Jakie objawy świadczą o byciu alkoholikiem?

7 czerwca 2021; 13:15

Materiał promocyjny

Alkoholizm to jedno z najczęściej występujących uzależnień, które ujawnia się stopniowo. Choroba początkowo nie daje jednoznacznych objawów, dlatego jej poprawne zdiagnozowanie zazwyczaj następuje w jej ostatnich, najbardziej zaawansowanych stadiach. Trudno bowiem odróżnić upodobanie do napojów wyskokowych od ich nadmiernego spożycia, kiedy to jest już za późno na zahamowanie rozwoju choroby. Zatem jakie są objawy alkoholizmu i kiedy powinniśmy zacząć się niepokoić?
Alkoholizm – choroba o wielu obliczach
We współczesnym społeczeństwie utarł się tendencyjny wizerunek alkoholika – osoby skrajnie biednej lub bezdomnej, pochodzącej z patologicznego środowiska, której głównym celem w życiu jest spożywanie taniego piwa czy wódki. Jest to jednak błędne przeświadczenie, ponieważ osoby zamożne, o wysokim statusie społecznym również mogą popaść w uzależnienie, a powodem może być choćby zbyt wielka presja. Choroba alkoholowa może dotknąć każdego – niezależnie od wieku, płci czy zawodu i rozwijać się przez długie lata, aż ukrycie jej symptomów staje się niemożliwe.
Choroba alkoholowa – pierwsze niepokojące sygnały
Istnieje kilka zachowań, które mogą świadczyć o rozpoczynającym się uzależnieniu od alkoholu etylowego. Wśród sygnałów ostrzegawczych, które znacznie zwiększają ryzyko zachorowania możemy wyróżnić:
- codzienne spożywanie alkoholu, nawet w mniejszych ilościach,
- picie alkoholu do (prawie) każdego posiłku,
- częste spotkania ze znajomymi, które są wymówką dla picia,
- łagodzenie kaca alkoholem, czyli tzw. „klinem”,
- poszukiwanie najmniejszych okazji do picia, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym,
- prowadzenie pojazdów po spożyciu alkoholu,
- luki w pamięci lub utraty przytomności.
Alkoholizm – podstawowe objawy
Zbagatelizowanie wcześniej wymienionych zachowań to prosta droga do rozwoju alkoholizmu, którego objawy z czasem tylko się nasilają, tym samym rujnując życie osoby uzależnionej, jak i wszystkich z jej najbliższego otoczenia. Nadmiar alkoholu dodatkowo wyniszcza ludzki organizm oraz przyczynia się do powstawania licznych problemów zdrowotnych. Do objawów towarzyszących nałogowi możemy zaliczyć:
- przymus sięgnięcia po alkohol (głód alkoholowy),
- zespół abstynencyjny (skutki uboczne po odstawieniu alkoholu),
- brak kontroli nad piciem,
- skrajne zmiany w zachowaniu, wahania nastrojów,
- podporządkowanie życia alkoholowi,
- wypieranie problemu z nadmiernym piciem.
Ratunkiem dla alkoholików jest specjalistyczna terapia uzależnień, zarówno w formie ambulatoryjnej, jak i stacjonarnej - w ośrodku zamkniętym. Pierwszym krokiem do wyjścia z nałogu jest również detoks alkoholowy – pomaga przerwać ciąg picia i uchronić przed odczuwaniem nieprzyjemnych objawów odstawiennych.
Przeczytaj również





Najnowsze komentarze