoców między głównymi posiłkami. Zawierają źródło błonnika potrzebnego do regulacji przewodu pokarmowego. Obiady oraz kolacje również powinny być spożywane na ciepło. Najczęściej w postaci zup ze szczyptą pikantnych przypraw. Do posiłku warto przygotować rozgrzewającą herbatę z imbiru, zieloną czy czerwoną. Dla zwiększenia metabolizmu istotne znaczenie ma także białko, którego nie może zabraknąć w codziennym menu. Warto sięgać po te wartościowe z ryb i starać się przygotowywać je w formie pieczonej niż smażonej.
W trosce w swoje zdrowie i smukłą sylwetką, warto zwrócić uwagę na powyższe zalecenia. Wystarczy odrobina chęci oraz wyobraźni, aby Nasze potrawy były kolorowe również zimą.
Napisz komentarz:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.
Komentarze (0):
Na razie nie ma żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!