Jak zmniejszyć ilość powstających odpadów na budowie?

25 maja 2023; 08:48

Materiał promocyjny

Trwająca budowa jest miejscem, gdzie generuje się niezliczona ilość odpadów budowlanych. Z punktu widzenia ekologii, ale też ekonomicznego aspektu całego przedsięwzięcia, warto podjąć kroki, które zminimalizują ilość odpadów. W jaki sposób można tego dokonać?

Regularny wywóz śmieci

Najbardziej oczywistym, ale też w pełni rozsądnym i zgodnym z literą prawa jest regularny wywóz śmieci, które zalegają na budowie. Charakterystycznym elementem każdego placu budowy jest duży, blaszany pojemnik, mieszczący odpady takie jak cegły czy beton. Jest to specjalny kontener na odpady budowlane, którego pojemność pozwala na składowanie naprawdę sporej ilości odpadów. Cegły i inne odpady z budowy charakteryzują się sporą masą, dlatego kontener taki powinien mieć też spory udźwig. W rzeczy samej, największy pojedynczy kontener na śmieci z budowy może udźwignąć ciężar nawet kilku ton. Kontener na śmieci po jego zapełnieniu jest odbierany wraz z zawartością, ale jeśli zapełni się przedwcześnie, powinien być w razie konieczności wymieniony na inny, pusty, tak, aby nie był przeładowany. Przeładowanie kontenera może być niebezpieczne. 

 

Kontener na budowie

Aby móc dysponować pojemnikiem i regularnie opóźniać jego zawartość, najlepiej jest odpłatnie wypożyczyć go od firm świadczących usługi wywozu śmieci remontowo-budowlanych. Wywóz odpadów z budowy nie musi ograniczać się jedynie do betonowego i ceglanego gruzu. Dobre firmy wywozowe wypożyczają też kontenery na śmieci takie jak opakowania po chemii budowlanej, odpady drewniane typu boazeria czy parkiet, śmieci z metalu czy plastiku, jak odłamki rur instalacyjnych, a nawet na kontenery ziemię lub odpady zielone. Ten ostatni rodzaj pojemnika może przydać się zarówno przed budową, kiedy przystosowanie terenu wymaga przycięcia krzewów, jak i przy pracach, zupełnie niezwiązanych z budową obiektu, czyli w przypadku sezonowych prac ogrodowych, gdzie ilość gałęzi, zagrabionych liści czy skoszonej trawy jest naprawdę ogromna. Aby zamówić kontener, skontaktuj się z lokalną firmą, jak gruz-alibaba.pl. Wybierz odpowiedni rodzaj pojemnika oraz jego pojemność, tak, aby odpowiadał potrzebom danego przedsięwzięcia. Kontener podstawiony będzie pod dany adres nawet w ciągu kilku godzin.

 

Nie kupuj na zapas

Ilość odpadów na budowie można zminimalizować również poprzez ograniczanie zakupu materiałów budowlanych na zapas. Szacowanie ilości potrzebnych materiałów „na górkę” to bardzo powszechna praktyka. Zapobiegać ma niedoborom potrzebnych surowców, a w przypadku prac wykończeniowych, zniwelować ryzyko nieukończenia ich z powodu braku dostępności w sklepie konkretnych materiałów wykończeniowych, jeżeli zakupiona ilość byłaby niewystarczająca. O ile niewielka nadwyżka nie powinna sprawić kłopotu, o tyle czasami okazuje się, że niewykorzystane materiały budowlane stanowią taki rodzaj „odpadów”, które przeszkadzają na placu budowy. 

 

Zwrot niewykorzystanych materiałów

Wiele marketów budowlanych umożliwia zwrot zakupionych i niewykorzystanych towarów. Nie jest to obowiązek prawny sklepów stacjonarnych — markety te nie muszą umożliwiać zwrotów. Często jednak, z uwagi na występujące trudności z dokładnym oszacowaniem ilości potrzebnych materiałów, a co za tym idzie, sporej inwestycji finansowej, wychodzą naprzeciw swoim klientom i spełniają ich potrzeby. Warto pamiętać, że jeśli zaś zakupione materiały budowlane są wadliwe, możemy zwrócić je, składając odpowiednią reklamację. Obowiązek rozpatrzenia reklamacji jest niezbywalny — jeśli zakupiony towar okazał się niezgodny z umową, każdy konsument ma prawo do zareklamowania produktu i oczekiwać może ustosunkowania się sklepu do reklamacji.

 

Aby pozbyć się odpadów remontowo-budowlanych, gruzu i innych śmieci z budowy, o pomoc warto poprosić firmę świadczącą wywóz gruzu. Nie tylko zutylizuje odpady, ale też udostępni w cenie usługi odpowiedni kontener, gdzie będzie można umieszczać śmieci, tak, aby gospodarować nimi zgodnie z literą prawa. Niewykorzystane materiały budowlane zaś można często oddać do sklepu — warto wcześniej sprawdzić politykę zwrotów konkretnego marketu budowlanego.

 

Najnowsze artykuły

W niedzielę piłkarskie derby gminy Grójec W sobotę o godzinie 16.30 na boisku w Głuchowie miejscowy...
Grójecka policja: Dostałeś mandat? Możesz zapłacić kartą lub blikiem Policjanci grójeckiej drogówki pełniąc służbę na drogach...
Jakie są wczesne objawy ciąży? Ciąża jest jednym z najwspanialszych momentów w życiu...
Jaka jest różnica między destylatorem a kolumną rektyfikacyjną? Do wyrobu domowych alkoholi używa się specjalnej aparatury...
Jak projektować skuteczne interfejsy użytkownika? Interfejs użytkownika (UI) to jeden z kluczowych elementów...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.
INTENSON S.A. - sklep z ekologiczną... INTENSON to producent zdrowej żywności. Jestesmy również sklepem, zajmującym...
Wędlina Mięso Garmażerka Grójec Kościelna... Sprzedaż zdrowej mało przetworzonej żywności, a nawet bez konserwantów...
KP Produkcja Archi-Tektury KP Produkcja Architektury to pracownia projektowania wnętrz utworzona...
El-Dam Instalacje elektryczne - Instalacje elektryczne
- Systemy alarmowe
- Monitoring...

2013-2022 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.